Тернопільщина вшановує пам'ять жертв Бабиного Яру. У Петрикові Великоберезовицької громади до 80-тих роковин масових розстрілів євреїв поклали квіти до пам’ятника жертвам Голокосту. А в державному архіві області – відкрили пам’ятну виставку "Тріумф людини".
Біля пам’ятника жертвам Голокосту збираються люди. Член єврейської общини Сергій Вакштейн читає молитву. Після цього люди кладуть квіти до меморіалу та запалюють свічки. Сюди прийшла Лілія Харах. Жінка розповідає, її родичів розстріляли у Кременці:
"Було три будинки. В одному з будинків українці переховували євреїв. А інший сусід здав їх, розстріляли єврейську і українську сім’ю".
Пам’ятник жертвам Голокосту встановили в селі Петриків у двотисячних роках. Про це розповів голова обласної організації "Єврейська община" Олексій Кайзер.
"Був яр і великі окопи, де зганяли євреїв, не тільки євреїв, зганяли всіх, хто допомагав євреям, хто був проти окупантів, всіх зганяли та розстрілювали. Понад 35 тисяч людей було знищено", – каже Кайзер.
Після цього в обласному державному архіві відкрили пам’ятну виставку "Тріумф людини". На ній – книжки, архівні документи та інформаційні банери про події тих років.
На виставку прийшов Сергій Вакштейн. Чоловік каже, що його родичів також убили нацистські окупанти:
"Рідні моєї мами жили у Вінницькій області. Вони були розстріляні у Вінниці. Родина з боку батька з Хмельницької області – так само".
На Тернопільщині були 24 гетто та 19 концентраційних таборів. Майже 200 тисяч євреїв нашої області вбили нацисти, розповідає студентка історичного факультету Олександра Волоцюга. Дівчина каже, що пише бакалаврську роботу про історію єврейської громади на Тернопільщині:
"В основному в Тернополі чи його околицях розстрілювали в Петриківському лісі, а також у самому серці міста. Це будинок напроти автовокзалу, який побудували за часів Сталіна. На ньому раніше було єврейське кладовище. Це було улюблене місце для розстрілів євреїв. Їх розстрілювали зазвичай у єврейські свята. Їх приводили в одне місце і могли одним патроном розстрілювати, щоб економити патрони, могли заживо закопувати".
Під час виставки показали відеоролик про українців, які рятували євреїв під час Голокосту. Його підготували члени благодійного фонду "Заради тебе" за підтримки Українського інституту національної пам’яті.
29 вересня 1941-го – в урочищі Бабин Яр нацисти розпочали масові розстріли єврейського населення. За два дні загинули майже 34 тисячі людей.
Як розповів голова обласної організації "Єврейська община" Олексій Кайзер, зараз в общині близько 700 євреїв, а на Тернопільщині їх проживає близько 7 тисяч.