Що загрожує чоловікам за кордоном, які не стали на військовий облік. Пояснює юрист

Що загрожує чоловікам за кордоном, які не стали на військовий облік. Пояснює юрист

Згідно з постановою Кабінету міністрів, чоловіки призовного віку, які виїхали за кордон та проживають там, мали стати на військовий облік до 17 червня. Відповідно ті, хто не оновив дані, мають бути обмежені у консульських послугах.

Про це в етері "Суспільне. Студія" розповів керівник юридичної компанії Марко Коломоєць.

У постанові від 16 травня йдеться, що "громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк понад три місяці, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня цього року стати на військовий облік".

— Якщо людина не встигла оновити дані, чи можуть її зобов'язати повернутися в Україну?

— Примусове повернення до України навряд чи відбудеться. Чоловіки мають певний правовий захист у тих країнах, де вони перебувають. Але вони можуть отримати відповідні санкції, як і військовозобов'язані в Україні. Це штраф від 17 до 25 тисяч грн та обмеження у наданні консульських послуг, наприклад, заміна паспорта громадянина України.

— Чи мають ставати на військовий облік хлопці, яким виповнилося 17 років за кордоном?

— Неповнолітній має можливість стати на військовий облік через відповідну заяву, подану до консульських установ. Тобто, людина подає свій закордонний паспорт, який їй повинні повернути поштою або особисто, коли заява буде прийнята. Також подає копію першої сторінки закордонного паспорта. Всі ці дані передаються до ТЦК та СП відповідно до того району, де вона проживала в Україні.

— Що загрожує чоловікам за кордоном, які не встигли оновити свої дані до вказаного терміну?

— Коли у квітні обмежили консульські послуги, не було чіткого роз'яснення, як це все відбуватиметься. У чоловіків, звісно, почалася паніка: як отримати паспорт, який вже був замовлений до цього, як оновити свої дані. Зараз дали чіткі роз'яснення. Якщо військово-облікового документа немає або він втрачений, дані не оновлені, то консульські послуги ніхто вам не надасть.

Оновлений військовий обліковий документ — це насамперед просто обов'язкова умова при подачі заяви на отримання консульських послуг. Інша відповідальність у вигляді санкції — штраф або в окремих випадках відкриття кримінальної справи за ухилення від мобілізації. Це може призвести взагалі до того, що у людини не залишиться жодних документів. У неї буде вибір: або вона стає особою без документів, навіть на те, щоб проживати у тій державі, де вона перебуває, або повертатися до України.

Закон про мобілізацію

18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. У військо призивають чоловіків з 25 років, а не з 27, як було раніше. Також, військовозобовʼязані матимуть 60 днів для оновлення даних у ТЦК, ЦНАПі або в електронному кабінеті — додатку "Резерв+", який до червня працює в тестовому режимі.

Що ще змінюється для цивільних та військових — у матеріалі Суспільного.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок