Чи чекати на продовольчу кризу та здорожчання продуктів в Україні — пояснюють експерти

Чи чекати на продовольчу кризу та здорожчання продуктів в Україні — пояснюють експерти

Чи чекати на продовольчу кризу та здорожчання продуктів в Україні — пояснюють експерти
. Фото: Pixabay

Ринок агропродукції в Україні достатньо гнучкий та здатний до переорієнтації, а тому підрив греблі на річці Дніпро не матиме катастрофічних наслідків для продовольчої безпеки країни. Про це в етері Суспільне. Спротив зазначила керівниця аналітичного центру Аграрного союзу України Лариса Старікова. За її словами, нестачу того, що вирощували на півдні, можна буде компенсувати тим, що виростять в інших регіонах України.

Окрім того, старший економіст Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза розповів про те, чи варто чекати здорожчення цін на продукцію з огляду на наслідки підриву Каховської ГЕС.

Чи буде продовольча криза

Підрив греблі на річці Дніпро в Україні матиме величезний вплив на глобальну продовольчу безпеку та призведе до зростання цін на продукти, а також може спричинити проблеми з питною водою для сотень тисяч людей. Про це повідомила агенція Reuters із посиланням на представників ООНОрганізація Об'єднаних Націй.

За словами Григорія Кукурузи, це лише прогнози, адже "складні економічні наслідки мають і будуть мати лише регіони, які найбільше постраждали від катастрофи, а це — Херсонська, Запорізька й Дніпропетровська області".

"У перші дні були заяви про стрибки цін на зернові. Але світовий ринок вже це поглинув й ефект нівелювався. А ці три фермерські регіони з точки зору економіки наступні десять років точно будуть відчувати наслідки підриву Каховської ГЕС. Тому їм потрібно перебудовувати бізнес-модель. А щодо підняття цін, то Україна особливо цього не відчує. Херсон випав з овочевого балансу ще у 2022 році. У 2023 році, якби було все добре, ми могли б бачити зниження цін на окремі категорії овочів, фруктів, на борщовий набір, ріпчасті, баштанні, але це не відбудеться. Це найгірше, що могло статися", — пояснив експерт.

Він додав: Україна буде максимально прив'язана до імпортного паритетуКоли ціни на товар національного виробника формуються на основі певного цінового індикатора, яким, як правило, є ціна на найближчому торговому майданчику світового ринку, з якого фактично і здійснюються імпортні поставки..

"Ціни на хліб не зміняться. Україна буде забезпечена збіжжям, але, можливо, менше вироблятиме на експорт. Щодо овочів та фруктів, то ми вже не бачимо тих черешень, які завжди були у червні, ми, мабуть, не побачимо абрикос, персиків. Хоча Одеська й Закарпатська області також переорієнтувались і вирощують ці сади. Тут лише питання часу. Тобто інші регіони України певною мірою компенсують ті втрати, які ми маємо у тих областях, які постраждали найбільше. Це не повна компенсація, але це і не голий нуль. Ринок дуже швидко вирівнюється. Окрім того, є імпорт", — зауважила Лариса Старікова.

Як переорієнтовуються аграрії

"Ми регулярно спілкуємось з нашими аграріями, які працюють на півдні. Вони кажуть, що площа, яку безпосередньо торкнулось лихо, невелика, десь 500 гектарів. На рівні держави — практично непомітно, але на місцевому рівні — це суттєво вплине на локальні ринки. Найгірше — довгостроковий вплив. Через руйнування зрошень потрібно кардинально переглядати концепцію ведення сільського господарства на півдні. Стільки води більше не буде, потрібні нові схеми зрошення або переорієнтація напрямків. Також кліматичні зміни. Така велика водойма впливала на клімат, до якого всі звикли, пристосувались. Важко сказати, як це вплине, але так, як було, більше не буде", — пояснила експертка.

За оцінками Міністерства сільського господарства України на півдні аграрії будуть переходити з великих площ на теплиці, зауважив Григорій Кукуруза:

"Як буде перебудовуватись економіка регіону для Херсонської, Запорізької та Дніпропетровської областей, чи будуть вони змінювати культури на ті, які вимагають менше води, цими питаннями буде займатися Міністерство економіки разом з обласною адміністрацією, з Міністерством сільського господарства. Тут критично важливо буде знайти новий портрет фермера для Херсону у поствоєнний період. Натомість для країни загалом ті категорії, по яких ми випадаємо цьогоріч, будуть легко замінені імпортом. Тим паче, що тарифи на автомобільну логістику впали у порівнянні з 2022 роком майже у три рази, тобто поставки з Туреччини, Румунії, Польщі суттєво здешевшали".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок