796 випадків шахрайств на Рівненщині зареєстрували в поліції з початку 2020-го року. Стільки ж злочинів зафіксували в області і за аналогічний період торік. У кіберполіції осередком онлайн-шахраїв називають місця позбавлення волі. Групу ув'язнених, які ошукували людей, днями викрили у Городищенській колонії.
Водночас, кажуть в поліції, найчастіше дзвінки надходять з тюрем окупованих територій. Такий дзвінок нещодавно отримала і одна із рівненських журналісток.
Історія як приклад
Світлана Прокопчук – рівненська журналістка. Наприкінці листопада вона вирішила продати комп’ютер. Оголошення розмістила на сайті і вже за два дні знайшовся покупець зі Славути.
Туди комп'ютер Світлана відправила поштою. Згодом їй зателефонували нібито зі служби безпеки компанії, що здійснювала доставку.

"Говорять про те, що отримувач посилки у Славуті перенаправив її до себе кур'єром і чи я не проти. Кажу: та не проти. "Вам має прийти повідомлення від "Нової пошти", скажіть мені код, щоб я зрозумів, що ви даєте добро на цю доставку". Я заходжу в повідомлення і мені справді прийшло повідомлення", – розповідає Світлана Прокопчук.
Через погане самопочуття, каже жінка, не одразу зорієнтувалася і назвала чоловіку код. Вже за мить отримала ще одне повідомлення, що її мобільний додаток пошти намагаються зламати.
Вона швидко зробила повернення комп'ютера у відділення Рівного. Згодом їй прийшло повідомлення, що техніка на місці.
"І тут в 14:00 мені приходить на додаток повідомлення, що мій комп'ютер забрали. Я вже за десять хвилин була на відділенні. А мені кажуть: забрав нервовий чоловік. Кажу: "як він міг забрати?". Кажуть: "він показав ваш скрін". І тут я зрозуміла, що їхня ціль – отримати скрін з мого додатку, завдяки якому вони просто прийшли і забрали мій комп'ютер", – додає рівнянка.
Світлана звернулася у поліцію. А згодом отримала дзвінок від чоловіка, який вимагав гроші за повернення комп'ютера. Проте, менш ніж за добу поліцейські розшукали кур'єра, який забрав його з відділення пошти.

"Невідома особа скинула йому код, по якому він мав забрати на "Новій пошті" комп'ютер, що він і зробив. Після цього невідома особа сказала йому здати його в ломбард і гроші перерахувати на рахунок. Він відмовився це робити і запідозрив, що тут щось неладне. І коли прийшли оперативники, він одразу віддав їм комп'ютер", – прокоментував заступник начальника поліції області Сергій Волков.
Зі слів Світлани Прокопчук, чоловік, який їй телефонував, не приховував, що наразі перебуває у в'язниці на Сході. У кіберполіції кажуть: саме місця позбавлення волі і є осередком онлайн-шахраїв.
Що кажуть в поліції

Днями працівники кіберполіції викрили групу ув'язнених з Городищенської виправної колонії, яких підозрюють у інтернет-шахрайстві.

"Вони дзвонили до людей, представлялися представниками українсько-польської компанії, яка надає кредити, виманювали у людей дані банківський карток і CVV-коду, який необхідний для перерахунку грошей. Вони діяли з кінця 2019-го року. Були вилучені мобільні телефони, записи, навіть були фрази, які потрібно говорити", – розповів т.в.о. керівника відділу протидії кіберзлочинам в області Павло Ткач.
Більшість онлайн-шахрайств фіксують з тюрем, які знаходяться на окупованих територіях Луганської та Донецької областей.
"І якщо вже їм вдалося заволодіти майном чи грошима, відповідно, шанс повернути майно – нуль", – каже полісмен.
Пизиція Мін'юсту
Про те, як у тюрми та СІЗО потрапляють мобільні телефони, та як планують боротися на рівні профільного міністерства з інтернет-шахрайством в цих установах, Суспільне питало в заступниці міністра юстиції Олени Висоцької. Саме вона курує галузь пробації.

"Або хтось явний співучасник цих злочинів і просто проносить пристрої, або закриває очі і допускає, щоб їх передавали в передачах. Мені, звісно, звітують, що тільки все перекидають, а ми ні, ми не причетні. Ми бачимо, що потрібно цю дискусію припиняти і в більш радикальний спосіб – глушити зв'язок в установі абсолютно", – сказала Олена Висоцька.
Щоправда, зазначила посадовиця, такий вихід складний технічно і є недешевим, тож якого часу це перспектива – поки сказати складно.