Українці мають можливість безоплатно отримати психологічну та психіатричну допомогу. Для цього слід звернутися до сімейного лікаря або до медика первинки, який пройшов відповідне навчання. Про це йдеться в роз'ясненні Міністерства охорони здоров'я.
Як це працює та що робити тим пацієнтам, які втратили зв'язок зі своїм сімейним лікарем, в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповіла генеральна директорка Директорату медичних послуг МОЗ України Олександра Машкевич.
— Як отримати безоплатну психологічну та психіатричну допомогу?
— У межах всеукраїнської програми ментального здоров'я близько десяти тисяч лікарів первинної ланки надання медичної допомоги отримали сертифікати про навчання з ведення поширених психічних розладів та можуть надавати кваліфіковану психологічну допомогу. Держава профінансувала цей вид меддопомоги у програмі медичних гарантій і зараз у нас є близько 400 закладів первинної медичної допомоги, де саме працюють ці лікарі, які мають фахово і безоплатно надавати психологічну підтримку для пацієнта.
Для того, щоб отримати цей вид допомоги, необхідно звернутися до свого сімейного лікаря і запитати, чи він отримав сертифікат психологічної підтримки mhGAP і якщо так, то такий лікар у жодному разі не відмовить у наданні допомоги.
— Що робити тим пацієнтам, у яких немає укладеної декларації із сімейним лікарем?
— Необхідно звернутися до Національної служби здоров'я або до Міністерства охорони здоров'я, де нададуть консультативну підтримку, розкажуть, у яких центрах первинної медико-санітарної допомоги є такі фахівці, звернутися до них і піти на прийом. Це актуально і для внутрішньо переміщених осіб, які втратили зв'язок зі своїм сімейним лікарем.
— Чи потрібно переселенцям укладати нову декларацію з новим лікарем?
— Переукладати декларацію не обов'язково. Але у Міністерстві охорони здоров'я радять все ж знайти лікаря, з яким можна укласти нову декларацію, аби бути впевненими, що вам ніхто не відмовить у меддопомозі. Угода з лікарем дозволяє зменшити, скажімо, певні бюрократичні процеси, до прикладу, виписати рецепти на доступні ліки.
— Чи така допомога повністю замінює походи до психіатрів і психологів, чи це лише первинні звернення?
— Це первинне звернення. Лікар первинної медичної допомоги насамперед проведе скринінг, розбереться, чи є взагалі проблема. Якщо ця проблема більш глибинного рівня і буде потребувати консультації вужчого спеціаліста, то такий медик дасть направлення до психіатра. Але пацієнт завжди має вибір і може звернутися до психіатра самостійно, без направлення, це прописано у законі. І такий прийом також має бути безоплатним, оскільки такий вид консультативної допомоги включений у програму медичних гарантій. Але ми все ж таки радимо спочатку звернутися до первинної ланки медичної допомоги, а вже потім, якщо є необхідність, іти на більш глибинне обстеження.
Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах: