У Рівному готуються до нового опалювального сезону: які ризики бачать та від чого залежить тариф

У Рівному готуються до нового опалювального сезону: які ризики бачать та від чого залежить тариф

У Рівному готуються до нового опалювального сезону: які ризики бачать та від чого залежить тариф
. Фото: Суспільне Рівне

Влітку у Рівному гарячу воду в оселі місцевих жителів подавати не планують. Про це в етері Українського радіо Рівне повідомив директор Рівнетеплоенерго Олександр Ющук. Він розповів, з якими труднощами зіштовхнулися тепловики в опалювальний сезон 2022-2023 років, як готуються до наступної зими та які ризики бачать.

Про гарячу воду

— Опалювальний сезон у Рівному та Квасилові завершили 12 квітня. Протягом літа подачу гарячої води не плануємо, оскільки маємо проблеми через війну, проблеми з газом, який потрібно накопичувати. Цього року зима була теплою і це дало змогу підприємству вкластися в ліміти. Зараз всі сили країни спрямовані на те, щоб цей газ накопичити для успішного проходження наступного опалювального сезону.

Про труднощі

— Найскладнішими були аварійні відключення електроенергії. Устаткування вкрай негативно на них реагує. Одразу виникає аварійна ситуація й персонал змушений вчасно на це реагувати. Для порівняння: якщо минулі-позаминулі опалювані сезони було 60-70 аварійних відключень, то цього року — понад тисяча. Кожне мобілізує значні сили підприємства — потрібно правильно розхолодити котли, увімкнути, вимкнути насосну групу для того, щоб уникнути подальших глобальних наслідків.

Особливо страждають теплові мережі, які за день можуть два-три рази переходити від циклу нагрівання до циклу охолодження. Вони розширюються, звужуються, відбуваються пориви, вириваються прокладки, знову падає тиск, і це вимагає зусилля з боку персоналу, щоб ці наслідки локалізувати й забезпечити тепло в домівках рівнян.

Що робить підприємство улітку

— Основне наше завдання протягом літа — провести гідравлічне випробування мереж. Ми будемо дивитися всі наші мережі надлишковим тиском, щоб виявити найслабші місця. Після гідравліки будемо проводити планові заміни найбільш ушкоджених ділянок мережі. Таким чином до осені ми плануємо замінити всі слабкі місця і вже входити в новий опальний сезон з цілісною тепловою мережею. Що стосується іншого обладнання, ми його консервуємо для того, щоб забезпечити його зберігання до наступного опального сезону.

Хочемо відпрацювати насамперед перепідключення між котельнями. Тобто, якщо немає електроенергії на одній котельні, щоб була змога перекидати теплоносії на іншу. Продовжуємо працювати із міської радою, з обласною радою щодо забезпечення генераторами, щоб за довгострокового блекауту мати джерело електропостачання і не дати системі розмерзнутись.

Про генератори

— Генератори, якими нас забезпечили місто та область, достатньо потужні, щоб забезпечити повноцінну роботу тих котелень, де вони були. Тут більше проблем із забезпеченнями роботи самих генераторів. Це дуже дорого. Якщо ми в обленерго купуємо електроенергію за ціною шість гривень за кіловат, то собівартість електроенергії, виробленої дизель-генераторами, залежно від потужності, сягає 40 гривень. Шість і 40 гривень – це велика різниця. Але сама наявність генераторів давала нам час, щоб ми могли навести порядок з електропостачанням, перезимувати, пережити найбільш критичні від'ємні температури, потому перемикнутися на звичайне постачання тепла і рухатись далі.

Наявні генератори покривали близько 60% цієї зими. Ми продовжуємо співпрацю з міською радою. Ще є вісім генераторів невеликої потужності, ми їх розподілимо на невеликі котельні. На осінь вже вийдемо зі стовідсотковим покриттям наших об'єктів.

Про ризики у наступний опалювальний сезон

— Фактично 95% тепломереж, які є в Рівному — підземні. Це дозволяє не боятися морозів протягом досить тривалого часу. Найбільший ризик — внутрішньобудинкова система опалення, особливо ті, які проходять на горищах і в підвалах. При 15-градусних морозах за добу-дві можуть почати відбуватися незворотні процеси, які призведуть до повного руйнування.

Хотів би звернутися до управлінських компаній, до голів ОСББ, просто до мешканців: утеплюйте будинки. Якщо будинок грамотно підготувати, утеплити, заізолювати трубопроводи, утеплити підвал, горища, щоб не гуляв протяг, в принципі, цей термін можна збільшити у два-три рази.

Про тариф

— Всі складові тарифу поки що утримуються на попередньому рівні, але електроенергія, вода, витратні матеріали, які підприємство витрачає на експлуатацію і на підготовку до міжопалювального сезону, суттєво зросли в ціні. Все це позначається на собівартості тарифу. Поки що, за законом, різницю тарифів бере на себе держава. Це триватиме до закінчення війни й упродовж шести місяців після війни. Що буде надалі — прогнозувати важко.

Єдиний вихід — перехід на альтернативні джерела енергії — на місцеві, дешевші джерела теплопостачання і в Рівному ми розглядаємо будівництво котелень на щепі.

Котельня на Кулика й Гудачека, в принципі, успішно відпрацювала опалювальний сезон. Там є деякі нюанси, які ми, в принципі, ще будемо допрацювати.

Читайте також: Заміна газу: у Рівному офіційно запустили котельню на біомасі

Плануємо ми збудувати ще дві твердопаливні котельні, встановити так звані когенераційні установки, які додають і виробляють електроенергію. Це своєю чергою убезпечує від відключень і також виробляє досить дешевий теплоносій. Все це має як мінімум втримати зростання тарифів надалі.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок