У селищі на Рівненщині запрацював центр життєстійкості: кому надаватимуть послуги

У селищі на Рівненщині запрацював центр життєстійкості: кому надаватимуть послуги

Ексклюзивно
Робота центру життєстійкості у Володимирці
Психологічний тренінг для вихованців гуртка “Вирішення конфліктів мирним шляхом” Жовкинівської гімназії. Фото: Суспільне Рівне

У Володимирецькій громаді на Рівненщині запрацював центр життєстійкості. Він має стати основною точкою звернень для жителів громади у питаннях психологічної чи соціальної допомоги. Послуги центру для усіх жителів громади безкоштовні.

Центр життєстійкості у Володимирці став одним із 30-ти подібних, які діють у 14 областях України. Його відкрили на базі місцевого Центру психосоціальної підтримки у рамках експериментального проєкту Мінсоцполітики. В межах області такі центри вже діють у Рівненській та Здолбунівській громадах.

Соціальна менеджерка центру життєстійкості у Володимирці Тетяна Китун розповіла Суспільному, що в нинішніх умовах є потреба у психосоціальному супроводі. Фахівці навчають емоційній стабільності, стресостійкості, психологічній самодопомозі:

“Є різні ситуації, в яких люди відкриваються, плачуть, діляться наболілим. З причин конфіденційності та етики ми не можемо розповідати про конкретні випадки. Але скажу, що дуже часто люди не вміють навіть підтримати своїх рідних. Стереотипи “ви повинні бути сильними” не дозволяють ділитися переживаннями, проблемами з близькими. У нас нема культури говорити з близькими про свої почуття. Люди думають, що так зроблять зле близьким, тож буде погано обом. Але це не так, варто говорити, плакати, проживати свій стан і підтримувати рідних”.

У селищі на Рівненщині запрацював центр життєстійкості: кому надаватимуть послуги
Соціальна менеджерка центру життєстійкості у Володимирці Тетяна Китун. Фото: Суспільне Рівне

Фахівчиня зазначила, що центр життєстійкості працює з усіма, кому потрібна допомога — з дорослими та дітьми, ветеранами і членами їхніх сімей, професійними колективами, ВПО, жертвами насильства. Не обов'язково мати якийсь соціальний статус, аби отримати допомогу, центр відкритий для всіх. Тут є фахівці із соціальної роботи та психологи, які допомагають жителям громади подолати складні життєві обставини, спричинені війною, катаклізмами, особистими проблемами.

“У нас можна отримати індивідуальну психологічну підтримку, якщо, наприклад, у вас безсоння чи стрес, пройти сімейне консультування, якщо є непорозуміння. Організовуємо групові тренінги, спрямовані на підтримку психічного здоров’я та зниження загального рівня стресу. Також плануємо запровадити групи взаємодопомоги “Рівний — рівному”, коли людина, яка пережила щось, ділиться з іншими, хто проходить нині у своєму житті щось подібне”.

За словами Тетяни Китун, тут люди можуть отримати допомогу з різноманітних питань, адже фахівці працюють комплексно:

“Спостерігаю, як на наших тренінгах люди починають говорити і ледь стримують себе від напруги всередині. Часто ми самі не розуміємо, наскільки важливою є підтримка. Думаємо, що впораємось якось самі. Але, коли з'являється людина, яка цікавиться тобою, твоїм самопочуттям, яка хоче допомогти в тобі ж розібратися, це викликає зворушення до сліз”.

Перенаправлять до інших фахівців за потреби

Соціальна менеджерка центру життєстійкості наголосила, що у разі потреби фахівці центру підшукають психолога, психіатра, юриста, економіста чи направлять у службу у справах дітей, до відділу соцзахисту, ЦНАПу відповідно до ситуації:

“Часто жителі просто не знають, хто може допомогти їм у вирішенні проблеми. Хто за це відповідає, з якими документами прийти до фахівця. Тому виходить, що час витрачений, а проблему так і не вирішили. Людям доводиться їхати додому, планувати інший час, дозбирувати документи, питати у знайомих. Ми ж можемо відразу перенаправити до фахівців, проконсультувати, що необхідно для процедури”.

Робота з дітьми

Психологи центру життєстійкості щотижня працюють із дітьми через арт-терапію. Це творчі заняття з виготовлення саморобок, листівок, малювання. Тетяна Китун розповіла, що упродовж таких занять діти не лише займаються творчістю, а й часто говорять про те, що турбує:

“Коли діти зайняті малюванням чи розписуванням пряників, з ними можна говорити не лише про творчий процес. Наші психологи часто розповідають дітям, як впоратися із гнівом, образою, як приймати інших діток”.

У селищі на Рівненщині запрацював центр життєстійкості: кому надаватимуть послуги
Арт-терапія. Фото: Суспільне Рівне

До центру життєстійкості на екскурсію

Нещодавно психологи центру проводили психологічний тренінг для групи вихованців гуртка Жовкинівської гімназії. Як розповіла Суспільному керівник гуртка “Вирішення конфліктів мирним шляхом” Неля Івашко, діти дізналися про центр та захотіли його відвідати:

“У рамках наших гурткових занять ми знайомимося з різними центрами, де можна отримати допомогу. Ось і приїхали сюди, знайомитися. Це діти 6-7 класів, часто, буває, й конфліктують між собою. Але вже трохи навчилися домовлятися. Дуже люблять вправи, різні тренінги. Тому ми тут”.

У селищі на Рівненщині запрацював центр життєстійкості: кому надаватимуть послуги
Психологічний тренінг для гуртківців. Фото: Суспільне Рівне

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок