Тисяча заяв за рік. Як вирішують питання з земельними ділянками в Роменській громаді на Сумщині

Тисяча заяв за рік. Як вирішують питання з земельними ділянками в Роменській громаді на Сумщині

Тисяча заяв за рік. Як вирішують питання з земельними ділянками в Роменській громаді на Сумщині
. Суспільне Суми

Більше ніж тисяча заяв надійшла від мешканців Роменської громади на оформлення земельних ділянок за 2021 рік. Мова йде про городи й для ведення особистого селянського господарства. Видають же наділи, зокрема два гектари, винятково учасникам бойових дій на сході та членам їхніх сімей, говорить заступник міського голови Ігор Легуша. У громаді, каже, створили реєстр земельних ділянок для продажу на аукціоні, аби заробляти гроші.

Ситуація з земельними ділянками для учасників ООС

На засідання до роменських депутатів прийшла мати воїна, який, говорить жінка, два останні роки служить в ООС. До міської ради про виділення двох гектарів землі звернулися влітку 2021 року.

"Я просто хочу, щоб моїй дитині, як і належить дали, чого відхиляєте. Чого? І пан голова казав – не переживайте дадуть. Коли дадуть? Що не так?", — каже мати учасника АТО Світлана Панченко.

Як пояснила начальниця відділу земельних ресурсів Роменської міськради Оксана Палажченко, у документах не вказали, що чоловік – учасник ООС. Сама ж ділянка була передана від держгеокадастру до міської ради як вільна.

"Управління держгеокадастру не повідомляло роменську міську раду про прийнятий наказ щодо цієї земельної ділянки, а земельна ділянка була включена до переліку земельних ділянок на земельних торгах. З цих підстав і було відмовлено у серпні", — зазначила вона.

За її словами, це питання повторно мають винести на розгляд депутатів на наступну сесію. Загалом на засіданні депутати мали надати близько півсотні дозволів на розроблення проєктної документації та стільки ж відмов. У підсумку частину з них зняли на доопрацювання.

Як планують розпоряджатися землею

"Ми не можемо забезпечити всіх земельними ділянками, то у нас єдине залишається, всі земельні ділянки треба залишити у комунальній власності. Якщо зараз замість того, щоб дати по 2 га і вони продадуться, ми на цих землях можемо створити нормальні фермерські господарства. Цей прибуток має отримувати громада, і має іти на задоволення потреб усіх членів громади. Це буде ефективно", — говорить депутат фракції партії "Наш край" Дмитро Менько.

"Земля має працювати лише на громаду, та земля, яка вільна і яку ми можемо здавати в оренду, — лише через аукціон, щоб все було прозоро і зрозуміло. Городи, сінокоси, пасовища — обов’язково знайти механізм видачі цієї землі людям, щоб вони могли нею користуватися. У частині виділення землі учасникам АТО і сім’ям загиблих хлопців. Позиція однозначна – ці люди мають отримати своїх 2 га", — каже голова фракції партії "Слуга народу" Людмила Колєснік.

"Перед тим, як роздавати землю, треба провести інвентаризацію. Зробити громадські пасовища, оформити городи і не на одну людину, а на село оформити офіційно. Ми створювали перелік земельних ділянок, які на аукціон винесемо. Якщо людина платить за землю, вона буде щось на ній робити, а якщо отримає безкоштовно, то сьогодні отримав — завтра продав", — зазначає голова фракції партії "Опозиційна платформа — За життя" Яків Зубан.

"Міська рада не може бути вище, ніж Конституція України. Ми за те, щоби забезпечити конституційне право громадянина. У громаді, можливо, не вистачить, але не обов’язково людина повинна взяти в нашій громаді цю землю. Вона може написати по всій території України. Так само як люди, які не приписані до нашої громади, пишуть до нашої Роменської ради", — розповідає голова фракції партії "Сила і честь" Олександр Пашко.

"Наша фракція вважає, що кожна людина повинна отримати два гектари, але в нашій громаді ще не пройшла інвентаризація земель. Тому на цьому етапі ми можемо надавати лише АТОвцям цю землю, а коли пройде інвентаризація, то буде розглянута решта питань", — зазначає голова фракції партії "ВО "Батьківщина" Альбіна Хоменко.

"Ми пропонуємо землю розділити на три частини. Одну частину залишити для інвестиційної привабливості нашого регіону. Основну землю треба залишити для передачі на аукціоні, і щоб земля працювала на громаду. Те що роздати — ми давали малозабезпеченим, яким справді треба. За певним принципом: чи пів гектара, чи гектар дати їм", — розповідає голова фракції партії "Європейська солідарність" Андрій Перезва.

"У першу чергу, надається можливість реалізувати своє право учасникам АТО та сім’ям загиблих. Наша фракція однозначно підтримує законне право громадян, з першої сесії", — сказав голова фракції партії "За майбутнє" Євгеній Лузан.

24 листопада роменські депутати проголосували за те, аби 11 земельних ділянок виставити на аукціон. Їхня загальна площа — майже 89 га.

"У принципі правильно — громаді треба за якийсь кошт жити, але інша сторона цього питання – люди мають за законом України отримати два своїх гектари. Моя така думка — 50 на 50", — говорить роменчанка Юлія.

"Треба всім давати. Щоб земля була у людей, могли займатись господарством", — каже роменчанин Ярослав Строкань.

"Є рішення депутатського корпусу щодо надання 2 га лише воїнам АТО/ООС. З приводу надання городів — працює. Городи, які в межах населених пунктів, надаються без проблем, враховуючи земельні ділянки, побажання і потреби. Якщо немає населеного пункту, тоді людина може брати в оренду", — говорить заступник Роменського міського голови Ігор Легуша.

Площа Роменської громади — 96,5 тисяч гектарів. Із них сільськогосподарських угідь приватної, державної та комунальної форми власності – близько 73 тисяч гектарів. Саме комунальних земель у громаді мають майже 9 тисяч гектарів.

Що відомо

  • Відповідно до Земельного кодексу кожен громадянин має право отримати у власність безоплатні земельні ділянки з земель державної і комунальної власності у таких розмірах: для особистого селянського господарства — не більше двох гектарів, для садівництва — не більше ніж 12 соток, для будівництва і обслуговування будинку у селах – не більше ніж 25 соток, у селищах – не більше ніж 15 соток, у містах – не більше ніж 10 соток. Стільки ж надається і для будівництва дачі.
  • 1 липня в Україні запрацював ринок землі. Наразі купити землю зможуть лише фізичні особи – зокрема аграрії, які орендують землю, а от юридичні особи до 2024-го року придбати наділи не зможуть. Закон про ринок землі забороняє продаж землі іноземцям, але це положення можуть скасувати через всеукраїнський референдум.
  • Станом на жовтень 2021 року середня ціна гектару землі становила 43 879 гривень, а вартість землі для ведення сільського господарства — 32 852 гривень.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до спільноти у Viber

На початок