Перейти до основного змісту
"Хліб, який їдять після смерті": нове видання книги про поминальний хліб презентують у Рівному

"Хліб, який їдять після смерті": нове видання книги про поминальний хліб презентують у Рівному

Презентація першого видання книги "Поминальний хліб. Хліб, який їдять після смерті"
Презентація першого видання книги "Поминальний хліб. Хліб, який їдять після смерті". Суспільне Рівне

У Рівному презентують друге видання книги-меморіалу "Поминальний хліб. Хліб, який їдять після смерті". До перевидання додали QR-посилання та світлини поминального хліба. Цьогоріч її номінували на Шевченківську премію у номінації "Література".

Про це Суспільному розповіла директорка обласного центру народної творчості Ірина Рачковська.

З її слів, книга "Поминальний хліб. Хліб, який їдять після смерті" є експериментальною. Це — мистецький комплекс, у який увійшли авторські вірші дослідниці, а також народознавчий аспект восьми видів поминального хліба на західній території України.

"Книга експериментальна. Чого експериментальна? Так її охарактеризувала команда, яка працювала на цим усім, бо це йде такий своєрідний комплекс мистецьких аспектів, які включаються в цю книгу, і, в першу чергу, це мій авторський доробок віршів, які написані в контексті геноцидів проти українського народу. Там висвітлений народознавчий такий сегмент — вісім видів поминального хліба, які я дослідила, що побутують в нас принаймні на заході України", — пояснила Ірина Рачковська.
Ірина Рачковська. Поминальний хліб
Ірина Рачковська. Фото: Суспільне Рівне

Авторка книги зазначила, що над реалізацією проєкту працювала два роки. Саме упорядкування видання зайняло місяць, найдовшим було дослідження культури пам'яті. Частину матеріалів збирали з 2020 року, іншу, у якій була поезія — з 2022 року. Підготували працю до 90-х роковин Голодомору у 2023 році.

"Я її почала писати, це ще ж до війни, і в мене була інша мета. У мене була мета показати вшанування, як от вшановували наші пращури своїх родичів, близьких, тобто для зміцнення родинних цінностей. Але через два роки виявилося, що ця книга потрібна для іншого, для формування культури пам'яті. Тепер вона має інший характер. Ми маємо формувати культуру пам'яті щодо українців, які відходять у засвіти, ми маємо мислити не про їхню смерть, а про їхнє безсмертя", — поділилася письменниця.

Як повідомила Ірина Рачковська, до другого видання увійшли посилання на псальми та світлини поминального хліба:

"У 2024 році книга доповнилася і інформаційно, і матеріалами, і доповнилася таким ще одним аспектом цього експериментального видання — це аудіопосилання через QR-коди на псальми, поминальні псальми у виконанні лірника Андрія Ляшука. Вона також іде як артбук. Там дуже багато світлин із поминальними хлібами, які описуються в цій книзі і які є частиною нашої традиційної культури горювання. Авторка цих світлин — Ольга Герасимчук".

Ірина Рачковська. Поминальний хліб
Ірина Рачковська . Суспільне Рівне

Книгу "Поминальний хліб. Хліб, який їдять після смерті" номінували на Національну премію України імені Тараса Шевченка у підрозділі "Література". Презентують перевидання під час імпрези у Рівненському обласному краєзнавчому музеї 22 листопада. У межах заходу релігієзнавиця проведе лекцію на тему поминальної традиції українців, зокрема вона розповість про особливості релігійного уявлення поліщуків Рівненщини:

Як відбувалася виставка поминальних хлібів на Рівненщині у 2023 році, дивіться у сюжетіертного буття душі. Тому що дуже в нас слов'ян, в українців, дуже багато для душі можливостей є. У нас змішалися дві релігії: народні вірування і християнство. Якщо, наприклад, в інших народів чи націй, які є там суто християнськими, душа може потрапити або в рай, або в пекло, то в нас ще є різні види переродження душі в рослину, в тварину, в якусь там поминальну атрибутику. Навіть вірили, що перероджується в туман душа, вірили, що душа перероджується в дощ".

Як відбувалася виставка поминальних хлібів на Рівненщині у 2023 році, дивіться у сюжеті.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок