"Нове свинарство 2025": в Україні планують збільшити поголів’я свиней до 20 мільйонів

"Нове свинарство 2025": в Україні планують збільшити поголів’я свиней до 20 мільйонів

"Нове свинарство 2025": в Україні планують збільшити поголів’я свиней до 20 мільйонів
. Ілюстрація/Фото: Суспільне Рівне

В Україні підтримали міжгалузеву програму "Нове свинарство 2025", вона передбачає збільшення поголів’я українських свиней у чотири рази. Про це повідомили в Міністерстві аграрної політики й продовольства України. Ініціатором проєкту стала асоціація "М’ясної галузі". Її виконавчий директор Микола Бабенко в етері Суспільне. Спротив розповів, які цілі були поставлені у рамках програми та чому її не вдалося реалізувати раніше.

Рішення підтримали міжгалузеву програму прийняли на засіданні робочої групи, яка розглядає питання розвитку м’ясної галузі. При реалізації програми планують підвищити поголів’я свиней до показника 1991 року у 20 млн голів. "Програма передбачає консолідацію всього ланцюга "виробник – переробник – торгівля" та надає робочі інструменти для повернення конкурентоздатності бізнесу у свинарстві не на короткий час, а в довгостроковій перспективі, виходу України як провідного експортера свинини у світі", — повідомив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

Програму ініціювали ще у 2020 році

Асоціація "М’ясної галузі" ініціювала програму "Нове свинарство — 2025" ще у 2020 році. Її мета — чотирикратне збільшення поголів'я свиней до 2025 року. Як розповідає виконавчий директор Микола Бабенко, що за три роки поки не вдалося досягнути певних цілей:

"Було витрачено три роки на переконання учасників ринку і державних органів в доцільності й перспективності цієї програми. Мова не про часткове збільшення, а про збільшення виробництва продукції в рази. Поголів'ям щороку мало б подвоюватися в Україні, ми могли б уже експортувати свинину у 2022 році, але внутрішні ціни на свинину значно зросли. Причиною такого росту цін ставав саме дефіцит".

Микола Бабенко розповів, що на початок 2022 та 2023 років в Україні поголів'я свиней було менше трьох мільйонів.

"Для порівняння Бельгія, яка за площею як одна область України, там свиней на свинокомплексах отримуються у два рази більше. Також концентрація свиней висока у Нідерландах. Наприклад, у Данії одночасно утримаються 12 млн голів, а це країна, яка взагалі не має сировинної бази для утримання та поголів'я", — зазначив виконавчий директор асоціації "М’ясна галузь".

Розвиток свинарства

Серед цілей, які планують досягнути у межах програми "Нове свинарство 2025" — це подвійне збільшення поголів'я свиней щороку.

"Відповідно на мільярд, два мільярда євро збільшення доданої вартості шляхом виробництва в Україні продуктів у противагу дешевому експорту зернових. Ну і створення можливості для наповнення внутрішнього ринку, створення доступних цін на м'ясо, як це було попередні роки", — говорить Микола Бабенко.

Африканська чума

Упродовж 12 років в Україні на фермах періодично помирали свині від Африканської чуми. У 2023 році був запущений механізм компенсацій свинокомплексам у випадку захворювання тварин на АЧС.

"У 2023 році з'явився альтернативний механізм компенсації — це вакцина для свиней, щоб не допустити поширення цього вірусу. В'єтнам першим розпочав використання цієї вакцини, також Малайзія, Філіппіни, Індія. Зараз розглядається реєстрація країн ЄС та України. Ми провели перемовини, вже підписаний договір на постачання цієї вакцини", — повідомив Микола Бабенко.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок