Жителька села Доброводи, що поблизу Монастириська, Марія Маслей розповіла, як приготувати традиційну лемківську страву дзядки - картопляні кульки з поливкою.
За її словами, для цього потрібні картопля, манка та мука. Також для дзядок треба зробити поливку з масла та цибулі.
"Ставлю на вогонь сковорідку, кладу масло, цибулю, щоб це все підсмажилося до червоного".
Для приготування цієї страви жінка почистила картоплю і поставила її варитися.
"Коли звариться картопля, ми її розімнемо, будемо додавати муку та манку".
Коли картопля зготувалася, Марія Маслей її розминає, сипле муку, знову розмішує, а потім додає манку та сіль за смаком.
"Манки стільки даємо, аби воно було густе й можна було зліпити кульки з цього тіста".
За словами жінки, її батьків примусово виселили з Лемківщини, що на території Польщі, в 40-х роках ХХ століття. Вона вже народилася на території сучасної України. Завдяки батькам, зберегла лемківську говірку та популяризує давні традиції.
"Готувала дзядки два роки тому на фестивалі «Дзвони Лемківщини». Часто вдома дітям та онукам їх роблю. Щоправда, роблю малесенькі. А переважно дзядки мають бути трошки більші", – розповідає Марія Маслей.
Вона зростала в багатодітній сім’ї.
"Жили в постійних клопотах та роботі. Нас було одинадцятеро, восьмеро померло мамі. Такі були і пів року, і по рокові. Приїхали та й сказали їм збиратися. А там сусід був, біля них. Вони в одну валізу клали дорогий одяг, найгарніший. А в другу валізу гірший. А потім він побачив, а тато був дуже змучений, в поїзді заснув. Він витягнув ту валізу й вкрав ті лахи. Прийшли без нічого, з голими руками. Казала мені мама, аж плакати хочеться, вони увесь день сапали людям картоплю, щоб хтось дав жменю фасолі, бо з голоду вмирали. Тато мерзле листя з капусти їв. Знаєте, як прийдеш на голе, нема нічого – ні кола, ні двора. Тяжко було".
За словами жінки, лемківські дзядки їй готувала мама й усім в їхній сім’ї така їжа дуже подобалася.
"Тепер ми з теплого тіста має скачати кульки, потім треба їх помастити, бо таке сухе не піде. Беру пересмажене масло з цибулею, поливаю й можна їсти".
Читати також
На Тернопільщині лемківський музей отримав 26 картин.