Скарб з Дорогобужа на Рівненщині: що це за знахідка і де її можна побачити

Скарб з Дорогобужа на Рівненщині: що це за знахідка і де її можна побачити

Скарб з Дорогобужа на Рівненщині: що це за знахідка і де її можна побачити
"Шумова" срібна підвіска з Дорогобузького скарбу ХІІ-ХІІІ . Фото з сайту museum-digital

Скарб давньоруських жіночих прикрас зі срібла у Рівненському обласному краєзнавчому музеї не експонують через воєнний стан. Проте, його зробили доступним для перегляду на сайті Museum-digital. Це музейна база, до якої долучена тисяча закладів з усього світу, 13 з яких — українські, розповіла Суспільному завідувачка сектору впровадження цифрових технологій Ольга Морозова.

Це стало можливим завдяки співпраці з Museum Berlin-Karlshorst в рамках проєкту зі збереження музейних колекцій, він стартував у липні 2022 року. Дорогобузький скарб — це вісім срібних жіночих прикрас, знайдених майже пів століття тому в літописному Дорогобужі під час розкопок городища ХІІ-ХІІІ століть.

Дорогобуж — це село за 20 кілометрів від Рівного, а в часи Київської Русі — центр удільного князівства. На городищі цього літописного міста рівненські археологи відпрацювали 15 сезонів.

"Розкопували з 1972 року і аж до 90-х, знахідок було дуже багато. Це столиця князівства була, досить багата і виявлені речі якраз і свідчили про заможність її жителів. І один із них — скарб срібних ювелірних виробів. Вони всі знайдені в житлі, імовірно, закопані, заховані під час міжусобних війн чи коли швидко мусили полишити це місце. Скарб — це не обов'язково дорогоцінні метали й каміння, це те, що знайдене в одному місці в один час. Тобто датований одним періодом комплекс знахідок, який дає розуміння якогось певного процесу чи явища", — зазначила Ольга Морозова.

Скарб з Дорогобужа
Фото прикрас з Дорогобузького скарбу в музейній експозиції. Оригінали заховали через воєнний стан. Фото: Суспільне Рівне

Дорогобузький скарб — це комплекс з персня, двох скроневих кілець та чотирьох підвісок, датованих ХІ-ХІІІ століттями.

"Дві підвіски — так звані шумові. Шум при ходьбі створювали сім ланцюжків, прикріплені до конуса. Дві інші підвіски — з колтами, один з яких збережений відносно добре, інший — лише заготовка з дев'яти намистин, які мали бути навколо. Ці колти пустотілі всередині, туди навіть могли класти сухі ароматні трави, щоб був гарний запах. Такі колти підвішували на стрічки", — зазначила завідувачка сектору впровадження цифрових технологій.

Скарб з Дорогобужа
Скрин з сайту museum-digital

Усі прикраси з Дорогобузького скарбу є жіночими й парними.

"Чи належали вони власниці житла, в якому їх знайшли — тяжко сказати. Але ці срібні прикраси доволі дорого коштували і були ознакою досить заможної жінки — дружини боярина чи купця, вони були на одному майновому рівні. Археолог Богдан Прищепа знайшов цей скарб й описав його. Виробництво, найімовірніше, київське, бо подібні типи прикрас виготовляли в київських майстернях. Свого часу Дорогобузький скарб виставлявся за кордоном і відносно добре відреставрований", — додала Ольга Морозова.

Скарб з Дорогобужа
Колт з обнизкою з пустотілих кульок, нанизаних на дріт. У центрі орнамент, що утворює "плетінку", виконаний зубчастим штампом. У верхній частині колта є чотири петельки для кріплення рухомої дротяної дужки. Фото з сайту museum-digital

Скарб з Дорогобужа
Дванадцять пустотілих кульок, нанизаних на дріт. Використовувалися для обнизки (прикрашання по колу) колта. Фото з сайту museum-digital

Скарб з Дорогобужа
Ланцюжок, що складається з 9 пустотілих напівсфер, скріплених за допомогою шарнірів. Зверху є ажурний ланцюжок з кільцем на кінці за який кріпили до головного убору. Довжина 20,5 см. Фото з сайту museum-digital

Скарб з Дорогобужа
Перстень пластинчастий, масивний, широкосерединний, пластина скручена у півтора оберти. Фото з сайту museum-digital

Через воєнний стан Дорогобузький скарб забрали з експозиції й заховали. Ознайомитися з усім комплексом цих предметів можна на сайті, де розмістили опис і фото кожного з них, повідомила завідувачка сектору впровадження цифрових технологій.

"У рамках співпраці з Museum Berlin-Karlshorst наш музей доєднався до німецької програми обліку музейних предметів Museum-digital. Це світова музейна мережа, одна платформа якої призначена для внутрішнього використання і працює як музейна база даних. А друга — це вебсайт предметів музеїв з усього світу. В Україні до нього підключено 13 музеїв. Сайт багатомовний і дуже зручний у наповненні й користуванні, є навігація по областях, по закладах".

Скарб з Дорогобужа
Прикраси скроневі тринамистинні. Їх називають "сережками київського типу". Цей характерний елемент жіночого давньоруського убору є відображенням європейської моди середньовіччя. Їх могли носити як сережки, але вірогідніше закріплювали на стрічках і ремінцях в якості скроневих прикрас, вплітали до волосся. Фото з сайту museum-digital

Скарб з Дорогобужа на Рівненщині: що це за знахідка і де її можна побачити
Підвіска з пустотілим конічним верхом, прикрашена зерню. На вершині конуса є вушко, в яке протягнуте дротяне кільце. До конусної основи прикріплені сім дротяних ажурних ланцюжків завдовжки 10-10,5 см. По середині ланцюжка пустотіла ромбовидна намистина, на кінці — намистинки плоскої форми з круглим отвором. Фото з сайту museum-digital

В Україні проєкт зі збереження культурних цінностей стартував влітку 2022 року. Станом на квітень 2023 до Museum-digital долучилася 1 000 музеїв світу.

Наразі в доступі користувачам сайту є 182 предмети з колекції Рівненського обласного краєзнавчого музею, серед яких стародруки, корецька порцеляна, археологія, вишивка, документи й твори мистецтва.

Що відомо

  • Порцеляна, стародруки і старе Рівне у цифрі: як у музеї діджиталізують експонати
  • Фото старого Рівного: у краєзнавчому музеї почали сканувати колекцію негативів
  • Рівне 80-х у кольорі: в краєзнавчому музеї відсканували негативи "ювілейного періоду

Читайте також

  • На Великдень з російського полону звільнили чотирьох бійців з Рівненщини
  • Будівельники, водії, зварювальники: кого найбільше шукають через центри зайнятості
  • "Бачимо позитивну тенденцію": експерт розповів про ринок праці під час війни, зарплату та актуальні вакансії
  • Торговицький скарб: що відомо про одну з найцінніших знайдених колекцій на Рівненщині
  • Рівненські школярі 17 квітня навчатимуться в асинхронному режимі — міський голова

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок