Найбільш розповсюдженими видами шахрайств на Рівненщині є торгівля через соцмережі та злочини проти людей похилого віку. Це дані поліції. Порівняно з 2019-м роком їх кількість не зменшується попри те, що і правоохоронці, і ЗМІ постійно про це попереджають.
Як вберегти себе від шахрайства, Суспільному розповів заступник начальника Рівненського відділу поліції Іван Теліга.
Кілька фактів
Понад 800 випадків шахрайств на Рівненщині зареєстрували в поліції за 2020-й рік. Приблизно стільки ж їх було і у 2019-му. У кіберполіції осередком онлайн-шахраїв називають місця позбавлення волі. Групу ув'язнених, які ошукували людей, на початку грудня 2020 року викрили у Городищенській колонії.
Найбільш розповсюдженими видами подібних злочинів є торгівля у соцмережах ( Instagram, OLX, Facebook тощо), а також шахрайства проти людей похилого віку.
Доведіть грошима, що вам це потрібно
Що стосується торгівлі через соцмережі, то в таких випадках шахраї хочуть отримати доступ до банківських рахунків, кодів або аванс за товар, який вони нібито продають.
Читайте також: Хотів узяти кредит на сайті: жителя Рівненщини обдурили інтернет-шахраї
"Продаж через OLX, до прикладу. Людина розповідає про продаж авто і хоче отримати аванс. Каже: "Зараз до мене прийде інший клієнт, я не знаходжусь у вашому місті, і для того, щоб я був впевнений у тому, що ви дійсно придбаєте цей товар, вишліть мені аванс". Це стосується не лише транспорту, а й будь-якого товару", – каже поліцейський Іван Теліга.
Довіряй-перевіряй
Онлайн-покупки зручні для значної частини українців, але для того, щоб не стати жертвою шахраїв, правоохоронці радять перевірити сайт чи онлайн-магазин, в якому людина здійснює покупку. Щоправда, і тут правоохоронці закликають бути уважними.
"Зачасту шахраї розробляють сайти під брендом відомих фірм, де одна буква в назві чи цифра можуть не співпадати. Люди можуть не звернути на це уваги. Потрібно також перевірити відгуки інших покупців, які з даним сайтом вже працювали", – розповів Іван Теліга.
Щодо людей похилого віку, то вони часто стають жертвами псевдопрацівників соцслужб, які приходять до них додому, вводять в оману та заволодівають грошима.
Читайте також: Були в масках, відволікали балачками: на Рівненщині шахрайки обікрали двох жінок
"В основному працюють двоє-троє людей: одна особа говорить, відволікає увагу, інша – заволодіває грошима. Більшість подібних шахрайств у подальшому перекваліфіковується на крадіжку з проникненням", – додає Іван Теліга.
Читайте також: Обманом потрапили додому: біля Рівного шахрайки обікрали двох жінок
Щоб не стати жертвами таких шахраїв, полісмен радить звернути увагу на наявність у них форменного одягу та посвідчення.
Читайте також: Псевдополіцейський прийшов додому до рівнянки та забрав усі гроші
"В кожного працівника, який працює у сфері надання послуг, має бути документ, який підтверджує те, що дана особа дійсно являється працівником даної структури і вона в праві надавати будь-які послуги, чи питати жителів рахунки, показники лічильників", – додав правоохоронець.
Читайте також: Назвався газовиком: у Рівному в пенсіонерки вкрали майже 40 тисяч гривень
У випадку сумнівів можна також зателефонувати на гарячу лінію структури, від якої прийшла людина, або на лінію 102, аби перевірити інформацію.
Психологічний тиск телефоном
Поширеними видами шахрайств є дзвінки та SMS із проханням переслати кошти через те, що з рідними трапилась біда і вони потребують грошей.
На ДТП працівники поліції виїжджають і випадки, коли вони телефонують родичам або близьким – також трапляються. Але грошей просити вони не мають права.
"Є такі випадки, коли, до прикладу, тяжкі наслідки, або особа не може повідомити свої дані, чи потрібно забрати транспортний засіб, або якщо залишились неповнолітні діти, за якими потрібно приглянути. В таких випадках працівники поліції телефонують родичам, які можуть прибути та допомогти", – пояснює Іван Теліга.
Працівник поліції може спитати лише, чи є людина родичем і попросити приїхати на місце події. Якщо під час телефонного дзвінка "поліцейський" проситиме перерахувати гроші на картку – це шахрай.
У таких випадках потрібно не панікувати, потелефонувати на 102 та пересвідчитись, чи справді сталась така ситуація. Або ж набрати мобільний родича, з яким буцімто трапилась біда.
Читайте також: Аферисти обдурили рівнянку на понад 2,5 тисячі доларів – поліція
"У випадку шахрайства ДТП насправді не сталась і людям, до яких телефонують, дають дуже мало часу, щоб вони прийшли в себе, подзвонили родичам і зрозуміли, що це шахрайство", – розповів правоохоронець.
Читайте також: Ваш рідний втрапив у ДТП: як працює шахрайська схема – приклад з Рівного
Картково-банківське шахрайство
Окремо варто згадати і про вимоги шахраїв надати їм дані карток, пін-коди та останні чотири цифри на картці (CVV-код). Правоохоронці застерігають: подібну інформацію не можна повідомляти жодній службі чи підрозділу.
За словами Івана Теліги, були випадки, коли до людей телефонували справжні представники банку, які, за змовою з іншими людьми, займались подібними шахрайствами.
Читайте також: Дурили людей з тюрми: на Рівненщині поліція викрила групу телефонних шахраїв
Для того, щоб вберегти себе, правоохоронці радять не звертати увагу на такі телефонні дзвінки, а у разі виникнення підозри – прийти до відділення банку, де отримували картку.
"Жодна спецслужба чи підрозділ не може вимагати в телефонному режимі номер картки, CVV-код або інші дані", – наголошує Іван Теліга.
Шахраї, які вчиняють такі злочини, знаходяться переважно за ґратами.
"В них є спільники на волі, які більшою мірою виконують їх вказівки. Через це довести провину цих людей важко. Вони швидко можуть вимкнути чи заблокувати свій мобільний. Якщо зволікати, можна втратити доказову базу", – додав правоохоронець.
Що відомо
- Одинокі люди та пенсіонери найчастіше стають жертвами шахраїв, які їх ошукують по телефону або представившись працівниками офіційних установ. Подібний випадок стався 3 листопада у Рівному. Чоловік назвався газовиком й зайшов у квартиру 82-річної пенсіонерки. У жінки після його візиту зникло майже 40 тисяч гривень. Періодично поліція публікує інформацію про схожі випадки та закликає громадян бути уважними.
- Психологиня Катерина Габрієль пояснила, чому так стається та озвучила Суспільному декілька порад, які допоможуть вберегти себе і рідних від аферистів.
- Рівняни нарікають на крадіжки гаманців на ринку у центрі міста. Про те, як залишилася на базарі без грошей, написала на своїй сторінці в соцмережі Facebook Світлана Сабанюк. У поліції кажуть: в грудні через такі крадіжки було уже чотири звернення.