Безкоштовне шкільне харчування запровадили в одній з громад Сумщини

Безкоштовне шкільне харчування запровадили в одній з громад Сумщини

Безкоштовне шкільне харчування запровадили в одній з громад Сумщини
.

Протягом місяця учні восьми шкіл Дубов'язівської об'єднаної громади Конотопського району харчуються за кошти місцевого бюджету. Журналісти Суспільного дізналися, яке меню у навчальних закладах, та скільки коштують громаді сніданки та обіди школярів.

Дубов’язівська спеціалізована школа - одна з восьми, що є у громаді. Тут навчаються 220 дітей. Їжу готують три кухарі.

"Сьогодні у нас у меню - куліш пшоняний, картопля тушена, нагетси, салат з буряка з яблуками запеченими і компот із сухофруктів. Їли сьогодні вже в нас - плов фруктовий, я його запікала в духовці, чай і бутерброди їли", - розповідає кухар Світлана Дяченко.

Дошкільнят годують тричі на день, решту - один раз на день. З вересня до меню включили також рецепти автора проєкту “Нове шкільне харчування” Євгена Клопотенка.

"Найбільше подобається дітям - це бігос з гречкою, ячневі роли, фруктовий плов. Дуже діти полюбляють лимонад з імбирем. Ми запрошуємо батьків, щоб вони теж дегустували страви, вносили пропозиції. Поки що до нас звертаються тільки за рецептами", - розповідає директорка дубов'язівської школи Алла Савченко.

"Раніше мені харчування за одну дитину обходилося десь в районі 260-270 гривень. Якщо за двох, то це - близько 600 гривень. Дуже любить з нового меню фруктовий плов і нагетси. Тому мама удосконалює свої кулінарні здібності вдома", - розповідає мама однієї з учениць школи, Юлія Бадіон.

Минулого, 2019 року, на харчування дітей у всіх восьми закладах витратили 880 тис. грн, з них - 210 тис. заплатили батьки. З лютого 2020 року батьки у цій громаді за обіди не платять. Дубов’язівська селищна голова Тамара Марусиченко пояснила, чому так зробили:

"Не всі діти стопроцентно харчувалися у зв'язку з тим, що батьки фінансово неспроможні були оплатити все харчування. Батьки платили 60% - це батьківські кошти в смт Дубов'язівка, бо це в нас міська місцевість, у селах батьки платили 40%, а решта - із бюджету селищної ради".

У громаді - півтисячі школярів. На їх сніданки та обіди у бюджет громади заклали понад півтора мільйона гривень.

Зараз у дубов'язівській школі харчування на одну дитину дошкільного віку на день становить 31 гривню, шкільного віку - 21 грн. У минулому році було 22 та 15 гривень відповідно. Усі продукти закуповують у місцевого постачальника.

Меню, за яким харчуються діти у цьому навчальному році, погодили з першого разу, говорить начальниця управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Валентина Тищенко. За її словами, так - не у всіх закладах області:

"За минулий рік у нас середній показник відхилень меню від погодження з першого разу, зважаючи на те, що не були передбачені виконання норм харчування і не була передбачена збалансованість харчування так, як це потрібно, 13% у закладах загальноосвітніх та закладах дошкільних".

Що відомо:

  • Проєкт "Нове шкільне харчування" від українського кулінара Євгена Клопотенка покликаний урізноманітнити і осучаснити меню у шкільних їдальнях України. Посібник із рецептурами та технічними картками на 110 страв є у вільному доступі.
На початок