Як не потрапити у пастку шахраїв – рівненська психологиня дала поради

Як не потрапити у пастку шахраїв – рівненська психологиня дала поради

Як не потрапити у пастку шахраїв – рівненська психологиня дала поради
. на колажі справа – Катерина Габрієль

Одинокі люди та пенсіонери найчастіше стають жертвами шахраїв, які їх ошукують по телефону або представившись працівниками офіційних установ. Останній такий випадок стався 3 листопада у Рівному. Чоловік назвався газовиком й зайшов у квартиру 82-річної пенсіонерки. У жінки після його візиту зникло майже 40 тисяч гривень. Періодично поліція публікує інформацію про схожі випадки та закликає громадян бути уважними.

Психологиня Катерина Габрієль пояснила, чому так стається та озвучила Суспільному декілька порад, які допоможуть вберегти себе і рідних від аферистів.

Аферисти винахідливі та постійно придумують нові схеми обману. Є певний алгоритм, за яким вони це роблять, – розповідає психологиня. Якщо тридцятирічні і сорокарічні люди мислять критично, то старшому поколінню складніше "увімкнути критику". Катерина Габрієль пояснює це впливом тоталітарного режиму на їхню свідомість.

"Хтось подзвонив чи прийшов й сказав – це потрібно раптово довіряти і щось робити. В стресових ситуаціях спрацьовує не критичне мислення, а допінг-стратегії, які нас багато разів підряд виручали: підкоряйся, пристосовуйся, влаштовуй безпеку. Часом люди кажуть: "Чого ж я не подумав – можна було б зробити інакше". Але він і не зміг би зробити інакше. Тому що спрацювала автоматична реакція", – пояснює Катерина Габрієль.

Щоб не стати жертвою шахраїв, фахівчиня радить виробити певний алгоритм дій під час дзвінка чи візиту незнайомців. Стареньким батькам інструкцію варто написати на папері. Адже у стресових ситуаціях спрацьовує емоційна частина мозку, яка відповідає за виживання й контроль близьких, – акцентує психологиня.

"Зателефонували і сказали, що син потрапив у біду, і людина: "О, Боже! Несу гроші з пенсії, щоб врятувати сина!". Адже шахраї б'ють у найболючішу точку. І добре, якщо син або донька напишуть алгоритм – чого не можна робити, якщо до тебе дзвонять чи приходять незнайомці", – каже експертка.

Такі дії потрібно завчити до автоматизму. Найголовніше – пам'ятати, що з вами все гаразд. Найперше потрібно запитати, чому до вас прийшли чи телефонують. По-друге, попросити, щоб вам показали документи.

"Якщо вами починають маніпулювати – викликайте поліцію. Зазвичай після слів: "Я викликаю поліцію!" шахраї тікають", – зазначає Катерина Габрієль.

Читайте також

  • 5 жовтня у Рівному чоловік, який представився працівником газової служби, виніс з квартири пенсіонерки 10 тисяч гривень. Це був худорлявий чоловік зростом 180 сантиметрів, з русявим волоссям, одягнений у чорну шкіряну куртку.
  • Під час карантину у Рівному кілька разів ошукали пенсіонерів, шахраї представлялись працівниками медзакладів, були у масках та заходили до квартир під приводом профілактики коронавірусу.
  • У червні 81-річна пенсіонерка з рівненського району позбулась майже 25 тисяч гривень. У поліції підозрюють у вчинені крадіжки двох жінок ромської національності, які зайшли до оселі під приводом попити води.
На початок