В Острозі, що на Рівненщині, демонтують чотири пам'ятники, які "пов'язані з РФ та колоніальною спадщиною". Про це йдеться у рішенні міськради. Керівниця відділу культури й туризму Острога Ольга Лозюк повідомила Суспільному, що почати декомунізацію планують і у селах громади.
Пам'ятники мають демонтувати до 27 січня 2024 року, відповідно до закону "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні й деколонізацію топонімії", який набув чинності 27 липня 2023 року.
Згідно з рішенням Острозької міськради, під демонтаж підпадають:
- "Обеліск землякам-острожанам, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років";
- "Пам’ятний знак закладання скверу ім. 40-річчя Перемоги";
- Пам’ятник "Дівчинка з каскою";
- "Обеліск захисникам і визволителям Острога".
Ольга Лозюк розповіла, що закон про деколонізацію спростив процедуру демонтажу об'єктів, які під нього потрапляють.
"Вони не будуть знесені вандальним чином і маємо кілька варіантів, як із ними вчинити. Це не цінність, не матеріальні, художні або мистецькі витвори. Якщо Державний історико-культурний заповідник Острога буде зацікавлений взяти їх собі, то вони будуть передані їм як музейні експонати. Зокрема, ми говоримо про "Дівчинку з каскою". Якщо ж ні — вони будуть демонтовані й віднесені на місця тимчасового зберігання. Є імовірність, що всі пам'ятники будуть перенесені на Меморіал слави. Це буде єдине місце, де їх можуть розмістити, якщо на це буде рішення депутатського корпусу".
Ольга Лозюк наголосила, що також можуть провести громадські слухання:
"Це не єдине рішення, яке буде втілене у нашій громаді. Очищення публічного простору чекає кожне село громади. Ми будемо проговорювати це зі старостами, залучати їх до цього процесу, бо так чи інакше — це виховання нашого молодого покоління".
Керівниця повідомила, що це стосується і пам'ятника Миколі Островському у селі Вілія.
Крім чотирьох пам'ятників, які планують знести, в Острозі є Меморіал слави, де поховані радянські солдати.
Зі слів Ольги Лозюк, Меморіал слави є пам'яткою історії:
"Це братське кладовище і воно, відповідно до закону, підлягає винятку, як місце поховання загиблих у Другій світовій війні. Однак, на ньому демонтують елементи, які є символами тоталітарного режиму. Буде знята зірка [вічний вогонь, — ред.], перероблені, або закриті плити, на яких є дотепер комуністичні зірки та інші об'єкти що символізують радянську владу".
У парку імені Тараса Шевченка Острога є пам'ятник у формі книги, на ній — присвята "зміцненню російсько-українських культурних зв'язків".
"Книга, яка встановлена в парку, є пам'ятником, який розташований на місці, де колись була Острозька академія. Щодо напису про "російсько-українські зв'язки", то ми його довивчимо", — зазначила Ольга Лозюк.