Цвітуть і столітні дерева, і висаджені торік: у Здолбунові на Рівненщині глід вважають візитівкою міста

Цвітуть і столітні дерева, і висаджені торік: у Здолбунові на Рівненщині глід вважають візитівкою міста

Ексклюзивно
Глід на вулиці Костельній в Здолбунові
Глід на вулиці Костельній в Здолбунові. Суспільне Рівне/ Олег Степанюк

У Здолбунові на Рівненщині квітне декоративний глід. Його вважають візитівкою міста. Навесні 2024 року цвітуть і майже столітні дерева, і висаджені торік восени.

Виконувач обов'язків директора Здолбунівського краєзнавчого музею Олександр Чижевський пояснив Суспільному, чому декоративний глід називають візитівкою міста.

З його слів, перші саджанці привезли з Італії у 1930-х роках, однак документів, які це підтвердили б, історики наразі не виявили:

"Дерева приїхали для засадження паркової вулиці у міжвоєнний період. Це одна з теорій. Зазвичай, в нашому регіоні нетипово, щоб вони приживалися. А в Здолбунові вони якраз дуже добре себе почувають, тому так гарно і довго ростуть. Ці глоди ростуть по старій центральній частині міста".

Глід на вулицях Княгині Ольги та Василя Жука в Здолбунові
Глоди на вулицях Княгині Ольги та Василя Жука в Здолбунові. Суспільне Рівне/ Олег Степанюк

Майже столітні дерева можна побачити вздовж вулиць Костельна, Княгині Ольги та Василя Жука.

"Глоди — це візитівка Здолбунова, як для Ужгорода — сакури, а для Києва — каштани, Ці дерева бачили історію міста, пережили війни, репресії й кризи. Вони заповнюють весь центр. Як на мене, такого більше ніде немає. Ми працюємо над тим, щоб все більше людей приїжджали та робили фото біля прекрасного глоду. Він цвіте ніжно-рожевим кольором та пахне. Запрошуємо всіх серед локальної аудиторії, а потім треба буде будувати готелі, щоб приймати туристів на цей період цвітіння глоду. Я звичайно жартую, але надіюсь, що так воно й буде".

Цвітіння глоду на вулиці Василя Жука в Здолбунові
Цвітіння глоду на вулиці Василя Жука в Здолбунові. Суспільне Рівне/ Олег Степанюк

У жовтні 2023 року в Здолбунові висадили 40 нових саджанців декоративного глоду по вулиці Шкільній. Дворічні дерева придбали за гроші міського природоохоронного фонду.

Навесні 2024 року частина цих глодів зацвіли, доглядають за ними працівники КП "Здолбунівське". Директор підприємства Руслан Тишкун зазначив:

"Ми закупили нові дерева через Prozorro. Продали тополі через аукціон, а на виручені кошти закупили глоди. По тендеру виграла київська фірма, яка дала найнижчу ціну. Ми не очікували, що цього року вони розцвітуть. Тому дуже раді".

У Здолбунові висаджують дерева глоду восени 2023 року
У Здолбунові висаджують дерева глоду восени 2023 року. Здолбунівська міська рада

"Ці дерева бачили історію міста": у Здолбунові на Рівненщині розквітнув глід. Чим він особливий та як доглядають
Перший цвіт на деревцях, висаджених восени 2023 році. Суспільне Рівне

"Ці дерева бачили історію міста": у Здолбунові на Рівненщині розквітнув глід. Чим він особливий та як доглядають
Перший цвіт на деревцях, висаджених восени 2023 року. Суспільне Рівне

Руслан Тишкун розповів, як комунальники доглядають за сторічними деревами та у якому вони стані:

"За ними постійно треба дивитися. Дерева потрібно обприскувати, щоб їх жуки не поїли. Ми їх підбілюємо, підживлюємо кожного року, взимку посипаємо міндобривом. Клонувати їх треба, обрізати треба, сформувати. Вони у догляді невибагливі. Не знаю, як в інших містах, в нас вони прижилися. У старих деревах практично немає середини, є одна кора, але вони ростуть та квітнуть. Глід росте не на всіх ґрунтах, а в Здолбунові росте. У нас ґрунти глиняні, а знизу — крейдяні. Видно, їм це подобається".

Цвітуть і столітні дерева, і висаджені торік: чому у Здолбунові на Рівненщині глід вважають візитівкою міста
Гілка глоду. Суспільне Рівне/ Олег Степанюк

Загалом у Здолбунові налічується до сотні дерев глоду як нових, так і старих.

"Є таке, що люди ламають гілки, маємо за цим слідкувати. За пустотілими потрібно слідкувати, в нас населення запихає туди сміття. Дерева посадили сто років тому, тоді не було електричних стовпів, а зараз цей глід росте над електромережами. Їх постійно підрізають, щоб не шкодили, формують красиву шапку. Цей глід плодів не дає, тому що вони декоративні. Якщо на деяких і ростуть, то їх пташки їдять", — розповів Руслан Тишкун.

Обірване цвітіння глоду
Обламаний цвіт глоду. Суспільне Рівне/ Олег Степанюк

Анастасія Мігаль приїхала у Здолбунів з Рівного, щоб прогулятися містом та сфотографуватися на тлі глоду. 

"Подобаються дерева. Вони якось відрізняються від усіх інших кольором та насиченістю. Ці дерева справді візитівка Здолбунова, як ужгородські сакури. Ці дерева відрізняються від загального вигляду міста, і це додає атмосфери. Я можливо привезла ще когось сюди, щоб хтось крім мене це побачив", — зазначила рівнянка.

Рівнянка Анастасія Мігаль фотографується біля глоду у Здолбунові
Рівнянка Анастасія Мігаль фотографується біля глоду в Здолбунові. Олег Степанюк

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок