Перейти до основного змісту
Не отримуватимуть фінансування з держбюджету: що буде з малокомплектними школами Тернопільщини

Не отримуватимуть фінансування з держбюджету: що буде з малокомплектними школами Тернопільщини

З початку нового навчального року школи, в яких навчається 45 і менше дітей, не отримуватимуть фінансування з державного бюджету. Про це Суспільному розповіла директорка Тернопільського обласного департаменту освіти та науки Ольга Хома. Яке рішення приймуть громади та що чекає на школярів і педагогів малокомплектних шкіл з’ясовувало Суспільне.

У селі Кобилля Збаразької громади здобувають освіту 29 школярів.

школа, кобилля
Гімназія в селі Кобилля. Суспільне Тернопіль

Директор закладу Зеновій Юрик розповів, коли 52 роки тому прийшов працювати в школу, тут навчалися 240 дітей і було 19 педагогів.

"У той час приміщення школи було одноповерховим, було 5 класних кімнат. На протязі певного періоду було добудовано спортивний зал, кабінет хімії і другий поверх. Стараємося якимось чином зберегти те, що є".

директор школи, школа, Зеновій Юрик, кобилля, гімназія
Зеновій Юрик. Суспільне Тернопіль

У гімназії навчається менше 45 дітей і заклад потрапив до переліку тих, які з початку нового навчального року можуть не отримати субвенції з державного бюджету, сказав Зеновій Юрик:

"Без цієї дотації він працювати не зможе".

школа, уроки, інформатика
Урок в гімназії села Кобилля. Суспільне Тернопіль

школа, майстерня
Урок в гімназії села Кобилля. Суспільне Тернопіль

Ольга Стародуб у Кобильській гімназії працює вчителькою початкових класів. Тут також навчаються двоє з п’яти її дітей. За її словами, якщо школу в їхньому селі закриють, вона опиниться без роботи, а довозити дітей до сусідніх шкіл буде проблематично.

"Я знаю, що таке довозити дітей в інше село. Проживаємо ми самі, з нами немає ні бабусі, ні дідуся, щоби лишити з кимось дітей, то ми в сусіднє село відвозили до садочку. Дорога є вкрай погана. Також де мені подітися? Працювати треба. В мене крім двох дітей, які навчаються в школі, є ще два студенти і дитинка дошкільного віку".

школа, вчителька
Ольга Стародуб. Суспільне Тернопіль

У Збаразькій громаді є 7 шкіл, у яких навчається менше 45 учнів і які можуть не отримати державної освітньої субвенції, розповів начальник управління освіти Збаразької міської ради Володимир Флінта.

"У нашій громаді це може торкнутися, в першу чергу, гімназії в селі Кобилля, гімназії у селі Киданці. На грані цієї цифри, 45-ти здобувачів освіти, у нас перебувають такі заклади, як Карначівська гімназія, Красносілецька гімназія.

У Карначівської гімназії станом на сьогодні є 37 здобувачів освіти і, відповідно, і жителі села, і адміністрація закладу, і сільський староста проводять якусь роботу аби долучати дітей з інших населених пунктів. Тобто є момент оцієї здорової конкуренції за учня".

Володимир Флінта
Володимир Флінта. Суспільне Тернопіль

За його словами, фінансуватимуть малокомплектні заклади з місцевого бюджету, мають вирішити на сесії міської ради після завершення громадських обговорень:

"Будемо робити все максимально для того, аби зберегти, в нас є там ситуація по інших селах, де можна, об’єднавши зусилля, оптимізувати, де діти з однієї школи могли б перейти в іншу. Ми вже такий досвід маєм, за попередні роки ми оптимізували 9 закладів, майже всіх педагогічних працівників забезпечили роботою".

У гімназії імені Бенцаля в селі Курівці Тернопільської громади навчається 41 дитина, розповіла директорка Ольга Чортик.

