Оновлення облікових даних: юристка з Рівного відповіла на актуальні запитання щодо закону про мобілізацію

Оновлення облікових даних: юристка з Рівного відповіла на актуальні запитання щодо закону про мобілізацію

мобілізація, зсу, правила, тцк
З 18 травня почали діяти нові правила мобілізації. Суспільне Рівне

Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" набрав чинності 18 травня. За ним, впродовж 60 днів всі військовозобов'язані повинні оновити облікові дані.

Про оновлення військово-облікових даних, терміни та винятки розповіла Суспільному рівненська експертка з мобілізаційних питань та військового обліку Наталія Печериця.

— Кого стосується новий закон про мобілізацію?

— Призовників, військовозобов'язаних, резервістів та військовозобов'язаних жінок, які мають медичну або фармацевтичну освіту. Новий закон закріпив обов'язок цих категорій людей оновити свої дані протягом 60 днів, тобто до 18 липня 2024 року.

— Які саме дані?

— Найперше потрібно уточнити три речі: адресу місця проживання, контактний номер телефону та електронну пошту. Згодом потрібно буде додати місце роботи, сімейний стан тощо.

— Як уточнювати ці дані?

— Законодавець визначив, що можна уточнити ці дані трьома способами. Перше — це безпосередньо візит до ТЦК та СП за місцем обліку. Другий варіант — через ЦНАП, третій — через електронний кабінет військовозобов'язаного. Тобто через застосунок "Резерв+", який почав функціонувати після набрання чинності закону № 10449.

— Чи є категорія людей, яким не потрібно оновлювати свої дані?

— Так. Це люди, яких виключили з військового обліку. У статті 37 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" детально розписано, кого повинні брати на військовий облік, та в яких випадках людину виключають з військового обліку.

— І в яких випадках виключають?

— Якщо людина припинила громадянство України, якщо її визнали непридатною для військової служби, тобто за станом здоров'я, якщо людину визнали в установленому законом порядку безвісти зниклою або її оголосили померлою. Або ж людина досягла граничного віку перебування в запасі — тобто 60 років.

— Якщо, наприклад, військовозобов'язаний чоловік прийшов у ЦНАП, уточнив свої дані і по дорозі назад його зупинили працівники ТЦК і просять знову оновити дані? Як йому в такому випадку діяти?

— Якщо уявити таку ситуацію, то чоловіка, якого зупинять на вулиці, першочергово попросять показати свій військовий обліковий документ, який перевірять. І потім вручать повістку. А такого варіанту не буде, що на вулиці зупинять і скажуть знову оновлювати дані. До речі, якщо військово-обліковий документ відсутній або його втратили, то та людина повинна оновити свої дані безпосередньо в ТЦК. Таку процедуру передбачає нова постанова Кабміну від 16 травня № 560.

— Якщо людина, наприклад, не встигла оновити свої дані за цих 60 днів, що їй загрожує?

— На законодавчому рівні посилили адміністративну відповідальність за порушення правил військового обліку. До тих порушників, які не встигнуть протягом 60 днів оновити свої дані, будуть застосовувати адміністративний штраф. Це від 17 тисяч до 25,5 тисяч гривень. До речі, тим, хто ігнорує цей обов'язок, повістки будуть надсилати за будь-якою адресою, яка є в базі ТЦК. І ця повістка буде вважатися належним чином врученою. А коли людина оновить дані, то вона уникне відповідальності і не отримає цього штрафу.

— Чи є якісь вагомі причини невчасного оновлення даних, які можуть людині пробачити?

— Ні, таких причин не прописали. На мою думку, для того й визначили альтернативні способи оновлення даних. Наприклад, щоб завантажити застосунок "Резерв+" і оновити через нього дані, витрачаєш не більше 15 хвилин. Є зараз такі думки, що, можливо, цей 60-денний строк продовжать. Але наразі законом цього не передбачили.

— А чи передбачили причини, через які можна не прибути в ТЦК по повістці?

— Постанова № 560 деталізує, які є поважні причини неприбуття по повістці. Це перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території або смерть близького родича. Це може бути смерть когось із батьків, дружини, чоловіка, дитини, рідного брата чи сестри, діда чи баби, або близького родича дружини. І цією постановою чітко закріпили алгоритм дій: що треба людині зробити, якщо вона з поважних причин не прийшла по повісті.

— І які ці дії?

— Якщо людина має поважну причину, то не пізніше трьох днів, від визначених у повістці дати й часу, повідомити про причини неявки. Також закріпили обов'язок прибути потім упродовж семи днів. Тобто спочатку повідомити протягом трьох днів про причину неявки, а потім упродовж семи днів прибути. Інакше — буде штраф.

— Чи може до ТЦК прийти представник військовозобов'язаного?

— Ні, на жаль, цього не передбачили. Людина повинна особисто оновити свої персональні дані. Ніде не вказується, що це можна зробити через представника.

— А якщо військовозобов'язаний за кордоном?

— Таких людей теж стосується обов'язок оновити свої дані, тому що вони є військовозобов'язаними.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок