У Рівнераді пояснили, як використають єврогрант на майже 40 млн грн для боротьби зі змінами клімату

У Рівнераді пояснили, як використають єврогрант на майже 40 млн грн для боротьби зі змінами клімату

Ексклюзивно
У Рівнераді пояснили, як використають єврогрант на майже 40 млн грн для боротьби зі змінами клімату
. Фото: О. Бухало

Рівне стало поки що єдиним містом в Україні, яке отримало європейський грант на боротьбу зі змінами клімату. У рамках програми NetZeroCities місто зменшуватиме викиди вуглекислого газу в атмосферу та підтримуватиме чисте довкілля. Директор Департаменту економічного розвитку Рівненської міської ради Володимир Липко в етері Суспільне. Спротив розповів, навіщо місто подавалось на цей проєкт і що це дасть.

Рівне шукало можливості узагальнення даних про втрати і потреби у вигляді енергетичного паспорта міста, каже Володимир Липко:

"Ми розуміли, що так, як в нас в місті відбувається як організоване вироблення тепла, як ми витрачаємо наші ресурси — далі так не може бути. Шукали різні грантові фонди, подавалися і результатом більш як піврічної роботи стало якраз те, що ми виграли цей грант від фонду NetZeroCities — це європейський фонд, який якраз працює з такими ідеями й з такими програмами. Вони оцінили наші знання, експертні можливості й дали кошти на те, щоб ми розвивали енергоефективність на території громади".

За грантові кошти, а це 972,5 тисячі євро, у Рівному проводитимуть заходи зі:

  • створення енергетичного паспорта громади;
  • розробки сценаріїв переходу міста до "нульових" викидів CO2 до 2050 року;
  • навчання і популяризації енергоефективності через навчальні заклади муніципалітету.

"Щоб розробити сценарій переходу, нам потрібно спочатку провести інвентаризацію всіх наших витрат і всіх наших можливостей по генерації, побачити наші викиди. Тому що ми їх роздрібнено бачимо, але немає такої загальної мапи, на якій би було видно для експертів ту ситуацію, в якій місто знаходиться", — пояснює Володимир Липко.

Він зазначив, що грант допоможе розробити сценарії переходу міста до "нульових" викидів CO2Діоксид вуглецю, вуглекислий газ до 2050 року. Інформацію про це надаватимуть інвесторам, які будуватимуть об'єкти у місті. Перехід до "нульових" викидів довготривалий, каже Володимир Липко. Місто залучатиме міжнародних, українських експертів, аби розробити необхідні сценарії.

"Показником цього буде... я не знаю, як містянам, мені не дуже подобаються ці котельні на щепі, які задимлюють місто і ми цим дихаємо. І, я думаю, що нікому це не подобається. Можливо, це будуть водневі котельні, це те, що зараз робить Європа. Тобто ми не хочемо як місто бути вже у 2030 році з набудованими котельнями на щепі, як індіанці біля якоїсь юрти грітися деревиною, коли весь світ уже перейде від викопних видів палива до якихось більш сучасних і більш екологічних", — резюмує Володимир Липко.

Він зазначив, що місто опиратиметься на дослідження і наукову думку.

Що відомо

  • Інновацію втілюватимуть разом з 52 європейськими пілотними містами. Програму NetZeroCities будуть впроваджувати спільно з місцевими вищими навчальними закладами, громадськими організаціями та за допомогою експертів з країн ЄС.
  • Експертка з адаптації до зміни клімату Ольга Лящук Суспільному зазначила, що участь міста в програмі від NetZeroCities — це "велике досягнення та водночас і репутаційна, і фінансова відповідальність".
  • Проєкт пілотних міст NetZeroCities — це дворічна програма, яка фінансується Європейським Союзом у рамках Місії ЄС. Серед міст, які разом у переліку з Рівним, є також Рим, Будапешт, Мадрид, Амстердам, Варшава, Краків, Стамбул.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок