"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про відновлення Сумщини

"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про відновлення Сумщини

Ексклюзивно
"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про відновлення Сумщини
. Суспільне Суми

2063 об’єкти інфраструктури зазнали руйнувань через бойові дії на Сумщині. Такі дані обласної військової адміністрації. Про кошти на відновлення, можливі джерела фінансування, а також про участь АТ "Укрзалізниця", ООН та НАК "Нафтогаз" у розмові з Олегом Клименчуковим, заступником голови Сумської ОВА.

— Який обсяг завданої шкоди інфраструктурним об'єктам на Сумщині?

— Сумська військова адміністрація фіксує руйнування з першого дня російської агресії. Я можу сказати, що зараз це 2063 об`єкти. На жаль, ця сума постійно зростає, хоча ми і маємо стабільну ситуацію, контролюємо всю нашу територію. Але кожного дня відбуваються обстріли і ця цифра зростає. Ще місяць тому вона була 1400.

Які це в першу чергу об`єкти? Якщо ми говоримо, наприклад, про школи, дитсадки, яка їх кількість?

— Ми поділили загальну кількість об’єктів на кілька основних блоків: об’єкти критичної інфраструктури, медицина, освіта, адміністративні будівлі, приватні підприємства та інші об’єкти. Найбільша група — приватні будинки, їх 1310. Це більше половини. На другому місці — 198 багатоквартирних будинків. Все інше — адміністративні, соціальні будинки, школи та садочки — це десь 50-70 об’єктів. Але хочу зауважити, одна школа обслуговує багато сімей. Тому, одна адміністративна будівля може обслуговувати все місто, як, наприклад, в Охтирці – знищена будівля мерії. Це досить проблемно, тому що вона була центром прийняття рішень для громади.

— Ви згадали Охтирку. Найбільше, я так розумію, постраждав саме Охтирський район?

— З 5 районів області найбільше пошкоджень, близько 1000, припали саме на Охтирський район. На другому місці Сумський район — десь 500 об’єктів. Решта районів також мають свої пошкоджені об’єкти, але це 100-200 об’єктів.

— Ви на початку нашої розмови сказали, що кількість пошкоджених об`єктів щодня зростає, тому що практично кожного дня ведуться обстріли з території РФ. Чи доцільно зараз говорити про відновлення всіх цих інфраструктурних об'єктів?

— Це не просто доцільно — це життєво необхідно. Багато людей зараз залишилось без даху, мають такі пошкодження, які не дозволяють нормально жити в будинках. Треба міняти дах, склити вікна, навіть, не зважаючи на агресію, яка відбувається. Чим більше ми зробимо, а ми це можемо зробити швидко і оперативно, тим більше людей залишиться в області.

— Скільки людей сьогодні потребують житла в Сумській області?

— Повну статистику по області ми можемо отримати в громадах, в органах місцевого самоврядування. На даний час я не можу назвати Вам точну кількість. Але громади, управління соціального захисту, соцслужби постійно цим займаються і, по суті, цей перелік у них має бути.

— Зараз Ви оперуєте цифрами? Яка ця цифра була?

— 488 осіб були серед переселенців та жителів області, які додалися після 24 лютого. Зараз ця цифра збільшилася, тому кількість, можливо, не настільки критична, щоб казати про гуманітарну катастрофу. Ще раз підкреслюю: коли ми займаємося відновленням, робимо дахи, склимо вікна — ми зменшуємо цей перелік людей, люди зможуть повертатися, працювати і жити в тих будинках.

— Ми зараз стоїмо на території Сумської обласної дитячої клінічної лікарні і вона теж потрапила до переліку цих об’єктів, хоча не зазнала значних руйнувань. Чому вона в переліку пошкоджених об’єктів?

— Постановою сказано, що першочерговому відновленню підлягають заклади освіти, медичні заклади та багатоквартирні житлові будинки. Це медичний заклад, тут багато людей, це ключовий об’єкт для області який виконує дуже важливу функцію.

"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про вартість відновлення Сумщини від бойових дій
Суспільне Суми

— Яку їй було завдано шкоду, саме цій будівлі?

— Тут було вибито 47 вікон, частково ці вікна замінені самими працівниками лікарні. А от 47 вже відновили ми по цій програмі з 250 мільйонів, які виділили на Сумську область.

