У Сумах порахували гроші для компенсації різниці в тарифах на опалення

У Сумах порахували гроші для компенсації різниці в тарифах на опалення

Доповнено

До кінця опалювального сезону 2021-2022 рр. з міського бюджету треба буде виплатити тепловикам до 300 млн грн компенсації за різницю в тарифах. Про це розповів Суспільному міський голова Олександр Лисенко.

За його словами, до кінця 2021 року компенсація складе близько 34 млн грн для бюджетних установ. Перші платіжки почнуть надходити після 5 грудня.

"За два тижні жовтня ми повинні сплатити "Сумитеплоенерго", на території Ковпаківського мікрорайону з 3-го (листопада – ред.) починається опалювальний сезон – місяць по листопаду, тобто, 5 грудня отримають перші платіжки з відповідною компенсацією. Вони повинні їх отримати по нарахуванню по минулому року. А минулий рік – 4 грн/м³ газ, тому оцю всю компенсацію ми повинні надати з міського бюджету. По населенню менше, а по бюджетній сфері 16,8 грн/м³ газ. Ми планували десь 8-11 грн/м³. Десь 300 млн грн треба на компенсацію", – розповів Лисенко.

З його слів, компенсаційні гроші місту не відшкодовуватимуть, оскільки бюджет не є дотаційнимДотація — доплата з державного бюджету, щоб збалансувати бюджети нижчих рівнів.. Державна субвенція передбачена лише тим громадам, які мають незадовільний індекс податкової спроможності. Це передбачено у Меморандумі, який уклали 30 вересня між урядом, "НАК "Нафтогаз" і представниками місцевої влади.

Консультант з комунікацій Офісу реформ у Сумському регіональному відділенні Асоціації міст України Карен Агаджанов-Гонсалес раніше пояснював Суспільному в ефірі програми "Сьогодні. Головне", які громади можуть отримати відшкодування з державного бюджету за стримування тарифів. З його слів, підтримку отримають ті територіальні громади, які мають індекс податкової спроможності нижче, ніж 0,9.

"Цей індекс розраховується в процесі бюджетного вирівнювання на базі надходження податку на доходи фізичних осіб на душу населення. Середній рівень по всій країні приймається за 1. Ті, у кого цей індекс виходить вище, ніж 1,1, сплачують гроші до державного бюджету (половину), так би мовити, вищих за ліміт грошей. Наприклад, як це роблять Суми, а інші тергромади, в яких цей індекс нижчий, ніж 0,9, отримують базову дотацію з державного бюджету завдяки тим коштам, які сплатили ті, у кого він вищий, ніж 1,1", – пояснив Карен Агаджанов-Гонсалес.

З його слів, громади з індексом нижче за 0,9, отримуватимуть додаткову субвенцію, щоб без проблем пройти опалювальний сезони. Процедура поки не створена, бо спершу її мають внести у Бюджетний кодекс України. Та з початком року громади з індексом нижче 0,9 отримають субвенцію автоматично на базі тих даних, які є у мінфіну.

На порталі "Спроможність громад 2021" вказано, на Сумщині більшість громад – позначені червоним і помаранчевим кольорами, за підсумками минулого року, – тобто такі, що потребують базової дотації. Громади, які позначені білим і зеленим кольором – ні. Серед спроможних громад: Сумська, Ворожбянська та Дружбівська міські громади, Липоводолинська та Степанівська селищні, а також Юнаківська, Миколаївська і Комишанська сільські громади. Вони можуть розраховувати тільки на збільшення надходжень по місцевих податках і зборах, які уряд планує з наступного року. А це плюс 4% у ставці податку з доходів фізичних осіб і залишення на місцях акцизу.

Що відомо

  • 27 жовтня депутати Сумської міської ради направили близько 60 млн грн на компенсацію в тарифах на опалення до кінця 2021 року та вирішили фінансово підтримати ТОВ "Котельня північного промвузла".
  • За Постановою уряду, ціна газу для бюджетної сфери не має перевищувати 16,80 грн/м³ (з ПДВ), для населення – 7,96 грн/м³ (з ПДВ).
  • 27 жовтня під час візиту до Сум міністр розвитку територій Олексій Чернишов розповів, як підтримають громади для реалізації Меморандуму про непідвищення тарифів на тепло.
  • У нових тарифах, які розрахувало ТОВ "Сумитеплоенерго", закладено зростання тарифів на 9% - для населення і на 60% - для бюджетної сфери.
  • На території обслуговування ТОВ "Котельня північного промвузла" тарифи розраховані зі збільшенням на 69% по населенню та 169% для бюджетної сфери.
На початок