Менше одного відсотка посівів пшениці та 10% посівів ріпаку загинули навесні 2020 року на Сумщині. Фермери причиною називають погодні умови – посуху, науковці - помилки у агротехніці. Вцілому цьогорічний урожай озимих на Сумщині аграрії очікують на рівні минулого, 2019-го, року.
Фермер із Буринського району Олег Науменко показує поле ріпаку, який вистояв попри несприятливі погодні умови. Усього на обробітку чоловік має 700 гектарів полів. На площі у 30 гектарів озимий ріпак загинув, розповідає Олег. Збитки підприємства склали 160 тисяч гривень.
"Цю інформацію ми подали в департамент агропромислового комплексу. Щодо компенсації, поки інформації немає, а ці 30 га пересіяли ярою пшеницею і плануємо отримати добрий врожай", - говорить фермер.
У такій ситуації, говорить директор Департаменту агропромислового розвитку Олександр Маслак, не тільки поля Науменка. За їхньою інформацією, на Сумщині загинули 440 гектарів пшениці та 1 350 гектарів ріпаку. Двоє фермерів попросили компенсувати втрати. Розглядається розмір відшкодування - 5 тисяч гривень на один гектар, говорить Олександр Маслак.
"Планується отримати загальний врожай пшениці приблизно 700 тис.тон. Потреба нашої області у продовольчому зерні -134 тони. Тобто, ми за рахунок очікуваного валового виробництва покриваємо і потреби області на рік, і матимемо товарний фонд для реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринку", - розповів директор департаменту.
Загибель озимих в агрогосподарствах пов’язана не з посухою, вважає директор Інституту сільського господарства Північного сходу НААН України Віктор Кабанець.
"Через незовсім коректний підбір сортового асортименту, можливо, якісь агротехнічні заходи неправильно були сплановані", - вважає він.
І показує, як зійшли озимі на експериментальному полігоні.
Віктор Кабанець розповідає, що для того, щоб отримати бажаний врожай, треба, щоб в колоску сформувалася якомога більша кількість зернівок.
"Якщо середня кількість зернівок у колоску формується у межах 2,5 штук, то в цьому році аграріям треба зробити так, щоб формувалось три, а може й більше зернівок у колоску. Це можливе через застосування збереження здоров’я рослин", - говорить науковець.
До кінця травня на Сумщині збережеться нестійка погода з дощами та грозами, каже завідувач сектору Сумського гідрометцентру Юрій Літвінов. За його словами, температура повітря вночі становитиме від 5 до 10 градусів тепла, вдень - від 15 до 20.
"Це холодніше, ніж звичайна кліматична норма", - переконаний синоптик.
Авторка - Діана Крахматова
Що відомо
- Посіви озимих на 2020 рік на Сумщині уцілому становлять 175 тисяч гектарів. Загинуло - до 1,5%. Це у межах минулорічних показників.