У Рівному обласну бібліотеку для дітей чекає переїзд. Чому так сталось

У Рівному обласну бібліотеку для дітей чекає переїзд. Чому так сталось

Ексклюзивно
У Рівному обласну бібліотеку для дітей чекає переїзд. Чому так сталось
. Колаж: Суспільне Рівне, фото: сайт "Діти в місті", Facebook Галини Кульчинської

Рівненська обласна рада наполягає на оптимізації мережі обласної дитячої бібліотеки, аби вивільнити приміщення на вулиці Симона Петлюри. Про це у коментарі Суспільному розповів голова облради Андрій Карауш. Він пояснив, що пов’язано це виключно із господарськими питаннями та економією грошей на утримання однієї з трьох будівель книгозбірні. Водночас запевнив, що статус історичної пам’ятки не дозволяє продавати чи перебудовувати сторічну споруду.

Директорка бібліотеки Наталія Назарчук водночас сумнівається, що від переїзду вдасться зекономити значні суми. Вона пояснила, що для цього треба зробити відповідні умови там, де, потенційно, можуть розміститись книжкові фонди.

Що це за будівля

Обласна бібліотека для дітей — це комунальний заклад облради, він розташовується у трьох будівлях в Рівному: на вулиці Відінській, на проспекті Миру та у будинку на вулиці Симона Петлюри, 27.

Згідно з історичною довідкою на фасаді будівлі на Петлюри, це будинок у стилі яскраво вираженого раціоналістичного модерну, споруджений у 1929 році і був власністю Басі-Фрейди Каган, яка займалася торгівлею промислових товарів.

З початком Другої світової війни власниця зникла з міста і будинок був націоналізований новою радянською владою. До 1941 року тут мешкали сім'ї радянських військових офіцерів, прокурорів, а німецькі окупанти у 1941-1944 роках в цьому будинку розмістили казино.

З 1954 року до сьогодні в колишньому приватному особняку Басі Каган працює бібліотека для дітей. Будинок має статус пам’ятки архітектури та містобудування й знаходиться під охороною держави.

Оптимізація. Позиція облради

У коментарі Суспільному голова обласної ради Андрій Карауш розповів, що після приходу на посаду комісійно аналізували стан справ різних галузях. Спершу оптимізували соціальну сферу, де із семи закладів зробили чотири. Потому взялись за бібліотечну галузь. Посадовець каже, що найбільше “господарських питань” виникло саме до бібліотеки для дітей.

“Зібрали всю інформацію про майно, фонди, де все зберігається тощо, бо на це все йдуть гроші платників податків. Ми провели нараду, виявили деякі, на нашу думку, суттєві недоліки. На Відінській є дуже гарні книжкові фонди, але фони фактично порожні, водночас обігріваються, на них витрачаються енергоносії. Ми потому провели ще нараду, куди покликали керівницю бібліотеки й доручили розглянути питання приведення бібліотеки в належний стан”, — сказав Андрій Карауш.

Зі слів посадовця, оскільки змін та пропозицій від керівництва бібліотеки не було, він видав розпорядження, аби доручення обласної ради виконати і книжкові фонди зосередити у двох локаціях.

“І тут почався незрозумілий ажіотаж і вигадують, що ми хочемо продавати щось. Але цього немає. Потік дітей у ту бібліотеку мізерний, бо поруч за 400 метрів є така ж бібліотека на проспекті Миру, і це я не кажу про наявність міських бібліотек. Робоча дата (розгляд пропозицій щодо змін, - ред) — до 1 березня надати план переміщення книжкових фондів і основних засобів у дві локації: на проспект Миру та вулицю Відінську. Завтра термін, побачимо, керівниця бібліотеки має надати план, чи треба їй допомога, чи ні і як оптимізувати роботу даного закладу. Ніякої упередженості в нас немає, лише чистий господарський підхід до виконання функцій”, — пояснив голова облради.

На питання Суспільного, що буде з будівлею, Андрій Карауш відповів так:

“Ця будівля — це пам’ятка архітектури, вона є під охоронним знаком і будь-які дії з нею треба погоджувати з Мінкультом. Але ще раз — з тим приміщенням ніхто не збирався нічого робити. Одним із варіантів використання може бути, це така робоча назва — Будинок Європи, де буде виставкова локація і можна було б приймати делегації, які приїжджають з Європи. Але наголошу — це один з робочих варіантів”.

Голова облради також зазначив, що про зменшення видатків на утримання бібліотеки для дітей не йдеться, але як власники вони сподіваються отримати економію за енергоносії та комунальні послуги.

Позиція директорки бібліотеки

Обласну бібліотеку для дітей очолює Наталія Назарчук. У коментарі Суспільному вона підтвердила, що обласна рада планує оптимізацію мережі. Водночас уточнила, що приміщення на проспекті Миру та вулиці Відінській книгозбірня орендує у міста.

“Звичайно, порадившись з керівниками структурних підрозділів закладу, з провідним інженером, це погіршить умови роботи персоналу, умови зберігання бібліотечних фондів, це вплине на якість обслуговування користувачів. Ускладнюється це все ще тим, як перевести це все. Це дуже дорого. Домова служба нам порахувала 85 тисяч. Для того, щоб розмістити фонди у підвальному приміщенні на Відінській, це треба якісь певні, хоча б елементарні ремонтні роботи провести, потрібно модернізувати систему кондиціонування, щоб книжки зберігалися належним чином. На це все потрібні кошти. Не знаю хто, чи дадуть нам їх”, — сказала директорка.

З її слів, станом на кінець лютого заклад поки працює в штатному режимі.

“Якщо це так потрібно, оптимізація під час воєнного стану, якщо це настільки зекономить кошти, то це все одно ускладнюється от певними моментами, що це треба кошти виділити додаткові. Якщо навіть виділяться кошти, то коли ми їм зможемо освоїти в умовах воєнного стану — це питання”.

Щодо економії грошей на утримання будівлі, то позиція директорки з цього приводу така:

“Мені аргументували, що так потрібно, в умовах воєнного часу, це зекономить велику кількість коштів. Хоча на утримання бібліотеки на Петлюри, — ми перерахували з бухгалтерами, — у нас йде 200 тисяч в рік. Це не є великі кошти. Я не думаю, що так просто можна це вирішити. Це ж і зміна юридичної адреси. У статуті прописано, що Симона Петлюри. Тобто це, очевидно, має бути сесія. А як далі вони вже вирішать — хто ж його знає. Якщо це вигідно всім, то я не знаю, чи я зможу тут боротися з вітряними млинами”.

Зі слів директорки, фонди обласної дитячої бібліотеки налічують 150 тисяч примірників.

Читайте також

  • У Рівному на будинках встановлюють покажчики нового зразка. У чому нюанси
  • Скільки переселенців шукали роботу на Рівненщині з початку війни. Дані центру зайнятості
  • Вівці на "Оствиці": для чого їх оселили у рівненському парку історичної реконструкції
  • 20 тисяч за два місяці: на Рівненщині зросла кількість переселенців

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок