Священник УГКЦ Анатолій Дуда розповів, як лемки, яких виселили з Криниці, що на території сучасної Польщі, заснували свій музей у Монастириськах на Тернопільщині.
Як повідомила Суспільному директорка музейного комплексу "Лемківське село" Віра Дудар, отець Анатолій Дуда є ініціатором створення цього музею.
За словами Анатолія Дуди, найбільше жителів Криниці виселили саме до Монастириська.
"15 грудня 1990 року в Монастириськах заснували "Товариство Лемківщина". Я, як душпастир для лемків України, їжджу по різних містах і селах України, бував у різних куточках. І коли приїхав додому, і так собі подумав, ми повмираємо, по собі треба щось залишити, а найкраще буде, коли ми зробимо музей. Спочатку нам дали тут дві кімнати. Якби ми зараз почали збирати речі для музею, ми би їх не назбирали, бо вже би було все знищене. А в той час ми назбирали. У листопаді 1996 року відкрили музей".
Як повідомила Суспільному директорка музейного комплексу "Лемківське село" Віра Дудар, отець Анатолій Дуда є ініціатором створення цього музею.
"Під час виселення з Криниці, що на території сучасної Польщі, лемки рятували церковні речі. Я навіть маю тут список, який був складений 19 лютого 1956 року".
"Складений був про те, що парафіяни Криницької церкви Новосандецького повіту Краківської воєводства склали такий договір, яким передали в Монастириськах те, що було привезено. Тут у списку написано за порядком 53 назви. Але в тих назвах можна рахувати по декілька речей", – каже священник.
Тепер деякі речі знаходяться в місцевому храмі.
"Є "Євангеліє", яке було привезено з Лемківщини, з Криниці. Використовується під час обходу, коли є празник Кермеш, бо зараз вже більше читають"Євангеліє" українською мовою. Воно знаходиться у святилищі, в тому місці, де має знаходитися. І нам приємно, що в церкві Воздвиження Чесного Животворящого Хреста не лише "Євангеліє", а й інші церковні речі. Ангели, де царські ворота, теж привезено з Лемківщини, з Криниці. Павуки теж звідти".
Колекцію речей, яка відображає лемківську культуру, зберігають у музейному комплексі. Серед них фотографії.
"Під час депортації бачимо, як виганяють людей, як садять у товарняки. Усіх разом: люди, й худоба, й усе, що швидко могли з собою взяти".
Найбільше серед експонатів макетів церков.
"Вже покійний Орест Гойняк робив ті макети церков. Я йому колись дав книжку "Церква в руїні". І з тої книжки він робив макети цих церков із Лемківщини".
Як повідомила Суспільному директорка музейного комплексу "Лемківське село" Віра Дудар, цього року в листопаді музей відзначатиме 25 років з часу свого заснування.
Читати також
- Жителька Тернопільщини розповіла, як приготувати традиційну лемківську страву дзядки.
- Американець подарував музею на Тернопільщині свою колекцію лемківських строїв.