Польові дослідження сіл на Рівненщині: як музейники збирають експонати та записують історії старожилів

Польові дослідження сіл на Рівненщині: як музейники збирають експонати та записують історії старожилів

Ексклюзивно
Дослідження історії Костопільської громади
Запис спогадів жителя села Гута. Фото: Facebook Костопільска міська рада

Ткані рушники, яким 200 років, і речі з санаторію "Солоне болото", що діяв у селі Гута на Рівненщині, виявили працівники Костопільського краєзнавчого музею. Це сталося під час першого польового виїзду в 2024 році. Проєкт з дослідження сіл розпочали, щоб зібрати факти з історії краю й поповнити музейну збірку.

Про це Суспільному розповів завідувач Костопільського краєзнавчого музею Анатолій Вакулка.

Поїздка в село Гута

"Вдалося поспілкуватися зі старожилами Гути, почути їхні трактування історії села про те, як виник курорт у селіУ 30-х роках минулого століття в Гуті відкрили санаторій "Солоне болото", де лікували місцевою мінеральною водою та грязями. Цей заклад знищили під час війни.Його традицію в 60-х роках продовжив санаторій "Горинь" у селищі Степань., розвивався радгосп, про те, як жили за часів Польщі, під час війни, післявоєнної відбудови. Знайшли речі, серед яких цікаві рушники із вишивкою, якої немає у наших фондах. Їм по 200 років, крім цього вони ткані. З речей — цікавою є чашка із санаторію солоного озера, її ще треба досліджувати", — розповів Анатолій Вакулка.

Речі, знайдені під час польових досліджень, поповнять фонди Костопільського краєзнавчого музею:

"Ми їх потім будемо використовувати при будівництві експозиції, а спогади — при складанні та проведенні екскурсій. Надіємося на те, що колись вдасться написати історію Костопільщини".

"Історична пам'ять — це зв'язок між поколінням": на Рівненщині збирають експонати та записують історії старожилів
Запис спогадів жительки села Гута. Фото: Facebook Костопільська міська рада

"Історична пам'ять — це зв'язок між поколінням": на Рівненщині збирають експонати та записують історії старожилів
Запис спогадів жительки села Гута. Фото: Facebook Костопільська міська рада

Дослідження історію краю

Анатолій Вакулка зазначив, що у лютому 2024 року музейники розпочали проєкт з дослідження історії населених пунктів колишнього Костопільського району. Вони їздять у села, спілкуються з довгожителями, записують їхні історії, збирають старі світлини та речі.

"Взагалі розроблено шість напрямків, куди ми поїдемо досліджувати. Вони охоплюватимуть майже всі населенні пункти колишнього Костопільського району. Здійснюємо ці поїздки, аби глибше дослідити історію краю на місці. Розраховуємо на те, що крім записаних спогадів, фотографій, ми ще роздобудемо і значні експонати матеріальної речової культури костопільчан", — зауважив Анатолій Вакулка.

Він зазначив, що такі дослідницькі виїзди практикували й у попередні роки. Наступним селом, куди планують поїхати у 2024 році, буде Великий Мидськ.

Мету польових досліджень сіл Анатолій Вакулка пояснив так:

"Ми повинні знати на чиїй землі живемо, чиї ми діти, хто ми тут, щоб якийсь зайда не прийшов і не сказав: «Це не ваша земля». Саме той матеріал розказує дітям якими були наші діди й прадіди, як вони господарювали, які речі виготовляли. Ці речі самі не прийдуть. А тут ще війна, ворог теж намагається зробити так, щоб ми залишилися без пам'яті. Історична пам'ять — це зв'язок між поколінням. Якщо це втратимо — тоді для чого жити".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок