Ігри Нескорених
Ігри Нескорених
"Ветеран для ветерана". Україна запустила тренерську програму для підготовки до Ігор нескорених: у чому вона полягає

"Ветеран для ветерана". Україна запустила тренерську програму для підготовки до Ігор нескорених: у чому вона полягає

Ексклюзивно
"Ветеран для ветерана". Україна запустила тренерську програму для підготовки до Ігор нескорених: у чому вона полягає
. Веслування на тренажерах на відборі до Ігор нескорених-2023. Фото: Львівська міська рада/Роман Балук

З 2023 року українці готуються до Invictus Games за новою системою та поступово впроваджують методики, запозичені в США та Великій Британії. Головна тренерка пояснила Суспільне Спорт, яких видів спорту це стосується, чого ще бракує для розвитку адаптивного спорту в Україні та які тренувальні збори очікують на команду.

У Львові відбувся відбір до збірної України на Ігри нескорених-2023, що проходитимуть з 9 до 16 вересня в німецькому Дюссельдорфі. Цей мультиспортивний турнір об'єднує військовослужбовців і ветеранів, які зазнали поранення, та є не лише спортивними змаганнями, а й реабілітацією для бійців.

Понад двісті українських військових боролися за місце в команді, до якої впродовж місяця незалежна комісія обере 24 учасники. Збірна планує взяти участь у дев'яти з десяти видів спорту, що будуть представлені на Іграх у Німеччині: паверліфтингу, легкій атлетиці, веслуванні на тренажерах, стрільбі з лука, велоспорті, настільному тенісі, плаванні, баскетболі на візках та волейболі сидячи. України не буде лише в реґбі на візках.

Про те, як збірна готуватиметься до цьогорічних Invictus Games та над якими реформами працює для вдосконалення тренувального процесу, Суспільне Спорт розповіла головна тренерка майбутньої команди Олена Яновська.

Олена Яновська тренерка збірної України на Іграх нескорених-2023, відбір у Львові
Олена Яновська (справа). Фото: Invictus Games: Team Ukraine/Maksim Belousov

Україна готує тренерів за зразком США

Попри те, що Україна брала участь уже в трьох Іграх нескорених (2017, 2018, 2022), розвиток адаптивного спорту для ветеранів тут лише починає набирати обертів. На погляд Яновської, одним із ключових аспектів, над яким нині треба працювати, є підготовка тренерів, які спеціалізуватимуться саме на роботі з військовими.

"Я спостерігаю, яким чином побудована комунікація тренерів з учасниками збірних за кордоном, і мені дуже сподобалася система підготовки США, – ділиться наставниця української команди. – У них головними тренерами є професійні спортсмени, але вони задіюють у процес ветеранів, навчають їх бути тренерами".

Яновська прагне запозичити в США систему "тренер-ветеран для ветерана" та цього року вже почала впроваджувати деякі її елементи в Україні.

"Це найкращий варіант реабілітації й тренерського процесу, – вважає наставниця. – Ніхто краще не зрозуміє ветерана, ніж такий самий, як він. Хоч як би сильно я їх любила й поважала, я все одно не зможу настільки якісно їх відчути й дати те, що вони хочуть".

Кого з ветеранів знайшли для «нескорених»

Першим тренером, якого Олена залучила за такою системою, став срібний призер Ігор нескорених-2022 Сергій Калитюк. Тепер він – наставник української збірної з настільного тенісу, який у 2023 році дебютує в програмі Invictus Games. На відборі у Львові він був присутній у статусі судді.

Сам Сергій займався цим видом спорту, коли потрапив до шпиталю в 2015-му, але, з його слів, закинув наступного ж року. Тоді ветеран перемкнувся на стрільбу з лука, зокрема через те, що настільного тенісу ще не було в програмі Ігор. Нині ж Калитюк повертається за стіл, хоч і не як гравець. Тренерські навички йому допомагає опанувати паралімпійський чемпіон 2016 року Віктор Дідух.

