У Чорткові на вулиці Степана Бандери, 49 розпочали реставрацію погруддя Пауліни Клопцицьової. У неї був закоханий адвокат та голова місцевого окружного суду Анджей Льорек.
Про це повідомляють на сторінці Чортківського туристично-інформаційного центру в соцмережі.
"На початку ХХ століття вона була власницею найприбутковішого в цьому місті борделю. Він розташовувався на останньому поверсі готелю біля залізничного вокзалу. Будинок із пам'яткою облаштували риштуванням. Погруддя пані Клопцицьової розміщене на даху цього приміщення, трохи нижче – ініціали польською мовою РК (Пауліна Клопцицьова), ще нижче можна побачити барельєф – профіль закоханих".
За кілька місяців 1911 року Анджей Льорек збудував для Пауліни в Чорткові житлову садибу перед вікнами свого кабінету в Чортківському окружному суді.
Їхні стосунки були прихованими, адже на час знайомства з пані Клопцицьовою пан Анджей був одруженим та мав двох дітей. Щоби сторонні очі не бачили, як він потрапляє в помешкання, будівля мала наскрізний заїзд із затишним подвір’ям.
"В інтер’єрі обабіч проїзду до сходів, що вели на другий поверх, на стінах були намальовані картини на античну тематику. Тоді ж на даху будинку з’явилось погруддя пані Клопцицьової та барельєф. Анджей Льорек не хотів, аби його кохана втратила свою красу, і вирішив таким чином увіковічнити її образ. Також попросив скульптора зробити так, щоби пані завжди видивлялася у вікна його кабінету", – йдеться у дописі.
За бажанням Пауліни під погруддям розмістили текст латинською мовою "Si vis Amari, ama!", що означає "Хочеш бути коханим, кохай!". Та в радянські часи, коли в будівлі окружного суду була військова школа молодшого спеціаліста (ШМАС), напис заштукатурили міцним розчином цементу, аргументуючи, що це – буржуазний заклик до вільної любові.
Читайте також
- У громаді на Тернопільщині відновлюють костел 19 століття