Перейти до основного змісту
"Скоріше за все, ми маємо справу з замковим ровом": археологи дослідили територію біля садиби Валевських на Рівненщині

"Скоріше за все, ми маємо справу з замковим ровом": археологи дослідили територію біля садиби Валевських на Рівненщині

Археологи під час дослідження знайшли рівчак біля садиби Валевських у Гощі
Археологи під час дослідження знайшли рівчак біля садиби Валевських у Гощі. Марина Кузмічова

Під час археологічних досліджень біля садиби Валевських у Гощі на Рівненщині науковці знайшли імовірний замковий рів, який свідчить про межі давнього містечка. А також виявили артефакти, які можуть підтверджувати факт добудови каплички-вежі до будинку, про що серед краєзнавців йшли суперечки. На основі знахідок готують офіційні висновки. В майбутньому планують реконструкцію цього об'єкту.

Про це Суспільному розповіли начальниця відділу культури, молоді, спорту та туризму Гощанської селищної ради Марина Кузмічова та керівник дослідницької групи, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник "Охоронної археологічної служби України" Павло Нечитайло.

Зі слів Марини Кузмічової, археологічне дослідження проводили в Гощі у садибі Валевських за гроші з бюджету селищної ради. Воно проходило протягом трьох днів на замовлення архітекторів, які займаються проєктом реконструкції садиби. Вони поставили завдання археологам знайти підтвердження або спростування того, що до садиби була добудована капличка-вежа.

"Є фотографія садиби, де є зображення вежі і ще еркерЧастина споруди, що здіймається над першим поверхом і виступає за межі основного обсягу у вигляді напівкруглого, трикутного, чотирикутного або багатогранного у плані заскленого балкона. — ще один вхід до садиби. Якби зараз того всього немає, там йде якась радянська прибудова. Власне, багато дискусій точилося між краєзнавцями, чи справді це фото нашої садиби, чи це, можливо, якась інша подібна садиба", — зазначила Марина Кузмічова.
Фото садиби Ленкевичів-Іпогорських
Садиба Валевських до радянського періоду. Фото: Суспільне Рівне

Оригінальна світлина садиби зберігається в Рівненському обласному краєзнавчому музеї.

Що саме знайшли дослідники на території садиби

Керівник дослідницької групи Павло Нечитайло розповів Суспільному, що в археологічних розкопках брало участь четверо людей, серед них доктор історичних наук Олег Мальченко та двоє копачів. Чоловік підтвердив, що вони виявили фундамент вищезгаданої вежі.

Також під ним знайшли рівчак, який може бути замковим ровом, що свідчить про те, що раніше на місці садиби стояв замок.

"Він стояв відкритий з середини XVIII століття, під час чого туди впала корова і деякі пічні кахлі з білим і синім декором. Такі кахлі відносяться до XVIII століття. Рівчак був понад 2,5 м глибиною і шириною понад 3,5. Викопаний штучно. Скоріше потрапили в той час, коли замок вже не використовувався. Потім приходять Валевські, починають освоювати територію, засипають рів і будують свою знамениту садибу. Таким чином за невеликий час завдяки археологічним дослідженням ціла детективна історія вималювалась", — пояснив він.
археологічні дослідження
Археологи під час дослідження в Гощі. Марина Кузмічова

археологічні дослідження
Кахля, яку знайшли під час археологічних розкопок в Гощі. Марина Кузмічова

Павло Нечитайло зазначив, що результатами археологічних досліджень більш ніж задоволений, оскільки вдалось виконати поставлену архітекторами задачу:

"І також це свідчення того, що дійсно той замок там був. Для Гощі це в принципі така віха в історії містечка, яка не була відома, але завдяки дослідженням встановлена. Такі речі змінюють погляд на місто, коригують його історію і, в принципі, є визначальними. Тому, поки Гоща буде існувати, то на ці дослідження будуть посилатися. Будемо сподіватись, що так буде".

"Скоріше за все, ми маємо справу з замковим ровом": археологи дослідили територію біля садиби Валевських на Рівненщині
Археологи провели дослідження біля садиби Валевських. Марина Кузмічова

Марина Кузмічова зазначила, що офіційних висновків щодо досліджень немає, оскільки їх ще готують. Також вона додала, що на наступний рік планують підготувати проєктно-кошторисну документацію для майбутньої реконструкції будівлі.

Що відомо про садибу Валевських

За даними Марини Кузмічової, перша згадка про садибу Валевських була у 1840 році. Припускають, що орієнтовно вона була зведена наприкінці XVIII — на початку XIX століття. Садибу побудувала родина шляхтичів Ленкевичів.

"Відомостей про садибу не так у нас є багато. Ми тільки знаємо, що у нас останньою власницею була Октавія Валевська. В принципі, чому цю садибу так і назвали, тому що Октавія Ленкевич вийшла заміж за Валевського. В результаті Октавія тільки три дні була заміжня і п'ять років був процес розірвання шлюбу в ті часи. Наші історики, краєзнавці, стверджують і наголошують, що назву потрібно змінювати, оскільки це все-таки садиба Ленкевичів".

"Скоріше за все, ми маємо справу з замковим ровом": археологи дослідили територію біля садиби Валевських на Рівненщині
Садиба Валевських у Гощі. Фото: Суспільне Рівне

Марина Кузмічова додала, що після того, як Октавія виїхала за кордон, у садибі був розташований польський військкомат, а потім районна бібліотека, яку перенесли в інше місце через руйнування будівлі. Садибу підтримували, за її інформацією, до 2002 року.

"Наша садиба, можна сказати, перлина Гощанщини. Вона унікальна, побудована в цікавому швейцарському стилі. Але вона в дуже занепалому стані. Якщо ми протягом кількох років не почнемо якісь відновлювальні роботи, вона просто завалиться, бо вже одна стіна просто починає занепадати. Якщо вона завалиться, то вся садиба піде за нею", — розповіла представниця Гощанської селищної ради.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня

Вибір редакції

На початок