"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про вартість відновлення Сумщини від бойових дій
Сумська обласна дитяча лікарня, березень 2022/Фото: Ігор Змисля

— Тобто, програма вже діє і, відповідно, які ще об’єкти відновлюються вже зараз?

— Ми можемо вже сказати, що програма почала діяти. 250 мільйонів розподілено на 4 напрямки. Це департамент житлово-комунального господарства, департамент освіти, капітального будівництва та дорожній напрямок. І ця сума буде використовуватись за напрямками. Перші об’єкти — житлові будинки по вулиці Гамалія у Сумах, обласна дитяча лікарня та місто Охтирка. Я не хочу перелічувати далі, будуть і інші будинки. Ми робимо першочергове відновлення. Коли готовий вже повністю пакет документів, коли ми маємо відповідні акти від громад, ці акти погоджуються з нами і так далі. Потім ми запускаємо будівельників, які відновлюють даний об’єкт.

— Ви сказали про 250 мільйонів і про цю програму відновлення. Вона одна чи існують ще інші джерела фінансування для того, щоб відновлювати область?

— Уряд постійно працює над тим, щоб були нові дієві програми. Інша програма — це придбання будівельних матеріалів для громад. Є відповідна постанова Кабміну, яка виділила на 9 областей, в тому числі і Сумську, фінансовий ресурс. В нашому випадку це 135 млн гривень, які ми можемо використовувати на придбання будматеріалів та надання цих матеріалів далі на громади.

— Який алгоритм?

— Ще місяць тому ми зібрали потреби від громад. В даній програмі взяли участь 14 громад. Вони надали свої потреби в будматеріалах по 20 позиціях: шифер, скло.

— Я так розумію, ці потреби продовжують надходити, адже обстріли ведуться кожен день?

— Основна потреба, основна кількість надана ще в той час, коли ми почали цю програму.

"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про вартість відновлення Сумщини від бойових дій
Суспільне Суми

— Тобто, зараз цих заявок не приймають?

— Ми можемо приймати і далі ці заявки, але є вже певний розподіл. По розподілу Сумська область зможе використовувати на придбання будівельних матеріалів 135 млн гривень. Таким чином ми їх купуємо і передаємо одразу на громади. Громади їх можуть використовувати для відновлення першочергових об’єктів критичної інфраструктури.

— Тобто вже подано документів на 135 млн гривень?

— Вже подано заявки громад на 135 млн грн, за кожною заявкою є перелік необхідних матеріалів, які формувала сама громада.

— Який алгоритм? Гроші надходять в область – чи це якийсь інший алгоритм?

— Алгоритм буде інший. Придбання будматеріалів буде здійснювати "Укрзалізниця". Так вирішив Уряд, що кошти будуть в "Укрзалізниці" і всі придбання будуть через це підприємство. Ми подаємо в установленій формі заявку на "Укрзалізницю", перелік матеріалів, їхню кількість. "Укрзалізниця" їх обробляє, відбувається придбання та передача на громаду по акту. По суті, ми по акту будемо передавати громаді ці матеріали.

— Які ще є джерела фінансування?

— Так, є ще джерела фінансування. По перше, не треба ніколи забувати про місцеві бюджети, ми активно використовуємо обласний резервний фонд. Надаємо шифер, інші матеріали, які у нас є в наявності, або які ми змогли вчасно придбати для громад. Це було зроблено для Білопільської, Тростянецької, Охтирської громад. Також так само можуть використовуватися власні кошти органів місцевого самоврядування. В місті також є свій бюджет, він формується. Також містяни можуть звертатися до керівництва своїх громад комунальні заклади, приватний сектор, не залежно від форм власності, та вимагати отримання будівельних матеріалів для відновлення.

— Звертатися, звичайно, можуть і певний алгоритм є, але чи відновлено вже комусь житло? Бо зараз є звернення від громадян, що вони самотужки відновлюють житло, оформлюють документи, але житло відновлюють самотужки, бо зима близько.

— По першому пункту, про ті 135 мільйонів, які ми очікуємо, і будуть використовуватись через "Укрзалізницю" – ми очікуємо порядку використання цих коштів і тільки потім вже буде запущено сам механізм його використання. Нарешті ми отримали постанову, де є вже розподіл, тепер чекаємо порядку. По другому питанню – кошти обласного резервного фонду – кожного разу, коли був обстріл або тільки звільнили території, керівники громад писали на голову Сумської ОВА прохання надати ті чи інші будівельні матеріали. Всі заявки були вчасно задоволені, але не в повному обсязі, а в тому, який ми можемо надати своїм обласним коштом. Плюс використовувались фінанси органів місцевого самоврядування. По кожній громаді потрібно зробити окремо зріз інформації та побачити, що зроблено, а що ні.

— Чи допомагають міжнародні донори?

— У відновленні, на моїй пам’яті, є поки один єдиний випадок — ООН надали нам в область в повному обсязі десь 1000 квадратів спеціальної плівки. Вона пішла на Тростянець, і тростянчани отримали цю плівку, щоб закрити дах або позакривати вікна. Хотілося, щоб цього було більше, тому що нам така допомога потрібна. Але не завжди державні механізми працюють так швидко, як нам би хотілося. Ми це визнаємо, ми над цим працюємо. Тому, будь-яка допомога від недержавних організацій нам буде дуже корисна.

— Ви сказали, що найбільше постраждав Охтирський район і там найкритичніша ситуація. Який план відновлення саме по Охтирському району? Допомоги потребує Охтирка, де повністю зруйнована ТЕЦ, і сьогодні, принаймні, вони не готові до початку опалювального сезону.

— Для Охтирки може справжньою гуманітарною катастрофою бути те, що ТЕЦ не запрацює до початку опалювального сезону. Щоб замінити обладнання, необхідно всій аварійно небезпечній ділянці зробити демонтаж. Це зроблено, все, що було можна вичистити, зроблено. Також заключені договори на демонтаж обладнання, яке пошкоджено, та на демонтаж залишків будівельних матеріалів. "Нафтогаз України" запропонували поставити котли на щепі – це новий вид палива для Охтирської ТЕЦ може бути. Попередня вартість програми — 150 млн грн. Це кошти НАК "Нафтогаз", окремо від тих 250 млн грн, які використовувалися для демонтажу та прибирання аварійно небезпечних ділянок. Якщо це буде реалізовано, є впевненість, що до 1 жовтня буде підключено.

"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про вартість відновлення Сумщини від бойових дій
Охтирська ТЕЦ, березень 2022 року. Фото: Андрій Міхєєв

— Чи розглядається варіант "Б", якщо не встигнуть? Чи є план з евакуації населення, переселення охтирчан?

— План "Б" завжди розглядається, і навіть більше. Але найбільш реальний варіант, за яком ми працюємо, це варіант з "Нафтогазом". Є вже певні домовленості. Сьогодні (20 червня — ред.) під керівництвом голови ОВА Дмитра Живицього була виїзна нарада на Охтирській ТЕЦ разом з представниками НАК "Нафтогаз Україна".

— Далі за важливістю які об’єкти?

— Є два міста, які постраждали найбільше, — Охтирка і Тростянець. В Охтирці це ТЕЦ і багатоквартирні житлові будинки. Це те, що найбільше вражає, і це найбільший охват жителів. Є місто Тростянець, в якому лікарня пошкоджена, центральна частина міста. Тому, я думаю, ці дві громади, ці два міста найбільш постраждали.

"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про вартість відновлення Сумщини від бойових дій
Звільнений Тростянець. Фото: 93-тя ОМБр Холодний яр

— Що передбачає план відновлення для того, щоб реанімувати Охтирку та Тростянець? Які об’єкти включені і як, відповідно плану, мають рухатися відновлювані роботи?

— Дуже важливо зазначити, що ті 250 млн стосуються саме першочергового відновлення. Простими словами: ми робимо заміну віконних блоків, даху, це може бути капітальний ремонт даху, а також ми робимо заміну або ремонт мереж. Для всього іншого мають бути задіяні інші програми і кошти. Я можу сказати, що 250 млн це не така велика цифра, щоб закрити повністю проблеми.

— Чи обраховувалась повністю вартість відновлюваних робіт на Сумщині?

— Зараз буде створена нова методика обрахування. Те, що стосується саме руйнувань, – близько 10 мільярдів гривень. Але ми не беремо недоотримані прибутки і обладнання і багато інших чинників, які можуть складати загальну вартість збитків

— План відновлення вже розроблений?

— Є першочергові об’єкти. 2063 об’єкти, які подані, а 266 — першочергові об’єкти, які входять в суму 250 млн. Попередньо погоджена Мінрегіоном половина від цієї суми, далі ми чекаємо технічні звіти від проєктантів і, сподіваюсь, до кінця липня у нас вже буде повністю перелік тих об’єктів, на які ми будемо витрачати саме 250 млн. Але основну увагу будемо приділяти зараз багатоквартирним житловим будинкам, а також шукати механізми для відновлення приватного сектору.

— Тобто, для приватного сектору механізму ще немає? Ви розглядали тільки багатоквартирні житлові будинки?

Зараз ведеться робота по багатоквартирним житловим будинкам. По приватному сектору раджу всім зафіксувати свої пошкодження і кожному власнику проконтролювати, наскільки якісно та правильно акт пошкодження, акт огляду складено ( — ред.). Це робиться громадою, тому в тісній взаємодії із органами місцевого самоврядування необхідно чітко зафіксувати свої збитки та пошкодження.

— В цьому переліку значиться 50 млн грн на дороги. Це які дороги планується відновлювати і чи входить в цей план відновлення мостів?

Відновлення мостів в цій сумі немає, ці 50 млн нами попередньо розглядаються для того, щоб зробити ямковий ремонт вибоїн на тих комунальних дорогах, на яких проходила ворожа техніка або куди були попадання снарядів. Мости це окрема стаття, і ще дуже важливо, що ці 50 млн будуть використовуватися в межах населених пунктів. Тобто, не на під’їзді до населеного пункту, а саме в межах населеного пункту. Але, якщо ми вже говоримо за місцеві дороги і ті, що знаходяться поза населеними пунктами, – нами планується їх ремонт в рамках експлуатаційного утримання. Також плануємо зробити ремонт цих доріг. І перші роботи по Попівській громаді, по Конотопському району вже зроблені.

"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про вартість відновлення Сумщини від бойових дій
Зруйнований міст в с. Климентове, лютий 2022 року. Telegram

— Стосовно мостів — скільки взагалі пошкоджено і чи планується їх відновлення?

В області пошкоджено 15 мостів, з них відновлені будуть 5. Ми ще їх узгоджуємо. Я можу сказати про перший міст, який вже узгоджено для відновлення. Це Бишкінь. Це дуже важливе питання, бо сьогодні потрапити в Лебедин можна через Штепівку, а це велике коло. Усі інші мости, які не потрапляють під відновлення, на жаль, знаходяться в прикордонній смузі і відновлювати їх прямо зараз, коли йде активна фаза бойових дій, немає сенсу і на це є заборона військова.

— Тобто, міст через Сейм у Чумаковому не буде відновлюватися?

— Буде робитись об'їзна дорога.

"2063 зруйнованих об'єктів". Олег Клименчуков про вартість відновлення Сумщини від бойових дій
Зруйнований міст через Сейм у с. Чумакове на Сумщині. 3.04.2022 р. Фото: Суспільне Суми/ Андрій Крамченков

— Стосовно моста в Климентовому?

Поки не готовий Вам сказати.

— Стосовно плану відновлення Сумської області — наскільки цей план життєздатний і готовий до реалізації?

Даний план вже працює він активно реалізовується. Хочу зазначити, що він максимально відповідає ситуації, яка складається в області. В ньому є і соціальні об’єкти, і житлові будинки, і адміністративні будівлі. Тобто, все те, що нам необхідно для нормальної життєдіяльності в області саме сьогодні. Але давайте не забувати, що військова агресія триває, ми не знаємо, що буде далі, яким буде наш завтрашній день.

Що відомо

  • Раніше в обласній військовій адміністрації вже повідомляли, що до кінця року не планується відновлення мостів в Климентовому та Чумаковому.
  • 25 лютого 2022 року стало відомо, що ЗСУ зруйнували міст через Ворсклу, щоб завадити пересуванню російських військ.
  • 2 квітня російські війська, відступаючи з півночі Сумщини, підірвали міст через річку Сейм на трасі державного значення Суми-Путивль-Глухів.
  • Близько 8400 абонентів були підключені до Охтирської ТЕЦ до її руйнування. Також вона обслуговувала 67 бюджетних установ та більше півтори сотні приватних організацій.
  • В Охтирці можна отримати 10 тис. грн для переходу на індивідуальне опалення. Це гроші з бюджету громади.
  • 24 лютого в Сумській обласній дитячій клінічній лікарні знаходилися 410 пацієнтів. Через російські обстріли там були пошкоджені вікна.

Авторка — Оксана Кириленко

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок