"Божа Матір Одигітрія. Христос Вседержитель": у Дубенському замку на Рівненщині експонують рідкісну двосторонню ікону

"Божа Матір Одигітрія. Христос Вседержитель": у Дубенському замку на Рівненщині експонують рідкісну двосторонню ікону

Ексклюзивно
Двостроння ікона в Дубенському замку
. Фото: Суспільне Рівне

Рідкісну виносну ікону ХІХ століття експонують у Дубенському замку на Рівненщині. Півтора роки вона була на реставрації у Львові. Тепер ікону можна побачити у виставковій залі "Скарби наші духовні".

Детальніше про ікону-феритронФеритрон — це двостороння ікона, яку виносять під час хресних ходів. розповіла Суспільному головна зберігачка фондів Державного історико-культурного заповідника Дубна Еліна Посільська.

"Божа Матір Одигітрія. Христос Вседержитель" – назва ікони-феритрон, яку в 2017 передав заповіднику староста церкви святої Параскеви села Мокре. На одній її стороні – образ Богородиці з маленьким Ісусом, на іншій – Христос Вседержитель.

Це єдина двостороння ікона в колекції Дубенського замку, а загалом їх — понад сімдесят. Деякі з них експонують, деякі – у фондових сховищах.

"Коли нам передали цю ікону, то вона була в поганому стані, пошкоджена та потребувала реставрації. Декілька років ікона лежала у фондовому сховищі. Коли дійшла черга, то ми її передали на реставрацію разом із 13 іншими предметами", – розповіла Еліна Посільська.

Відновлювали двосторонню ікону фахівці Львівської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України. З ними заповідник співпрацює з 2012 року.

"Спочатку реставратори зазвичай беруться за легші роботи. Щоб їх швидше відновити і повернути назад. Ікона-феритрон була в них понад півтора роки. Такі експонати вимагають багато кропіткої роботи: їх фотографують, досліджують, чистять, обробляють. Після цього починають займатися безпосередньо реставрацією, зокрема підбирають відповідну максимально схожу фарбу", – зауважила зберігачка фондів.

З 8 лютого двосторонню ікону розмістили в експозиції "Скарби наші духовні". Там відповідні температура та вологість, щоб відреставровані роботи не зіпсувалися.

"Такі ікони-феритрони з різними ликами можна побачити в православних храмах. Вони стоять по обидва боки біля амвона. Люди зазвичай бачать лише один бік ікони, який виходить на зал", – додала Еліна Посільська.

У Дубенському замку виставили рідкісну двосторонню ікону-феритрон
Фото: Державний історико-культурний заповідник Дубна

У Дубенському замку виставили рідкісну двосторонню ікону-феритрон
Фото: Державний історико-культурний заповідник Дубна

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок