Від початку 2023 року гречка здешевшала удвічі, яйця — утричі, а молочна продукція — здорожчала. З чим це пов'язано та чого чекати далі, в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповів в.о. гендиректора науково-дослідного інституту Украгропромпродуктивність Володимир Івченко.
Падіння цін на овочі та крупи
"Серпень розпочався із збирання всіх овочевих культур і на сьогодні ситуація з ними на ринку — стабільна, пропозицій достатньо. За останні два тижні ціни знизились на 20-40%. Якщо порівнювати із минулим роком, то ціни зменшили в межах 10-15%.
На інші види продукції, наприклад, деякі види круп, значних змін немає. Найбільше ціна знизилась на гречку. На початку весни ціна на гречку була в межах 90 грн за кілограм, сьогодні 40-48-52 грн.
Війна Росії проти України призвела до зменшення ринку овочів. Адже були окуповані, в першу чергу, території які займалися виробництвом овочевої продукції. Тому на ринку не було її достатньо.
У 2023 році значно збільшили посівні площі по всіх видах овочевої групи, як саме населення, так і дрібні фермерські господарства. Ця динаміка призвела до того, що сьогодні ринок овочевої продукції насичений і ціни будуть у серпні знижуватися. Будуть незначні падіння ціни від 3 до 10%. Це по моркві, ще, може, столовий буряк, незначне зниження буде по помідорах. По решті продукції — ціна, в основному, стабільна".
Яка ситуація з яйцями, молоком і м'ясом
"Ситуація з молочною продукцією поки залишається складною. У порівнянні з 2022 роком ціни виросли. На курятину і свинину — незначні падіння ціни, на яловичину —значного зниження не буде. Навпаки, ймовірне певне підвищення ціни.
На 10% піднялася ціна на паливо, на 40% — піднялась ціна на електроенергію. Це ті фактори, які вплинуть підвищені ціни на м'ясну продукцію, така ж ситуація буде і по молочній продукції.
Ціни на яйця знизились практично у два рази. Основний фактор — те, що на сьогодні 50% населення виробляє яйця і 50% виробляють в сільськогосподарських підприємствах.
У жовтні-листопаді буде зменшення виробництва яєць, тому буде підвищення ціни. По курятині — така ж ситуація".
Що здорожчає
"У всіх видах продукції не треба готуватися до значного підвищення ціни. У нас достатньо забезпечене виробництво, зокрема й на деокупованих територіях. Від 5 до 15% зросте ціна на хлібобулочні вироби, від 3 до 7% відсотків — на крупи, м'ясо — від 10 до 15%".
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook