На Тернопільщині науковці досліджували пошкодження геологічної пам’ятки

На Тернопільщині науковці досліджували пошкодження геологічної пам’ятки

На Тернопільщині науковці досліджували пошкодження геологічної пам’ятки
. Суспільне Тернопіль

Галущинецький кар’єр залучив геологів з Києва та Рівного, щоб дослідити, чи пошкодило підприємство геологічну пам’ятку "Останці Сарматського моря". Про це повідомив голова правління кар'єру Ігор Свідерський.

Однак дослідження геологи проводили за межами кар’єру. Вчені перевірили заказник "Товтровий степ", а це інша геологічна пам'ятка, розповів заступник начальника обласного управління екології Ігор П’ятківський.

Геологи перевіряють територію ландшафтного заказника "Товтровий степ", що поблизу Галущинецького кар’єру. Доктор геологічних наук з Рівного Віктор Мельничук каже, перевіряють цю територію за карткою первинного обліку, яку надало підприємство "Тернопільський кар’єр":

"Ми куруємося карткою первинного обліку природоохоронних об’єктів. Це карта геологічної пам’ятки природи місцевого значення "Останці Сарматського моря", яке надало управління екології і природних ресурсів Тернопільської адміністрації. Вказано в цій карті первинного обліку, що дуже важливо, географічні координати".

Докторка геологічних наук із Києва Катерина Деревська каже, територію заказника підприємство не пошкодило:

"Жодні антропогенні чинники не вплинули на них. Ні вибухова діяльність не була ніколи проведена, ні якісь шурфи чи штольні, ніхто нічого тут не копав".

На Тернопільщині науковці досліджували пошкодження геологічної пам’ятки
На Тернопільщині науковці досліджували пошкодження геологічної пам’ятки. Суспільне Тернопіль

На публічній кадастровій карті зеленим позначена геологічна пам’ятка "Останці Сарматського моря", розповів голова громадської організації "Українська природоохоронна група" Олексій Василюк. За його словами, ця пам’ятка зараз знищена, вона є частиною кар’єру. Катерина Деревська каже, цю ділянку в кар’єрі перевіряти не будуть:

"Я не планую, тому що немає сенсу, нема координатів, в нас є первинна інформація, яка значно важливіша. Тобто, в нас є паспорт офіційний цієї ділянки, який наданий Тернопільським управлінням екології. Ми спираємося на офіційні документи".

Кореспонденти Суспільного запитали, для чого проводили цю перевірку в голови правління Тернопільського кар’єру Ігоря Свідерського.

"Ми хотіли встановити фактичне розташування цього об’єкту, в якому він стані і його значущість. Наразі, ми не можемо так зробити висновки, які зробила громадська організація чи інтернет-видання", – розповів Свідерський.

Знімати кар’єр Суспільному не дозволили. На запитання чому Ігор Свідерський відповів так:

"Ми допустили вас, згідно вашої інформації і згідно паспорту "Останців Сарматського моря". Для чого зараз створювати якійсь зайві приводи для якогось обговорення? Давайте будемо діяти покроково. Розглянемо цю ситуацію, а потім іншу".

Геологічна пам’ятка "Останці Сарматського моря" задокументована в обласному управлінні екології і має паспорт, каже заступник начальника управління Ігор П’ятківський. За його словами, за цими документами підприємство до них не зверталося. Чоловік показав на публічній кадастровій карті межі знищеної пам’ятки та ландшафтного заказника, який перевірили геологи. Каже, це два різні об’єкти:

"Кар‘єр закінчується і відзразу за ним починається ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Товтровий степ». Він тягнеться відрогами вздовж на південь, практично до піонерського табору колишнього, тепер табір відпочинку для дітей у селі Колодіївка".

Голова громадської організації «Українська природоохоронна група Олексій Василюк розповів, перевірити, чи знищена пам'ятка "Останці Сарматського моря", має Держекоінспекція та Держгеокадастр:

"Держекоінспекція відповідає за дотримання природоохоронного законодавства і може писати акти, протоколи, Держгеокадастр може складати акти і протоколи про дотримання земельного законодавства. Держгеокадастр – це єдиний державний орган, який може сказати, де ж є межі цього об’єкту. Мали провести перевірку Держекоінспекція і Держгеокадастр, запросивши з собою управління екології обласної адміністрації. Будь-яка інша перевірка якоїсь четвертої організації не має жодного сенсу".

На Тернопільщині науковці досліджували пошкодження геологічної пам’ятки
На Тернопільщині науковці досліджували пошкодження геологічної пам’ятки. Суспільне Тернопіль

Нагадаємо, громадська організація "Українська природоохоронна група" повідомила, що підприємство знищило пам’ятку "Останці Сарматського моря", якій приблизно 5 мільйонів років. Члени громадської організації звернулися в Держекоінспекцію та Держгеокадастр, розповів голова громадської організації Олексій Василюк. "Останці Сарматського моря" - це вапняки з рештками водоростей, молюсків та коралів, які знаходиться на території Тернопільської, Хмельницької та Львівської областей. Частина пам'ятки розташована в Галущинецькому кар'єрі Підволочиської громади. Там її площа – гектар, розповів заступник начальника обласного управління екології Ігор П’ятківський.

Також наші кореспонденти зателефонували до науковця Йосипа Свинка, за поданням якого "Останці Сарматського моря" визнали геологічною пам’яткою. Він підтвердив, що пам'ятка знаходилася в стіні кар’єру, а не в заказнику "Товтровий степ". За словами науковця, координати, за якими сьогодні геологи шукали цю пам’ятку, могли бути встановлені неправильно.

Що відомо

На початок