школа, гімназія, курівці
Курівецька гімназія. Суспільне Тернопіль

За її словами, якщо до початку нового навчального року заклад не добере дітей, може втратити фінансування з державного бюджету:

"Колись навчалося 136 дітей, але поступово їх кількість зменшується. Насамперед вплинула на таку ситуацію війна. Багато молодих сімей виїхали за кордон. Через це в нас є учні, які навчаються на екстернатній формі і, відповідно, діти, які мали б бути нашими учнями, вони ще дошкільного віку. Станом на перше вересня 2025 року в нас буде така перспектива, прогноз 44 дитини і, відповідно, до постанови ми не підходимо, бо 45 учнів у нас немає".

школа, директорка, курівці, освіта, Ольга Чортик
Ольга Чортик. Суспільне Тернопіль

школа, тернопільщина, освіта
Діти біля курівецької гімназії. Суспільне Тернопіль

У Тернопільській громаді є три навчальні заклади, які мають найменше дітей, розповіла заступниця начальниці управління освіти і науки Тернопільської міської ради Ірина Сум:

"Це Курівецька гімназія імені Бенцаля, Кобзарівська гімназія та Чернихівська загальноосвітня школа 1-3 ступенів. Якщо ми говоримо про ту наповнюваність, яка йде у Постанові, зокрема менше 45 осіб, це у нас Курівецька гімназія імені Бенцаля. Ми моніторили ситуацію з 2020-2021 року, щороку наповнюваність у цьому закладі становить в межах 39-38 осіб. І з перспективою на 2025-2026 рік також ситуація невтішна. Цей заклад освіти може фінансуватися в тому випадку з державної субвенції, якщо буде понижено ступінь даного закладу.

Управлінням освіти і науки підготовлено проєкт рішення міської ради про пониження ступеня Курівецької гімназії в Курівецьку початкову школу. Якщо проаналізувати контингент учнів 5-9 класів, а він станом на сьогоднішній день складає в межах 18 осіб, із них троє дітей навчаються за екстернатною формою, відповідно ми маємо можливості підвезення цих дітей або ж до тернопільських закладів, які знаходяться в Тернополі, або ж батьки вправі самі вибирати заклад освіти, в якому буде продовжувати навчання їхня дитина".

Ірина Сум
Ірина Сум. Суспільне Тернопіль

У Курівецькій гімназії вчаться троє дітей Людмили Боденко. Жінка розповідає, переїхали сюди з Хмельниччини, бо школа поруч і реабілітаційний центр:

"У нас дитина має інвалідність і довозити її щодня далеко нереально. Тоді нам знову треба думати куди, як. А якщо дитина має ваду, то це просто неможливо. Мають діти тут навчатися повністю".

Людмила Боденко, жінка
Людмила Боденко. Суспільне Тернопіль

урок, школа, курівці
Урок в Курівецькій гімназії. Суспільне Тернопіль

Норма законодавства щодо припинення державного фінансування загальноосвітніх закладів, які матимуть 45 і менше учнів, не означає їхню ліквідацію або призупинення діяльності, сказала начальниця обласного управління освіти і науки Ольга Хома.

"Якщо місцевий орган влади не має достатньо коштів місцевого бюджету, такі заклади освіти можна понизити в ступені, тобто, ми говоримо за початкову школу. Початкова школа, яка б кількість учнів не була, від одного і більше, все одно фінансуватимуться з освітньої субвенції. Сьогодні постає питання лише середньої ланки, тобто від 5 по 9 клас. Хоча місцеві органи влади можуть прийняти рішення про самостійне фінансування таких навчальних закладів і виділяти кошти з місцевого бюджету".

директрка тернопільського обласного управління освіти і науки Ольга Хома
Ольга Хома. Суспільне Тернопіль

За словами Ольги Хоми, станом на 1 вересня 2024 року в загальноосвітніх закладах області навчалася 101 тисяча школярів. До повномасштабної війни їх було 111 тисяч. За період 2024-2025 навчального року кількість учнів зменшилася на 600 осіб.

Читайте нас у Telegram — екстрені новини

Підписуйтеся на Суспільне Тернопіль у Viber

Приєднуйтеся до нас в Instagram

Наш канал в YouTube

Суспільне Тернопіль у WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції
На початок