Робота для неповнолітніх: які є обмеження та що потрібно знати батькам

Робота для неповнолітніх: які є обмеження та що потрібно знати батькам

Відповідно до чинного законодавства неповнолітні можуть офіційно працювати з 16 років. Як виняток, на роботу можуть приймати також дітей віком від 14 років. Однак існують певні обмеження, про які варто знати підліткам, їхнім батькам і роботодавцям.

Експертка ринку праці Тетяна Пашкіна та юристка благодійного фонду "Рокада" Юлія Карповець в етері "Суспільне. Спротив" розповіли, що потрібно знати про працевлаштування неповнолітніх.

Робота для неповнолітніх

Діти, які працевлаштовуються офіційно, мають ті ж права, що і повнолітні працівники. Згідно з законом, для дітей діють певні обмеження — це види робіт та робочі години.

"Якщо дивитися із законодавчої сторони, то таких проблем немає. Вони користуються низкою пільг щодо охорони праці, робочого часу, відпусток, і деяких інших умов праці. Проблема полягає у тому, що це дуже тривала процедура. Наприклад, якщо у роботодавця постає вибір між повнолітнім та неповнолітні, то зрозуміло, щоб не мати проблем в оформленні, то вибір в користь дорослих", — зазначила юристка.

Кодекс законів про працю дозволяє самостійно працевлаштувати з 16 років. З 15 років можна працювати, при згоді одного з батьків. З 14 років діти можуть працювати у вільний від навчання час на легких роботах, що не шкодять здоров'ю та не заважає навчанню.

Робочі години для неповнолітніх:

  • від 16 до 18 років — до 36 годин на тиждень;
  • з 15 до 16 років — до 24 годин на тиждень.
  • учні 14-15 років під час канікул до 24 годин на тиждень.

Якщо неповнолітні поєднують роботу з навчанням, то їхні робочі години скорочуються вдвічі:

  • з 16 до 18 років — не більше 18 годин на тиждень;
  • з 14 до 16 років — до 12 годин на тиждень.

Юристка Юлія Карповець зазначила, що неповнолітніх не можна залучати до роботи у нічний час, тобто з 22:00 до 6:00.

Підлітки не можуть працювати в небезпечних та шкідливих умовах, зокрема — це:

  • під землею;
  • теплових і атомних електростанціях;
  • на нафто та газовидобувних підприємствах;
  • інші роботи, затверджені переліком важких робіт.

Що робити, якщо працедавець не дотримується закону

Юристка благодійного фонду "Рокада" наголосила, що перед працевлаштуванням потрібно обов'язково укласти письмовий договір з роботодавцем:

"Якщо робота шкодить здоров'ю неповнолітньої дитини або навчальному процесу, то в такій ситуації діти, батьки, або служба у справах дітей може звернутися до роботодавця, щоби розірвати трудовий договір. Також можна вирішити це питання в судовий або позасудовий спосіб. Щоб знизити такі ризики потрібно укладати трудовий договір у письмовому порядку".

На які роботи можуть влаштуватися діти

Експертка ринку праці Тетяна Пашкіна зазначила, щоб аби діти мали змогу безпечно працювати, потрібно запровадити дуальну освітуВид освіти, при якій поєднується навчання осіб у закладах освіти з навчанням на робочих місцях на підприємствах.:

"Є велика кількість дітей, які готові працювати. Діти 16-18 років могли піти на екскурсію, долучитися до робіт, а потім вже більш об'єктивно розуміти, з чим вони стикатимуться. Це б їм полегшало працевлаштування. Враховуючи те, що в нас демографічна криза, цих дітей вкрай небагато. Я вважаю, що нам їх катастрофічно не вистачає на ринку праці. Навряд, дитину візьмуть вантажником, чи комірником, якщо це важкі вантажі. Що стосується офісних вакансій, то ніяких обмежень немає. Якщо це віддалена робота, дитина може робити сайти, допомагати в маркетингових дослідженнях, в перекладах інформації тощо".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок