Хочуть служити почергово: представники ПЦУ та УПЦ МП провели збори у церкві на Рівненщині

Хочуть служити почергово: представники ПЦУ та УПЦ МП провели збори у церкві на Рівненщині

Ексклюзивно

У селі Заріцьк на Рівненщині представники ПЦУ та УПЦ МП провели збори, щоб змінити графік служб у храмі, який ділять між собою обидві парафії. Віряни ПЦУ хочуть, щоб ранкові недільні богослужіння були почерговими, представники УПЦ МП — проти таких змін.

Позицію усіх сторін зібрало Суспільне.

У неділю, 26 травня, на подвір'ї храму Різдва Пресвятої Богородиці у селі Заріцьк зібрались представники двох релігійних громад — Православної церкви України та Української православної церкви МП. Останні щонеділі проводять тут богослужіння зранку, а громада ПЦУ — приходить помолитись після 12:00. На зборах представники обох парафій обговорювали зміни до графіка богослужінь.

"Хотілося б, щоб частіше зранку починалися богослужіння. Думаю, цього бажають і самі парафіяни. Бодай, щоб двічі на місяць ми служили зранку тут. Попередня домовленість була, що раз на місяць зранку, але хотілося б двічі, думаю, ми дійсно маємо на це право. Документи оформлені, ми вже Православна церква України. Вже є присутність і статути", — поділився в.о настоятеля парафії Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ Яків Савінов.

Хочуть служити почергово: представники ПЦУ та УПЦ МП провели збори у церкві на Рівненщині
В.о настоятеля парафії Різдва Пресвятої Богородиці ПЦУ Яків Савінов. Суспільне Рівне

18 лютого священники обох релігійних громад уклали договір про графік проведення богослужінь. У ньому зазначили, що усі недільні відправи парафіяни УПЦ МП проводять із 7:00 до 12:00, а ПЦУ, яке на момент підписання документа ще було зареєстроване як УПЦ КП — з 12:00 до 14:00.

Хочуть служити почергово: представники ПЦУ та УПЦ МП провели збори у церкві на Рівненщині
Збори УПЦ МП та ПЦУ у Заріцьку, травень 2024 року. Суспільне Рівне

На попередніх зборах люди захотіли змінити графік, розповіла парафіянка Галина Харчук:

"Сказали, що попередньо домовляються хоча б раз на місяць, а коли приведуть у відповідність документи й УПЦ КП стане ПЦУ, тобто правонаступником всіх прав і обов'язків УПЦ КП, тоді проведемо збори, щоб почергово конкретно визначитись. Один тиждень служба після Великодня буде наша, інша — їхня, допоки вирішаться всі юридичні питання з культовою спорудою".

Графік богослужінь, який зазначений у договорі, парафіян УПЦ МП влаштовує, зазначив їхній настоятель Дмитро Мельник. З його слів, у документі не зазначили термін дії угоди й можливість внесення змін:

"Ми уклали договір з ПЦУ, про те, що ми почергово служимо. З 7:00 і до 12:00 — я, а з 12:00 до 14:00 — вони. По-перше, тут прописані години, по-друге, з отцем Яковом уже домовились між собою. Він каже, що люди просять, щоб одну неділю в місяць вони служили зранку. Гаразд, кажу, добре, нехай буде так. Не стоїть дата, до якого числа це має діяти".

Хочуть служити почергово: представники ПЦУ та УПЦ МП провели збори у церкві на Рівненщині
Настоятель УПЦ МП Дмитро Мельник. Суспільне Рівне

Проти почергового графіка парафіянка УПЦ МП Віра Петух:

"Хіба це не документ? Документ. Три сторони підписані. Все. Вчора увечері написали, що будуть збори, надважливі питання. Навіть не сказали, з якого питання".

Парафіянка храму Валентина Климченко пригадала, що у лютому люди провели збори, щодо переходу з УПЦ МП в ПЦУ. Тоді настоятель храму Дмитро Мельник повідомив, що змінювати конфесійне підпорядкування він не буде. Водночас приблизно 80 жителів села Заріцьк, серед яких були віряни обох конфесій, підтримали приєднання до Православної церкви України.

"Ми пішли збирати ці підписи через те, що наші діти воюють. Мого сина вже четвертий рік немає вдома. То який мій стан має бути? Ми в кожну хату заходили й казали, що у кожного є свій вибір".

Хочуть служити почергово: представники ПЦУ та УПЦ МП провели збори у церкві на Рівненщині
Збори УПЦ МП та ПЦУ у Заріцьку, травень 2024 року. Суспільне Рівне

Укладений договір не має порушень, розповів адвокат Юрій Клекотка. Він зазначив, якщо людей не задовольняють умови, можуть розірвати угоду:

"Всі сторони — дієздатні, правосуб'єктні й, відповідно, будь-який договір буде чинним, поки його у встановленому законом порядку не розірвуть. Договір можна розірвати двома способами: або в добровільному порядку, шляхом укладення додаткової угоди, якщо це передбачено чинним договором, або в судовому порядку".

Збори релігійних громад завершились голосуванням парафіян ПЦУ за звернення до відділу релігії Рівненської обласної державної адміністрації з проханням надати їм право на користування культовою спорудою.

Заступник начальника відділу регіональної політики у сфері культури, релігії та національностей Рівненської ОДА Ігор Соколовський повідомив:

"Церква в селі Заріцьк не внесена в реєстр пам'яток архітектури місцевого чи національного значення. Я не знаю на чиєму вона балансі, але ще у 1991 році цю церкву повернули у власність релігійній громаді УПЦ. Чи оформлене це право власності — мені не відомо. Але рішення про повернення у право власності є. Компетенція обласної адміністрації, щодо передачі її в право користування, відсутня. Ми не маємо відношення до цієї культової будівлі. Навіть, якщо й право власності не оформлене".

Як повідомила Суспільному голова Дядьковицької тергромади, куди входить село Заріцьк, Людмила Вітковець, нині церква перебуває у власності релігійної громади УПЦ МП, а земельна ділянка, на якій вона розташована — комунальна власність Дядьковицької ТГ.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок