З початку повномасштабного вторгнення на Рівненщині винесли майже дев'ять тисяч адмінпостанов про порушення правил військового обліку. Більшість з яких пов'язані з неоновленими даними.
Про це під час онлайн-брифінгу в ОДА повідомив офіцер юридичної служби Рівненського обласного ТЦК та СП Олександр Косенко.
З його слів, до 16 липня включно усі військовозобов’язані українці віком від 18 до 60 років повинні оновити дані у ТЦК та СП, ЦНАПі чи через додаток Резерв+:
"Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку — за це передбачена санкція від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень. Якщо наводити статистику, з початку повномасштабного вторгнення, з 2022 року всього по Рівненській області винесено 8 597 постанов і ми розуміємо, що значна частка з цих постанов — це саме неоновлення даних".
Чого чекати тим, хто оновив військово-облікові дані
В етері “Суспільне Студія” народний депутат Михайло Цимбалюк зазначив, що після 16 липня окремі категорії військовозобов’язаних, які оновили свої дані можуть отримувати повістки на проходження ВЛК. Насамперед ті, хто має військові спеціальності необхідні для фронту:
“Навчальні центри Міністерства оборони й інших військових формувань на сьогодні майже закомплексовані. За моєю інформацією, додаткових сил для ЗСУ – не потрібно. Але наступним кроком для тих, хто оновив дані може бути скерування на ВЛК. Адже згідно з законом, військовозобов’язані повинні один раз в рік проходити ВЛК”.
Як діяти тим, хто має відстрочку або бронювання та куди надсилатимуть повістки
За словами Михайла Цимбалюка, працівників, які заброньовані від мобілізації або мають відстрочку, скеровувати на проходження військово лікарської комісії не будуть:
“Взагалі більшість громадян співробітники місцевих ТЦК та СП не турбуватимуть. У них вже є великий масив роботи. Крім того, ті хто має відстрочку зможе автоматично її оновити за потреби через Резерв+ без відвідування ТЦК”.
Також нардеп повідомив, що працівники ТЦК та СП не вручатимуть повістки на вулиці, а надсилатимуть їх за місцем реєстрації. Однак вони можуть перевіряти військово-облікові документи у громадян, а саме дані у додатку Резерв або військовий квиток.
Що робити, якщо дані до 16 липня не оновлені
Військовозобов'язані, які не оновили облікові дані через Резерв+, у ТЦК та СП або ЦНАПі вчасно зможуть це зробити після 16 липня без можливих штрафів. Однак для цього потрібна поважна причина. Наголосив Михайло Цимбалюк.
“Причин, чому вчасно не оновив дані, не багато. Найперше, це через стан здоров’я. Інші випадки, це окремі ситуації, які співробітники ТЦК та СП зважено розглядатимуть. Хоча згідно з юридичними нормами усі ті, хто до 16 липня дані не оновив, мають нести адміністративну відповідальність”.
Якщо військовозобов’язаний не оновив свої дані й ігнорує повістки, ТЦК та СП накладає штраф та скеровує протокол до суду. Після чого, співробітники Нацполіції повинні з’ясувати місцеперебування порушники, у тому числі й через оголошення в розшук.
У разі повторної неявки у ТЦК та СП і, якщо сума штрафу перевищуватиме 160 000, майно військовозобов’язаного можуть арештувати. Це стосується й тих, хто перебуває за кордоном і не оновив дані.
“Це дуже складна процедура. Такої судової практики не існує. Тому кабмін змушений буде реагувати по ходу й вносити зміни в підзаконні акти, щоб систематизувати це”, – розповів Михайло Цимбалюк.