"Ми окопувалися під обстрілами". Тернопільський історик та політолог розповів про війну

"Ми окопувалися під обстрілами". Тернопільський історик та політолог розповів про війну

"Ми окопувалися під обстрілами". Тернопільський історик та політолог розповів про війну
. Фото: Соломія Струс/Суспільне

Історик за фахом, доктор політичних наук, професор ЗУНУ Микола Лазарович прийшов до військкомату у перший день війни із Росією. Він уже мав бойовий досвід участі в АТО у 2015-2016 роках, тому знову став до лав ЗСУ. Після поранення його комісували, тому повернувся до викладацької роботи.

Микола Лазарович розповів Суспільному, що до військкомату пішов у перший день війни.

"У військкоматі я був близько 13 години 24 лютого. Там уже від першого до останнього поверху стояли люди. Успішно пройшов медичний огляд і мені сказали, що завтра можна їхати. Але я попросив ще три дні, щоб встигнути закінчити книжку. А 28 ми вже були у Старичах. Там у нас був такий навчальний курс. Побули десять днів і нас розіслали по різних підрозділах. Я потрапив у 71 окрему єгерсько-десантну штурмову бригаду. Був кулеметником-розвідником, це війська спецпризначення", – розповів Микола Лазарович.

За його словами, найбільше переживав, щоб не потрапити у полон.

"Це найбільше, що мене непокоїло. Адже у мене немає жодної книжки, де я би не згадував "незлим і тихим" словом російських окупантів. Тому завжди ходив із гранатою, бо розумів, якщо візьмуть у полон, мене просто закатують. Це була моя особиста граната й у мене не було ніяких сумнівів, що я її використаю, якщо буде необхідно", – розповів історик.

Микола Лазарович каже, місцеві жителі багато розповідали їм про знущання російських окупантів.

"Одна жінка із Ізюмського району казала, що під час російської окупації до хати заходили російські вояки та одразу починали дивитися по шафах та креденцах, що звідти можна взяти? Гроші вимагали, а фізіологічну потребу справляли просто на килимі у світлиці. Тому місцеві дуже приязно ставилися до ЗСУ. Пригадую, на Великдень принесли нам два кілограми свіжини. Багато не могли дати, але принесли, щоб хлопці наші попробували, хоча ми могли й обійтися. Я ніколи не бачив, щоб хтось із місцевого населення хоча б косо подивився на нас", – розповів Микола.

Через травми професора Лазаровича комісували із ЗСУ, адже мав два мінно-вибухових поранення.

"Ми окопувалися під обстрілами з мінометів, артилерії. Єдине, що хіба не було авіації, на щастя. Довкола бахкали і бахкали ті міни, але копати треба було. Один раз біля мене впало, свідомість я не втратив, трохи пролежався і копали далі. А коли другий раз бахнуло, то мене хлопці вже звідти без свідомості витягнули. Коли є поранення, то потім уже розслідують обставини, зокрема, чи був у касці, бронижелеті? То мені прислали командири це розслідування і там писало, що це було у Сухій Балці, Бахмутського району, Донецької області", – каже історик.

Поранення дають про себе знати досі. Тепер Микола Лазарович знову викладає історію України та розповідає студентам про історичне значення російсько-української війни.

"Адже ми ніколи не мали нагоди раз і назавжди "застовбити" свою державу. Тепер ми маємо таку можливість, маємо єдність українського суспільства, яке, зрештою, вилікувалося від москвофільства. Ми маємо шанс вирватися із того зачарованого кола по якому ходимо століттями. І те, що сьогодні відбувається в Україні, то не просто спонтанні речі, це усе відбувається згідно із методичками, написаними москалями, де чітко зазначено, що саме з нами мали зробити. Я навіть уявити не можу, щоб ми забули колись, що нас пов’язує із москалями, які біди вони нам принесли! Навіть світ поступово уже починає це розуміти!", – каже історик.

Зазначимо, Микола Лазарович – доброволець російсько-української війни (позивний "Професор"), старший сержант, командир взводу 14-ої ОМБр Збройних сил України. Вдруге прийшов добровольцем на війну в лютому 2022 (позивний "Васильович"). Брав участь у бойових діях на Харківщині і Донеччині. Після двох поранень був комісований військово-лікарською комісією влітку 2022 року та восени того ж року повернувся до наукової роботи та викладання.

Що відомо

  • Добровольцем іде воювати тернопільський історик та політолог
На початок