В Україні впроваджують інститут помічника ветерана. Коли стартує проєкт та що він передбачає

В Україні впроваджують інститут помічника ветерана. Коли стартує проєкт та що він передбачає

В Україні впроваджують інститут помічника ветерана. Коли стартує проєкт та що він передбачає
. Український військовий. Фото: Генштаб ЗСУ

Міністерство у справах ветеранів працює над впровадженням в Україні інституту помічника ветерана. Запустити пілотний проєкт планують у травні 2023 року в чотирьох областях України – Львівській, Вінницькій, Дніпропетровській та Миколаївській.

Хто такий помічник ветерана та що входитиме в його обов'язки, у телемарафоні Суспільне. Спротив розповіла генеральна директорка Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства у справах ветеранів Світлана Березіна.

"Принцип рівне — рівному"

"В Україні є попит саме на деталізовані алгоритми. До прикладу, мій знайомий — керівник страхової компанії, який з перших днів пішов воювати. І коли він повернеться, він планує почати впроваджувати програми лояльності для ветеранів, робити свій внесок у розвиток економіки. Це одна історія.

А є такі ветерани, які вже зараз повертаються, у яких немає домівки, які втратили кінцівки і працювати за тією спеціальністю, яка була до війни, можливості не мають, у яких сім'я знаходиться за кордоном і вони повністю розгублені. Тут потрібен інший перелік послуг. Тому, вивчивши досвід закордонний, опрацювавши попит і пропозицію у нас, прийняли рішення створити такий інститут помічника.

Він буде функціонувати за принципом рівне — рівному. І на етапі експерименту в чотирьох пілотних областях в першу чергу ми будемо запрошувати до співпраці саме ветеранів та членів їхніх сімей. Тобто вони за принципом ментора мають розповідати, як пройти той шлях адаптації, реінтеграції, які вже самі частково або повністю пройшли.

Критерії відбору

Відбір буде здійснюватися за двома інструментами:

  • цифровий — це має бути людина від 18 до 65 років, щоб це був громадянин України, володів українською мовою, проживав у тій громаді, де буде відбуватись експеримент, мав освіту не нижче молодшого бакалавра;
  • співбесіда — вона відбуватиметься у спеціально створених сервісних центрах після того, як кандидати нададуть певний пакет документів. І лише після цього вони вже будуть прийняті на роботу як помічники ветерана.

Хто готуватиме фахівців

"В нашій екосистемі ветеранської політики є як центри ветеранського розвитку. Вони також як пілотний проєкт створюються у цих чотирьох областях на базі закладів вищої освіти. І саме в партнерстві з Міністерством освіти ми готуємо програми для навчання помічників ветеранів. Після цього вони будуть працевлаштовані.

Програми будуть трьох типів, оскільки потрібно буде врахувати навички, які є у кандидатів. У когось вже є психологічна освіта, а у когось, наприклад, молодший спеціаліст за іншою абсолютно спеціальністю, яка не має відношення до надання послуг. Це все буде враховано в навчальних програмах".

Обов'язки помічника ветерана

"Передусім це — індивідуальний професійний супровід у рамках переходу від військової служби до цивільного життя: консультування, організаційна робота, представлення інтересів. Якщо простою мовою, то це :

  • допомога в отриманні довідок;
  • допомога у тому, де знайти програми підвищення кваліфікації або, наприклад, отриманні сертифіката, підтвердження сертифікатом, тих навичок, які отримала людина;
  • допомога у працевлаштуванні. Якщо ветеран повернувся і до війни він мав економічну освіту, а на війні отримав навички управління дроном, він живе в регіоні, який не є аграрним, розповісти, що далі робити — пройти сертифікацію, яка надасть право працевлаштуватися і допомогти у працевлаштуванні;
  • допомога в переїзді, в знаходженні житла.

Тобто, всі питання, проблеми, потреби, які будуть виникати у ветерана, повинні знаходити супровід і підтримку в такого помічника".

Хто буде оплачувати послуги помічникам ветеранів

"Фінансування передбачено трирівневе: державний бюджет, місцевий бюджет і партнери з розвитку. На етапі експерименту заробітна плата помічника буде в середньому 16 тисяч гривень. І на це кошти закладені на державному бюджеті, а саме — кошти Міністерства у справах ветеранів. Ми плануємо, що проєкт запрацює в травні".

Читайте також

  • У Рівному демонтували символ СРСР, який був у декомунізаційному переліку
  • Ігрова залежність: експертка пояснила, як допомагають людям в Україні
  • Екологічний Великдень: експертка дала поради, як підготуватись до свята без шкоди для здоров'я та довкілля
  • "Чоткий паца" з Рівного, який воює на фронті, одружився. Він розповів, як знайшов обраницю

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок