Туалети без перегородок і душ без шторок: експертка про порушення прав дитини в реабілітаційному центрі на Рівненщині

Туалети без перегородок і душ без шторок: експертка про порушення прав дитини в реабілітаційному центрі на Рівненщині

Навчально-реабілітаційний центр в селі Ясининичі
Навчально-реабілітаційний центр в селі Ясининичі. Сайт Омбудсмана України

В навчально-реабілітаційному центрі в селі Ясининичі на Рівненщині виявили порушення прав дитини під час моніторингового візиту. Зокрема, відсутність розмежування між туалетами та шторок в душовій, повідомили на сайті Омбудсмана України.

Як тривала перевірка закладу, Суспільному розповіла експертка із моніторингу дотримання прав дитини в області Ольга Соколовська-Кравчук.

Моніторинговий візит провели працівники регіонального представництва омбудсмана України 24 липня. За його результатами виявили порушення прав дитини на належні умови перебування та на приватність.

"Моніторингові візити є плановими, але про перевірки ніхто не знає. Ми можемо в будь-який час заїхати в будь-який заклад. Першочергово ми дивимося на порушення прав та інтересів дитини. Цей центр для дітей з важкими порушеннями інтелектуального розвитку. Він має дошкільні групи, пансіон, де діти можуть жити, й реабілітаційний центр. Там діти здобувають освіту тільки до четвертого класу", — повідомила Ольга Соколовська-Кравчук.

Які порушення виявили

Серед порушень, які виявили — відсутність розмежування між вбиральнями. Також душова кімната є прохідною до вбиральні й не містить шторок.

"Грубе порушення, що немає розмежування між туалетами — це право дитини на приватність. Душова кімната є прохідною до цих туалетів, шторок там немає, і немає й місця, де вони могли бути. Тобто їх не зняли на літній період, їх там взагалі не було. Кожна дитина має право скористатися душем тоді, коли вона має в цьому потребу. Припустимо, що є графік, але іншій дитині треба до туалету. Як вони мають скористатися ним, коли немає простору, який був би закритий", — наголосила експертка із моніторингу дотримання прав дитини в області.

У деяких дитячих спальнях бракує меблів для зберігання особистих речей, додала Ольга Соколовська-Кравчук:

"Біля ліжок кожна дитина повинна мати свою тумбочку та шафу. Кожній дитині слід мати свій особистий простір і можливість десь покласти свої особисті речі. Я побачила, що якщо там п'ять ліжок, скажімо, то всього було дві тумбочки".

Окрім цього, виявили порушення щодо ведення документації особистих справ дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, яких на початку повномасштабного вторгнення евакуювали до Німеччини:

"Номери справ не відповідають обліковому номеру дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, в єдиному електронному банку даних. Невідповідність у системі може ускладнити ідентифікацію дитини і завадити влаштуванню її в сім’ю. Індивідуальні плани дітей також складені формально", — йдеться на сайті Омбудсмана.

Яких вимог дотримується заклад

За даними моніторингу, адміністрація школи дотримується вимог щодо безпеки дітей. У закладі є укриття, де вихованці можуть переховуватися під час повітряних тривог. Також є запас медикаментів, питної та технічної води.

"Хороше сховище, оснащене меблями, де діти можуть перебувати й уночі. Там є телевізор та інтернет. Вони співпрацюють із волонтерськими благодійними організаціями. Класи добре оснащені мультимедією. Якщо дивитися візуально, за винятком цих порушень, то сам заклад гарно обладнаний. Попри те, що це не навчальний період, у ньому чисто, кухня прибрана. Гарна територія на вулиці", — додала експертка.

Хто має усувати порушення

За результатами моніторингу протягом двох тижнів керівнику установи та обласній раді, як власнику, надішлють звіт та рекомендації.

"Усувати ці порушення має директор. Якщо це потребує додаткового фінансування, то він має звернутися до облради і попросити виділити фінансування. Щоб усунути ці порушення, не потрібно багато витрат. Протягом 30 днів вони мають надіслати нам відповідь про те, що вони зробили за результатами наших рекомендацій", — зазначила Ольга Соколовська-Кравчук.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок