Скільки випадків сказу фіксують на Рівненщині та хто хворіє. Дані Держпродспоживслужби

Скільки випадків сказу фіксують на Рівненщині та хто хворіє. Дані Держпродспоживслужби

Лисиця, сказ на Рівненщині
. Фото ілюстративне: pixabay

На Рівненщині з початку 2023 року на сказ заразилися 12 тварин, серед них лисиці, собаки й коти. Про це повідомили в Головному управлінні Держпродспоживслужби в області. Там нагадали, чим небезпечний сказ, як ним можуть заразитися тварини та люди і як уберегтися.

Статистика сказу в області

У 2022 році в області зареєстрували 26 неблагополучних пунктівНеблагополучний пункт – населений пункт за адміністративним поділом, на території якого встановлене епізоотичне вогнище., де на сказ захворіли 30 тварин, серед них:

  • три лисиці;
  • вісім собак;
  • 18 котів;
  • одна польова миша.

Як повідомляють обласній Держпродспоживслужбі, ці всі тварини були нещеплені проти сказу, частина з них були безпритульні.

У 2023 році за шість місяців в області зареєстровано 10 неблагополучних пунктів по сказу, в яких захворіли 12 тварин:

  • п'ять собак;
  • чотири лисиці;
  • три коти.

Чим небезпечний сказ

Сказ — це гостре небезпечне вірусне захворювання усіх теплокровних тварин і людини. Воно супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи й майже завжди закінчується смертю.

Щороку від цього захворювання у світі гине понад 55 тисяч людей і більше одного мільйона тварин.

Як передається захворювання

Сказ проникає в організм через пошкодження шкіри внаслідок укусів або подряпин. Також вірус інколи може проникати через непошкоджені слизові оболонки, можливе зараження оральним та повітряно-крапельним шляхом.

"Проблема сказу завжди була актуальною в Україні, бо на її території мешкає 22 види диких м’ясоїдних тварин, які є потенційним джерелом збудника сказу в природі. Основним джерелом збудника сказу продовжує залишатись червона лисиця. Важливе епізоотологічне значення мають єнотоподібні собаки, хижаки родини куниць та вовки, а також безпритульні тварини", — зазначають в обласній Держпродспоживслужбі.

Захист від сказу в області

Щорічно в області проводять профілактичне щеплення собак та котів проти сказу — 170 тисяч голів. Тварин вакцинують за кошти з держбюджету.

У Головному управлінні Держпродспоживслужби в області закликають власників тварин вакцинувати їх від сказу в державній установі ветеринарної медицини:

"В разі виявлення у ваших тварин неадекватної поведінки, вживайте заходів для ізоляції тварини та повідомляйте спеціаліста державної ветеринарної медицини. При нанесенні покусів чи подряпин хворою твариною, негайно звертайтесь до медичного закладу".

Що відомо про випадок сказу у 2023 році

У травні 2023 року у Рівному зафіксували випадок сказу в лисиці. Тварина проникла на подвір'я одного з приватних будинків на вулиці Радивилівській, що в Басовому Куті. Частина мікрорайону перебувала під карантинними обмеженнями на 60 діб. Ветеринари провакцинували домашніх тварин.

Як повідомила 72-річна рівнянка Анна, на подвір'я якої забігла лисиця, жителі вулиці й раніше не раз бачили дику тварину біля будинків, людей вона не боялася.

"Думали, що вона курей ловить, хоче їсти. А з суботи на неділю, дуже гавкав собака не так, як на людей, а як на звіра якогось. Ввімкнули світло — то вона сидить на порозі, а потім стала втікати — пес за нею, догнав і її задушив", — пригадала рівнянка.

Господарі одразу завезли собаку й тіло лисиці до ветеринара й там з'ясували, що в неї був сказ.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок