Спортсмен опинився в одній із найгарячіших точок російсько-української війни.
Максим Нікітін і Олександра Назарова - це дует, що представив Україну на Олімпійських іграх-2022 в танцях на льоду. Ще 14 лютого український тандем виступав на пекінській арені Capital Indoor Stadium, а вже за 10 днів в Україні розпочалась повномасштабна війна після нападу Росії за підтримки Білорусі.
Під час інтерв'ю з Суспільне Спорт Нікітін зізнався, що попри тривожні новини, він і його партнерка до останнього сподівались, що вторгнення не станеться. Однак 24 лютого о 5 годині ранку низку українських міст почали бомбардувати. Нікітін і Назарова живуть і тренуються в Харкові, який наразі перебуває під постійними обстрілами російських військ.
"Ще 23 лютого, у середу, життя йшло спокійним ходом, у нас усе було абсолютно нормально. Але вже тоді в новинах були дуже тривожні повідомлення. А на наступний день прозвучали вибухи в Харкові. Найперші я не почув, я прокинувся від дзвінка батьків. І перше, що вони сказали: «На нас напали»", - розповів український фігурист.
Того ранку Максим одразу почав збирати найважливіші речі, гроші та документи. Пізніше сконтактував із усіма родичами та близькими й обговорив план дій на різні випадки. Зокрема, на той, якщо в Харкові зникне зв'язок. Також, за словами спортсмена, разом із друзями вони одразу почали готувати укриття: занесли туди достатню кількість води, теплі речі, облаштували спальні місця, адже було незрозуміло, наскільки може затягнутись війна.
Читайте також: "Був дуже сильний страх смерті". Призерка Олімпіади Ліщинська вдруге покинула дім через агресію РФ
"Знаю багатьох людей, які не хотіли та не збирались їхати. Але потім просто їхали вперед, не маючи навіть місця, де вони могли б зупинитись. Наприклад, у Саші, у моєї партнерки, снаряд прилетів у сусідній будинок. Вона жила безпосередньо в центрі. Думаю, ви бачили, що там у нас відбувається. Рішення про від’їзд було прийнято за 10 хвилин", - зауважив Нікітін.
За 24 дні війни в Харкові 134 рази лунала повітряна тривога, місто та область постійно атакують російські окупанти, про що повідомляє Суспільне Харків. Український фігурист зізнався, що люди вже дещо звикли до небезпеки, у якій вони живуть щодня.
"Нещодавно мені потрібно було вийти в магазин, і я помітив, що коли чутно постріли, то мало людей на це звертає уваги. Я не маю на увазі, що люди ставляться до цього халатно. Я про те, що зараз уже ніхто не озирається зайвий раз і одразу йде в укриття", - каже спортсмен.
Протягом дня Максим намагається підтримувати зв'язок із друзями та родичами. Зокрема, він має чат із тренером і його групою фігуристів. Кожного дня всі розповідають, як у них справи, чи здорові вони і про всяк випадок зазначають своє місцезнаходження.
Водночас не українська частина тренерського штабу Нікітіна та Назарової не контактувала з підопічними. Фігуристи тривалий час співпрацювали з російськими фахівцями, зокрема, із олімпійським призером і чемпіоном світу Алєксандром Жуліним. На момент інтерв'ю, тобто на 14-й день повномасштабної війни, жоден із чотирьох представників російської частини штабу не зв'язався з українськими спорстменами.
"Ясна річ, що ми особисто не виходили на зв’язок - нам було чим зайнятись. Але ніхто з того боку не цікавився, як у нас справи, чи живі ми, чи здорові. Абсолютно нічого, що, якщо чесно, здивувало, так як зараз ми отримаємо дуже багато повідомлень. Нас дійсно раніше пов’язувало дуже багато всього, вони багато для нас зробили в професійному плані. Але ніяких повідомлень ми не отримали, ніякого контакту з боку тренерського штабу не було. У них там [у росіян] зараз інша проблема - Instagram блокують", - зазначив Нікітін.
Водночас інші іноземні колеги активно підтримують український дует - пишуть із Європи, Канади та США, пропонують прихисток, фінансову та гуманітарну допомогу, підтримують морально. Максим зізнався, що пишуть навіть ті, із ким він навіть ніколи не спілкувався. У цей же час Жулін у інтерв'ю для російського видання Sport24 виступає за скасування санкцій для російських фігуристів, називаючи їх "повним порушенням прав спортсменів".
Читайте також: ISU відсторонив Росію і Білорусь від змагань у фігурному катанні, шорт-треку і ковзанярському спорті
"Я приблизно розумію його настрій, але я не читав його останні інтерв’ю, тому не можу прокоментувати ці слова. На чемпіонаті світу не буде російських і білоруських спортсменів. Якщо чесно, з одного боку, якби я був спортсменом із Чехії чи з будь-якої іншої європейської країни, яка не веде війну, то я б сказав: «А до чого тут спортсмени?». Але в нашому випадку я вважаю, що це правильне рішення.
Я підтримую ці обмеження. Нам оголосив війну і віддав наказ наступати на Україну президент Росії Володимир Путін. Але цю людину обрав «на папері» весь російський народ. У Харкові розбомбили багато шкіл, цивільних будинків, муніципальних і історичних будівель. У нас дуже красиве місто, його центр. Зараз його майже немає. Це фашизм. Наразі в тому, що відбувається, винні всі російські громадяни. Я не кажу, що окремі спортсмени стоять і стріляють у нас - ні. Але я вважаю, що це справедливо зараз покарати їх таким чином, аби люди в Росії зрозуміли, що весь світ не згоден. Увесь світ каже, що так не можна", - підкреслив український спортсмен.
Читайте також: "Російський народ сліпий". Український гімнаст Ковтун - про виступ під час війни й гімнастів з Росії
Поки в Україні йде повномасштабна війна, у більшості українських міст не працюють спортивні об'єкти, а спортсмени, своєю чергою, думають не про те, як підтримувати форму, а як врятувати себе та своїх близьким від смерті. Авжеж, це торкнулось і фігурного катання - ковзанки не працюють, а, наприклад, у Маріуполі льодовий центр узагалі вже майже знищено. Фігурист зауважив, що думати про спорт загалом зараз важко:
"Увесь фокус - на подіях в Україні, адже зараз дуже гостро стоїть питання щодо виживання. Яка спортивна кар’єра? Усе зачинено, у нас пролітають ракети над головами, вибухи, місто зруйновано. Найголовніше зараз - аби ми вистояли, аби Україна відбила цю атаку. Спорт, на жаль, зараз не на часі. Це не гучні слова, але ми дійсно боремося за свої життя".
За словами Нікітіна, його родичі за маминою лінією залишились у Маріуполі. Їм доводиться постійно бути в укриттях, жити без світла та газу. Однак зв'язок із містом є. Зокрема, перед інтерв'ю він встиг поспілкуватись із ними, але розмова швидко закінчилась - близьким спортсмена треба було бігти в бомбосховище, адже знову почалось загострення бойових дій. "У таких випадках спорт іде на другий план", - каже Нікітін.
Наприкінці березня у французькому Монпельє має відбутись чемпіонат світу з фігурного катання. Однак участь українців була під питанням, адже спортсменів було складно вивезти за кордон через бойові дії. При цьому дехто з українців навіть відмовлявся виїжджати на змагання, бо хотів залишитись із близькими вдома. У схожій ситуації опинився й Максим. Але танцювальний дует-таки вирішив виступити на світовій першості. Тож Нікітін разом із партнеркою вирушив до Польщі та відновив тренування.
"Ми дуже довго думали, наскільки буде на часі наш виступ. Основним фактором для прийняття такого рішення було те, що ми маємо показати та розказати про події, які відбуваються у нашій країні. Це вже не політика, це геноцид, це вбивства, це руйнування мирних міст. Я вважаю, що це військові злочини. Багато людей цього не бачили, або ж спостерігали по телебаченню чи в Інтернеті. А ми все це бачили на власні очі", - пояснив це рішення фігурист.
Наразі танцювальна пара мешкає в польському місті Торунь, де тренується на базі клубу Axel. Уже за кілька днів Максим і Олександра вирушать до Монпельє, де 21 березня розпочнеться чемпіонат світу. Змагання ж танцювальних пар відбудеться 26 і 27 березня.
"Авжеж, війна закінчиться тільки нашою перемогою. Причому це буде гідна перемога наших військових, політиків і громадян України, які виходили з голими руками проти військової техніки. Думаю, ніхто в цьому не сумнівається і на інше не сподівається. Це питання часу", - сказав наостанок Максим.
Що відомо
- Максим Нікітін і Олександра Назарова - харківська пара фігуристів, що виступає в танцях на льду. Обидва раніше займались одиночним фігурним катанням, але у 2004 році змінили спеціалізацію та почали кататись разом.
- У 2012 році український дует став срібним призером юнацьких Олімпійських ігор в австрійському Іннсбруку. А у 2015 вони виграли "бронзу" юніорської світової першості в Таллінні.
- Максим і Олександра - єдині українці, які виступають на міжнародній серії Гран-прі - на одних із найпрестижніших змаганнях із фігурного катання.
- На дорослому рівні Назаровій і Нікітіну поки що не вдавалось здобути медалі чемпіонату світу чи Європи. Їхній найкращий результат на світових першостях - 15 місце (сезони 2016/2017 і 2017/2018), а на Євро - 9-та позиція (сезон 2016/2017).
- Українці двічі брали участь в Олімпійських іграх - у Пхьончхані та в Пекіні. У 2018 році Нікітін і Назарова не змогли кваліфікуватись у довільну програму та стали 21-ми, а у 2022-му відібрались до довільного танцю і в підсумку посіли 20-те місце.