Адаптація — це одна з проблем, з якою стикається дитина, коли вперше йде до школи. Щоб полегшити цей процес, рівненська дитяча психологиня Катерина Габрієль радить батькам заздалегідь налагодити режим дня відповідно до шкільного, розмовляти з дитиною про навчання та познайомитися з учителькою.
Дитяча психологиня Катерина Габрієль розповіла Суспільному, як підготувати дитину до школи.
З її слів, коли діти йдуть у перший клас, у них виникають проблеми з адаптацією через зміну діяльності:
"Якщо дитина пізнавала світ, як гру, то йдучи до школи, вона зустрічається з навчальною діяльністю. Нова українська школа та інші види програм підлаштовані під ігрові процеси, але зрештою — це все ж таки навчання, яке передбачає робити речі, які не зовсім хочеться".
Психологиня зазначила, що діти, які ходили до дитячого садка або привчені до режиму, зможуть трохи легше адаптуватися до нових умов.
"Батьки можуть встановити подібний режим, який буде у школі. Також вони можуть говорити про школу, як це буде відбуватися, розповідати про власний досвід. Одна з моїх рекомендацій — це відвести дитину до школи, подивитися на неї, познайомитися з вчителькою. Дитина дуже розгублена, коли йде до школи, тому контакт з вчителькою є вкрай важливим", — порадила Катерина Габрієль.
Також психологиня зазначила, що діти можуть почати читати книги та переглядати мультфільми про школу:
"Це трохи дасть знань і знизить напругу від невизначеності. Якщо дитині про це не говорити, то вона розчарується, коли прийде до школи. Якщо взагалі немає знань про школу, то відчуватиме сильну напругу. У дитини вона може проявлятися через тривожність, через надмірну активність та хвороби. Також на початку літа я рекомендую батькам погратися з дітьми в школу".
Катерина Габрієль пояснила, що в умовах війни дітям потрібно показати де знаходиться укриття та розповісти про рюкзак, який вони з собою матимуть.
"Потрібно, щоб у дитини був певний алгоритм, щоб вона його пам'ятала. Основна задача — не шокувати, якщо дитина раніше не знала про укриття. Вчителі початкових класів зараз дуже круто навчені як з цим працювати. Є різні платформи, на яких інформують як дітям про це можна говорити", — додала вона.
Якщо у дитини є страх перед школою, то батькам потрібно дізнатися його причину, зауважила психологиня:
"Точно має бути причина, дитяче переконання, фантазія про те, що не так зі школою, чому вона її боїться. Тоді ми вже працюємо зі страхами, дивимось на них та розвіюємо. Наприклад, чи це проблема адаптації, чи дитині важко знайти друга, чи це є сум за домом. Потрібно зрозуміти, що стоїть за питанням страху. Через особливості мислення та сприйняття, дітям потрібно багато чого пояснювати".
Катерина Габрієль зазначила, що сигнали, які можуть свідчити про труднощі першокласника у школі — це хвороби, поганий сон і апетит та зміна настрою.
"Перепади настрою тривають перші 4-8 тижнів. Якщо далі симптоми лишаються стабільними, тоді вже потрібно звернутися до спеціаліста. Загалом можна сходити до психолога і навіть краще до шкільного. Він зможе за дитиною спостерігати та вибудувати план допомоги", — пояснила жінка.
Також психологиня радить батькам спілкуватися з вчителем про стан дитини.
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook