Шість тисяч вибухонебезпечних предметів: робота піротехніків з Тернопільщини

Шість тисяч вибухонебезпечних предметів: робота піротехніків з Тернопільщини

Шість тисяч вибухонебезпечних предметів: робота піротехніків з Тернопільщини
. Соломія Струс / Суспільне

Майже 6 тисяч вибухонебезпечних предметів знешкодили на Київщині піротехніки з Тернопільщини. Відділення працює там три тижні. Про це розповів заступник начальника групи піротехнічних робіт пожежно-рятувальної служби області Назар Богдан.

За його словами, там обстежують території, де відбувалися бойові дії. Також допомагають безпечно заходити в будинки людям, які повернулися додому.

"Враховуючи те, що в Україні ведуться бойові дії, особливу увагу потрібно звертати на невідомі речі, а саме поодиноко стоячі предмети: чи то дитячі іграшки, чи то побутові речі, тому що в них може знаходитися вибухівка", – каже Назар Богдан.

Заступник начальника групи піротехнічних робі пожежно-рятувальної служби області Назар Богдан
Заступник начальника групи піротехнічних робі пожежно-рятувальної служби області Назар Богдан. Соломія Струс / Суспільне

Він розповів, що в регіонах, де відбувалися бої, можна натрапити на гранати, встановлені на розтяжках.

"Складається вона із гранати і розтяжки. Розтяжка – це дріт або натягнутого типу, або попущеного. Вкрай небезпечно підходити до такої розтяжки або робити будь-які самовільні дії, щоб її знешкодити. Більшість вибухонебезпечних предметів становлять танкові міни, які можуть бути закопані в ґрунт і можуть бути на поверхні. Вони становлять вкрай велику небезпеку, тому що призначені для виведення зі строю бронетехніки і техніки противника. При виявленні таких небезпечних предметів потрібно повідомляти в поліцію", – каже піротехнік.

Назар Богдан показує, як встановлюють гранату на розтяжці
Назар Богдан показує, як встановлюють гранату на розтяжці. Соломія Струс / Суспільне

На Тернопільщині рятувальники найчастіше виявляють вибухонебезпечні предмети часів Першої та Другої світових воєн. Цього року, каже Назар Богдан знешкодили 150 таких предметів.

Начальник відділення групи піротехнічних робіт Артем Хом'як розповідає, що перед транспортуванням вибухонебезпечного предмета, визначають його категорію.

"Ми обстежуємо територію. Першу категорію вибухонебезпечних предметів дозволяється транспортувати, другу – забороняється транспортувати, їх потрібно знищувати на місці. Після транспортування предмета ми здійснюємо огляд території від можливих залишків ВНП. І якщо там нічого немає, територія вважається очищеною", – розповідає Артем Хом'як.

Начальник відділення групи піротехнічних робіт Артем Хом'як демонструє, як обстежують територію
Начальник відділення групи піротехнічних робіт Артем Хом'як демонструє, як обстежують територію. Соломія Струс / Суспільне

За його словами, піротехніки із невідомими предметами діють вкрай обережно.

"Насамперед не можна підпускати інший особовий склад до себе, тому що там може бути вибухонебезпечний предмет, незалежно чи він сучасний, чи часів Першої чи Другої світових воєн. Такий предмет вважається невідомим і небезпечним до його ідентифікації. У таких випадках ми відставляємо прилад позаду себе, спочатку оглядаємо місце чи навколо нічого немає, тоді починаємо акуратно промацувати цей предмет. Потім його відкопуємо маленькими саперними лопатками і оглядаємо", – каже Артем Хом'як.

Що відомо

На початок