У Рівненському обласному краєзнавчому музеї взялися за оцифрування колекції іконопису. Одигітрія з Дорогобужа, датована кінцем ХІІІ століття — одна з найдавніших богородичних ікон в Україні. Для чого оцифровують музейну збірку та як відбувається процес — у матеріалі Суспільного.
Ікони в 3D-форматі оцифровує фотохудожник Дмитро Крахмалюк.
"Потрібно освітити об’єкт рівномірно, з усіх сторін, а потім — зробити фотографії. Одна сторона — це приблизно 200 знімків. Потім програма виставляє ці знімки в просторі, робить 3D-модель. А я вже її потім обробляю, викладаю на сайт, де її можна буде покрутити", — зазначив він.
Загалом у рамках проєкту мають оцифрувати понад 160 ікон, датованих ХІІІ-ХХ століттями.
3D-моделі 35 ікон — вже готові, розповів Дмитро Крахмалюк:
"В мене задача не стільки відтворити кожну тріщинку, скільки відтворити просто образ. Щоб людина бачила і живопис, і те, як зроблена ця ікона. Тобто людина може повернути цю ікону і побачити тильну сторону, з чого вона зроблена: з якої дошки, якого дерева На деяких іконах ззаду навіть є малюнки олівцем, якісь ще давні".
У музейній колекції є іконопис як народних умільців, так і професійних майстрів, повідомила заступниця директора обласного краєзнавчого музею Тетяна Самсонюк. Серед них — одна із найдавніших богородичних ікон в Україні, це Богородиця Одигітрія з Дорогобужа, датована кінцем ХІІІ століття.
З початку повномасштабного вторгнення її забрали з експозиції й заховали. Оцифрування колекції допоможе зберегти культурні цінності в період війни, зауважила Тетяна Самсонюк:
"Насамперед ми взялися за духовну спадщину, адже це те, що вирізняє нас і показує нашу особливість. І зараз от ця хвиля української культури, яка пішла Європою, пішла світом. Коли ми на слуху в усього світу, то, очевидно, повинні показати те, що тебе вирізняє від нашого сусіда. А це, власне, наша школа духовного живопису, наше коріння, наша духовність".
Зі слів Тетяни Самсонюк, частина ікон музейної колекції не мають детального опису. Переведення їх у цифровий формат та поширення на мистецьких платформах допоможе залучити експертів для ідентифікації робіт.
"Це й віртуальна реставрація, яка дає нам можливість якісь втрачені фрагменти або елементи, які від'єднані від тієї самої ікони, об'єднати в єдиний твір і показати, як би він міг виглядати. І це теж особливість нашої роботи, адже не всі ікони ми можемо сьогодні завести в реставраційні центри чи відреставрувати саме в цей момент, але ми можемо побачити, який вигляд могли б мати після реставрації".
Над оцифруванням колекції ікон працюватимуть до кінця 2023 року і її можна буде переглянути на сайті музею.
Авторка: Вікторія Стасюк
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook