Дві дряпанки часів Київської Русі експонують в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Про це Суспільному розповіла завідувачка сектору археології музею Вікторія Бачинська.
За її словами, їх знайшли під час розкопок на Гусятинщині в 1987 році. Експонують дряпанки у відділі давньої історії.
Директорка обласного центру охорони пам'яток культурної спадщини Марина Ягодинська каже, ці дряпанки були знайдені під час дослідження капища № 3 на давньоруському городищі-святилищі в урочищі Звенигород.
Розкопки робила спільна археологічна експедиція під керівництвом Бориса Тимощука, Ірини Русанової та Марини Ягодинської.
"Вони зроблені з глини з додаванням піску. Орнаментовані. В цих двох дряпанках є горизонтальний орнамент, який поділений на сектори. У кожному секторі 9 таких ліній. Ми можемо припустити, що ці горизонтальні лінії символізують землю".
Дряпанки датують ХІІ-ХІІІ століттям, каже Вікторія Бачинська.
"Їх використовували в похованні, щоб задобрити батьків, дідів і отримати від них якийсь своєрідний захист. Також закопували на ниві, щоб був гарний урожай. І в багатьох народів світу яйце символізує сонце, що несе з собою життя, радість і пробудження природи. Саме тому яйце є атрибутом весняних циклів і його дарували один одному на Великдень. Також є така версія, що язичники приносили в подарунок язичницьким богам, близьким друзям і благодійникам на Новий рік, а також на день народження".
Загалом, каже завідувачка сектору археології, таких дряпанок у музеях України не більше сотні.
"Ці дві дряпанки зберігаються у нас в фондах. Ми хочемо показати людям, як використовували ті дряпанки, які вони були. Хоча це все дуже схематично. З шкаралупкою дуже рідко можна зустріти, і от глиняні такі маленькі зустрічаються дуже рідко".
За словами Вікторії Бачинської, значення орнаментів на таких дряпанках досліджують досі.
Читайте також
- У парку в Тернополі висадили саджанці дуба Шевченка