Кайса Макарайнен втратила Великий кришталевий глобус через усунення росіянки: чому це трапилося

Кайса Макарайнен втратила Великий кришталевий глобус через усунення росіянки: чому це трапилося

Кайса Макарайнен втратила Великий кришталевий глобус через усунення росіянки: чому це трапилося
. AP

Фінська біатлоністка опустилася на другу позицію в рейтингу Кубка світу 2013/14 після перерахунку очок, пропустивши вперед норвежку Туру Берґер. Якою була реакція біатлоністок, як це стало можливим та що планує робити IBU.

Цього тижня Міжнародний союз біатлону (IBU) має ухвалити рішення щодо ситуації, яка склалася у визначенні переможниці Великого кришталевого глобуса сезону 2013/14. Після анулювання результатів росіянки Ольги Зайцевої, в якої виявили порушення антидопінгових правил, змінився розподіл рейтингових очок, а з ними й переможниця Кубка світу.

Замість фінки Кайси Макарайнен, загальний залік того сезону очолила норвежка Тура Берґер. Тепер IBU шукатиме вихід із ситуації та можливість нагородити справжню переможницю без того, аби карати оригінальну володарку "глобуса".

Усі три біатлоністки вже заврешили кар'єри: Макарайнен – у 2020 році, Берґер – у 2014-му, а Зайцева – в 2015-му.

Читайте також: Кубок світу з біатлону: загальний залік після першої третини сезону

Чому склалася така ситуація

У 2017 році Ольга Зайцева стала однією з низки спортсменів Росії, в кого знайшли допінг після повторної перевірки проб з Олімпійських ігор-2014 у Сочі. Внаслідок цього в біатлоністки разом із усією командою відібрали "срібло" жіночої естафети.

Також було анульовано її результати постолімпійських етапів Кубка світу, зокрема три особисті медалі: "бронзу" масстарту в Поклюці, "срібло" спринту та "бронзу" гонки переслідування в Контіолахті.

У всіх трьох гонках Макарайнен була вище за росіянку в турнірній таблиці, а Берґер мала нижчі позиції. Усунення Зайцевої вплинуло на рейтинг обох біатлоністок, але кількість очок норвежки збільшилася значніше, чого стало достатньо для того, щоб випередити Кайсу на 5 очок. Очки Макарайнен зросли з 860 до 863, а в Берґер – з 856 до 868.

Біатлоністка Макарайнен втратила Великий кришталевий глобус через усунення росіянки: чому це трапилося
Тура Берґер на етапі Кубка світу в Поклюці 2014 року. AP
Читайте також: Урош Велепець - про виступ та "кризу" України, промахи Джими і втому Білосюк

Попри те, що про допінг Зайцевої стало відомо ще кілька років тому, рішення щодо її результатів тривалий час відкладалося через апеляцію біатлоністки, яку розгядав Спортивний арбітражний суд. Врешті він також підтвердив провину Ольги.

Виконавча рада IBU заявила, що обговорить варіанти виходу з цієї ситуації та пошук "справедливого рішення для всіх сторін, оскільки невинні спортсмени не можуть бути покараними за порушення антидопінгових правил когось іншого".

Як відреагували спортсменки

  • Кайса Макарайнен:

"Я навіть не знала, що ця справа досі розглядалася. Минуло 7-8 років. Вочевидь, я досі можу отримувати такі несподіванки", – передає слова фінки Yle.

"Було так багато гонок, які могли б завершитися інакше, якби Зайцеву усунули від змагань на решту сезону одразу після Сочі. Якби спорт був чистим і якби змагалися лише чисті спортсмени, не було б необхідності переписувати результати. Це просто сумний приклад того, як абсолютно чисті й невинні спортсмени мають страждати через провину інших".
  • Тура Берґер:

"Це було настільки давно, що це вже стає дивним. Миті завоювання медалей переживають тут і зараз, тож така перемога є дивною, – зізналася норвежка NRK. – Відчуття, ніби я вкрала її перемогу. В ідеальному світі злочинців мають ловити одразу. Зараз це вже не має для мене такого значення".

  • Ольга Зайцева:

"Мене ця ситуація сильно стосується, так. У меня навіть пульс піднявся, – відреагувала росіянка – Це дивні часи. Ну почнімо в 90-х роказ ковирятися. Якщо ні про що розмовляти, хай розмовляють. Мене це не стосується зараз".

Читайте також: "Можливо, не варто було взагалі стартувати". Олена Білосюк - про останнє місце у масстарті

Що відомо

  • Макарайнен – чемпіонка світу 2011 року в гонці переслідування, загалом шестиразова призерка світу. Має 27 особистих перемог на рівні Кубка світу.
  • Берґер – дворазова олімпійська чемпіонка (2010 – індивідуальна гонка, 2014 – мікст), також має "срібло" й "бронзу" Сочі-2014 у персьюті та жіночій естафеті; 8-разова чемпіонка світу (2011-2013), загалом має 18 медалей світової першості та 28 особистих перемог Кубка світу.
  • Для Макарайнен, яку нагородили "глобусом" у 2014 році, ця перемога була другою в кар'єрі. До цього вона очолювала загальний залік у сезоні 2010/11, а пізніше ще раз виграла "Великий глобус" у новому олімпійському сезоні – 2017/18.
  • До цього моменту Берґер мала одну перемогу в загальному рейтингу Кубка світу – в сезоні 2012/13. До дискваліфікації Зайцевої норвежка посідала другу позицію в заліку 2013/14.
Читайте також: Три українки поза топ-25 масстарту, переможний дубль Е. Еберг: результати гонки
На початок