"Я був уже на двох десятиденних курсах з тренерства, які ми організували на базі Академії настільного тенісу Віктора Дідуха в Буську, – описує Сергій новий досвід. – І після цих змагань [відбору до Ігор нескорених] планується ще один збір для мене. Потім буду їздити на збори вже як тренер. Але проситиму ще одного, бо одного тренера буде замало".

У підготовці до відбору Калитюк допомагав представнику Львова Олександрові Косолапову. "Він посів друге місце в категорії ITT5, і я дуже задоволений, – ділиться наставник-початківець. – Сподіваюся, наші тренування якийсь плюсик йому дали. Мені було б це приємно, хоча я впевнений, що він би й без мене впорався".

Крім того, до тренерських лав збірної України на Іграх нескорених долучився Юрій Зекун, який очолив команду з волейболу сидячи. На тренера з веслування на тренажерах нині також навчається Максим Єрмохін – член збірної "нескорених" 2022 року. У цьому виді настанови учасникам під час відбору давав і чинний чемпіон Invictus Games, "азовець" Ігор Галушка. У планах Яновської – додати ще трьох основних коучів з окремих видів спорту.

Як британець допоміг українській команді з волейболу

Окрім настільного тенісу, новим видом спорту для України в Дюссельдорфі стане волейбол сидячи. Хоч у країні вже була створена збірна, на міжнародних Іграх нескорених вона ще не грала. Як пояснює Яновська, це було пов’язано саме з відсутністю тренера.

Утім, під час навчально-тренувальних зборів у Великій Британії, які команда проводила перед Іграми воїнів-2022, українським "інвіктусам" трапилася, як каже Олена, "неймовірна знахідка". Там вони познайомилися з тренером британської збірної з волейболу сидячи Річардом Осборном, який також мав досвід роботи з командою Грузії.

За чотири тижні британець допоміг Україні підготуватися до Warrior Games та вивів "синьо-жовтих" на друге місце: українці поступилися лише досвідченій команді Повітряних сил США.

Збірна України з волейболу сидячи на Іграх воїнів-2022 Warrior Games
Збірна України з волейболу сидячи на Іграх воїнів-2022. Фото: U.S. Army photo by Sgt. Angel Heraldez
"Це педагог від бога, і сьогодні він навчає онлайн нашого Юрія Зекуна. [Річард] сам складає тренувальні плани й створює посібник, перекладає на українську та скидає нам", – описує робочий процес Яновська.

Тим часом від реґбі на візках Україні довелося відмовитися через ту саму тренерську проблему й нестачу фахівців. Крім того, цей вид спорту потребує спеціальних візків, яких українська команда нині не має. Баскетбольні, які «синьо-жовтим» подарувала збірна США, для реґбі не підходять.

"Реґбі на візках – це зовсім не реґбі звичайне, – пояснює Олена. – Тут мають бути спеціалісти, які конкретно розуміються на цьому виді. Якби ми прийняли рішення готуватися до нього, ми б поставили під загрозу здоров’я наших учасників, тому що це дуже травматичний вид спорту, і ми не можемо надати їм відповідної підготовки".

Яка ситуація з технічним оснащенням "інвіктусів"

Одним із гальмівних процесів для розвитку адаптивних видів спорту в Україні Яновська називає якраз-таки "катастрофічну нестачу обладнання": "У нас є лише той інвентар, який нам подарували наші партнери з інших команд Invictus. Цього дуже мало".

"Цьогоріч Львів закупив нам десять луків для стрільби та крісло для веслування. Я також придбала один концептТренажер для веслування. і маю намір сама потрошки купувати обладнання, щоб наші учасники могли не лише на змаганнях тренуватися, а й вдома, у своїх містах і районах. Вважаю, що по Україні необхідно створювати безпосередньо ветеранські зали, де будуть стояти тренажери для адаптивних видів спорту".

Як Україна готуватиметься до Ігор нескорених-2023

Коли буде відомий склад української команди 2023 року, збірна проведе три тренувальні збори, на які викликатиме учасників у відрядження. Перший – тритижневий в Україні; другий – двотижневий, в середині літа, суто для ігрових видів спорту; а третій – безпосередньо перед Іграми – відбудеться за кордоном у серпні й триватиме два тижні.

На початок