З початку війни на Тернопільщині правоохоронці зареєстрували 980 заяв про інтернет- шахрайства. Як відрізнити правду від брехні в інтернеті та навчитися жити в умовах блекауту – про це в ефірі Українського радіо Тернопіль розповіла керівниця тернопільського ІТ- кластеру Катерина Міхайліді.
За її словами, найпоширеніші види шахрайства – продаж неіснуючих товарів у соціальних мережах, виплати від благодійних фондів, фішинг.
"Фішинг- це коли, наприклад, є оголошення на платформі. Після того, як ви там розмістили оголошення, у месенджер пише людина, що вона уже купила даний товар й надсилає посилання на отримання грошових коштів через функцію "Доставка". Як тільки ви переходите за цим посиланням і вводите банківські реквізити, то з вашого карткового рахунку списують гроші. Просто посилання на доставку не є справжнє, а веде на схожий сайт. Таким дуже часто користуються шахраї. Також поширений телефонний фішинг, коли дзвонить невідома особа та намагається дізнатися ваші банківські реквізити. Люди у стані паніки не оцінюють ситуацію реалістично, довіряють таким дзвінкам і починають розповідати свої номери банківських карток та коди, хоча, насправді, це є шахраї. Тому ми наголошуємо, щоб люди завжди перевіряли інформацію".

Катерина Міхайліді каже, знайти таких шахраїв складно, бо вони створюють декілька акаунтів і користуються різними сім-картами. Жінка каже, обов’язково треба перевіряти фейкову інформацію, яка може стосуватися, наприклад, блекаутів, адже ті, хто поширює інформацію на цю тему – намагаються дестабілізувати ситуацію в Україні.
"Якщо на початку війни ми спостерігали фейки стосовно бойових дій, то ворог у такий спосіб аналізував, як суспільство реагує на подачу цієї інформації. А зараз уже більше інформації про нашу енергосистему, тобто діють на психіку людей, щоб збурити їх, дезорієнтувати і пригнітити. І чим більше буде такої інформації, яка пригнічуватиме, то тим легше людьми маніпулювати. Тому, якщо ви бачите інформацію, яка викликає у вас негативні відчуття, потрібно заспокоїтися, щоб зрозуміти, чи ця інформація написана навмисне, аби злякати населення".
За словами керівниці тернопільського ІТ кластеру Катерини Міхайліді, через надмірну кількість прочитаних негативних новин люди можуть втратити сон, апетит, впасти у депресію. Тому потрібно менше читати новин у соціальних мережах. Також потрібно завчасно подбати про життя в умовах можливого блекауту.
"Важко передбачити, що нас чекає у майбутньому. І ті люди, які уже мають генератори, павербанки, вони уже чимось забезпечені. А ті, які ще не підготувалися, мають купити собі павербанки, бо це важлива річ, яка дозволить залишатися на зв’язку. Якщо взагалі не буде ніякого зв’язку, не забувайте про радіо. Якщо не маєте його, то придбайте маленький радіоприймач для отримання інформації, яка може знадобитися. Стосовно блекауту, то є багато людей, які відмовилися від газових плит і мають індукційні. Ми рекомендуємо їм купити маленькі газові балони, які продають у різних мережах магазинів. Такий балон дозволяє до тижня часу на одній конфорці гріти воду та готувати їжу. А далі уже йдуть складніші системи, щоб забезпечити себе мінімальним світлом, наприклад, генератори. Але через цей ажіотаж багато шахраїв продають усілякі генератори, ставлять привабливу ціну, тому найкраще купляти з офіційних магазинів, щоб не втратити гроші", – розповіла Катерина Міхайліді.
Читайте також
- На Тернопільщині чоловік заплатив за неіснуючий автомобіль 150 тисяч гривень