15 лютого християни святкуватимуть Стрітення Господнє. Один з його символів – свічка, яку освячують в храмі. Таку свічку можна виготовити власноруч, купити в магазині чи на ринку.
Кореспонденти Суспільного побували на тернопільському центральному ринку й дізналися, по скільки там продають свічки.
Загалом ціна свічок на ринку стартує від 5 гривень. На вартість свічки впливає ситуація в країні, позиція постачальників сировини, з якої виготовляють свічки, а також її розмір та об`єм, кажуть продавці.
У продавця Михайла найдешевші свічки по 25 гривень, а найдорожчі 75 гривень.
"Є парафінові і воскові свічки. Воскові – це коли береться сировина з вулика, бджоли приносять, в пасічників купляється. А парафін, то іде переробка з нафти. Попит на товар є. На мою думку він пов`язаний з відключеннями світла. Із листопада всі запаси свічок, які мали люди, вони використали і вимушені на Стрітення купляти нову. Тому попит відчувається. Стрітенські свічки всі практично виробляють в Україні".
Тернополяни Любомир і Світлана продають свічки, які коштують від 30 гривень. Найдорожчі в них по 120 гривень.
"Ціна залежить від натуральності свічки, від ароматизованості, від розміру. Є українські і польські свічки. Є такі польські свічки, які зроблені в кольорах нашого прапора. Їх робить Польща і присилає нам. Також ціна залежить від якості свічки, від її об`єму", – розповіла Світлана.
За словами Любомира, порівняно з минулим роком ціни на свічки зросли, але не набагато.
"Є натуральні свічки і парафінові. Я рекомендую натуральні, є ще також вощинна. Парафінові свічки коштують 30 гривень, а натуральні 60 гривень".
Продавчиня Люба теж каже, що ціна на свічки, порівняно з минулим роком, зросла.
"Найдешевша коштує 15-ть. Воскові коштують від 70 гривень. Також є з запахом вона 100 гривень. Багато людей купляють зараз свічки, порівняно з минулим роком ціни трошки піднялися".
Стрітенська свічка має для українців дуже велике значення, розповіла Суспільному докторантка кафедри історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Оксана Ятищук.
"Її освячують після літургії, в народному побуті їй надають дуже велике значення. Вважається, що ця свічка є дуже помічною в господарстві. Її старалися занести з храму до дому запаленою, це вважалося дуже великою благодаттю в побуті. А кому віск з неї потрапляв на шкіру, був дуже щасливим. В давнину цю свічку запалювали у вісьмох випадках, а саме: при смерті, при важких пологах, при пожежі, при епілепсії, землетрусах, також під час грому і сильної бурі, коли починалася війна, при різних бідах і нещастях. стрітенську свічку завжди тримають біля образів і запалюють в складних життєвих випадках".
Читайте також
- Теплий віск нагадував про дім: у Тернополі переселенці виготовляли стрітенські свічки