"Є вершина більша, ніж ця". Тренер Владислава Бухова — про історичне "золото" на ЧС у плаванні та роботу над помилками

Владислав Бухов на чемпіонаті світу з водних видів спорту
Владислав Бухов. Фото: Adam Pretty/Getty Images

Ексклюзивний коментар Андрія Хлопцова для Суспільне Спорт.

В Олімпійському домі відбулося нагородження найкращих спортсменів та тренерів України за підсумками лютого. Ними стали плавець Владислав Бухов та його особистий тренер Андрій Хлопцов.

Відзнаку від НОК України Бухов та Хлопцов отримали за підсумками чемпіонату світу з водних видів спорту. 21-річний Бухов став єдиним представником України у плаванні, що здобув для неї медаль на турнірі, причому виборов одразу "золото" — на дистанції 50 метрів вільним стилем.

Загалом по ходу виступів на чемпіонаті світу Бухов оновив національний рекорд на дистанції 50 метрів вільним стилем. А також став першим українцем-чемпіоном світу за 17 років та четвертим загалом в історії на ЧС з водних видів спорту.

Суспільне Спорт поспілкувалося з особистим тренером Бухова Андрієм Хлопцовим щодо історичної перемоги плавця на чемпіонаті світу з водних видів спорту. Наставник відзначив: цей результат дозволяє відчувати впевненість перед наступними стартами, зокрема Олімпіадою, на яку вже відібрався плавець.

"Що може відчувати людина чи тренер, коли є такий результат? Гордість за країну. Гордість за ту працю, яку виконали. Ми багато тренувалися, міркували про цей результат. На попередніх чемпіонатах світу не могли навіть до фіналу потрапити, а тут ще й здобули золоту медаль. Це відчуття, яке не передати. Гордість, впевненість з'являється перед наступними змаганнями та Олімпійськими іграми".

Андрій Хлопцов, тренер Владислава Бухова
Андрій Хлопцов, тренер Владислава Бухова. Фото: НОК України
"Як тренер, я розумію, що це якась вершина. Але також розумію, що є вершина більша, ніж ця. Тому ставлюся до цього спокійно".

При цьому тренер не вважає, що Бухов зловив "зіркову хворобу" після "золота" на чемпіонаті світу. І сподівається, що такий психологічний стан триматиме й надалі.

"Ні, це не його тема. Він, як і я, розуміємо, що є змагання, які є вищими, ніж чемпіонат світу. Тому зіркова хвороба — це не його, принаймні мені так здається. Може після [розмов] з журналістами вона в нього почне з'являтися, але не думаю. Бо він така людина, що розуміє, треба ще багато чого зробити у спорті".

Окрему увагу Хлопцов звернув на роботу над помилками, яку виконає з плавцем перед наступними змаганнями. Зокрема на швидкість реагування під час старту: по ходу фіналу ЧС Бухову довелося починати з нижчих позицій і вже наприкінці запливу вибороти "золото".

"Помилка у нас одна велика — наш старт. Це видно на відео, що він програє зі старту. Тобто, в нього добре [зі стартом], але ті плавці, які ліворуч та праворуч від нього — в них це краще. Тому ми постійно над цим працюємо, знімаємо відео. На кожних змаганнях я прошу тренерів з різних країн подивитися на це. Ми робимо його [старт] краще, але ще не так, щоб бути задоволеними. Будемо це виправляти".

Щодо подальших планів, то тренер анонсував участь Бухова на чемпіонаті Європи, що відбудеться у червні у Белграді. Головним же стартом сезону Хлопцов назвав Олімпійські ігри, де, попри перемогу на чемпіонаті світу, загадувати результат не хоче.

"У нас будуть декілька змагань, серед них чемпіонат України. Потім поїдемо на чемпіонат Європи у Белград, а звідти вже у Париж на головні змагання 4-річчя.

Які завдання ставимо на Олімпіаду? Як я казав вже у своїй промові, хочу, щоб коли ми зустрінемося знову, у нас був відмінний настрій після цих змагань".

Хто такий Владислав Бухов?

• 21-річний український плавець, який народився в Донецьку. Чинний чемпіон світу з плавання на 50-метрівці вільним стилем.
  • У 2020 році встановив юніорський світовий рекорд на дистанції 50 метрів батерфляєм: на змаганнях у Люксембурзі показав час 23.14 секунди.
  • Учасник Олімпійських ігор-2020 у Токіо. Змагався на дистанції 50 метрів вільним стилем, де показав 19-й результат.
  • У 2019 році Бухов виграв "золото" світової першості серед юніорів на дистанції 50 метрів вільним стилем. Того ж року двічі фінішував третім на юніорській континентальній першості на дистанціях 50 і 100 метрів вільним стилем.
  • Бухов — власник олімпійської ліцензії у Париж-2024 на дистанції 50 метрів вільним стилем. Він здобув її на турнірі Stockholm Open у 2023 році.