У Рівному на будинках встановлюють покажчики нового зразка. У чому нюанси

У Рівному на будинках встановлюють покажчики нового зразка. У чому нюанси

Ексклюзивно
У Рівному на будинках встановлюють покажчики нового зразка. У чому нюанси
Фото: Fb Анастасія Кулакевич

У Рівному почали з'являтися адресні покажчики на будинках у новому стилі, вимоги до яких Рівнерада затвердила у грудні 2022 року. Авторка проєкту, депутатка міськради Анастасія Кулакевич поділилася у Facebook світлиною одного з оновлених покажчиків та зауважила, що розробляти ці таблички мають у спеціальному генераторі, який на стадії розробки. Власниця магазину, де оновили аншлаг, Суспільному розповіла, що буде його знову замінювати.

Історія нового покажчика

Адресний покажчик у новому стилі з'явився на будинку 37 на вулиці Грушевського у Рівному. Допис про це авторка проєкту Анастасія Кулакевич 27 лютого опублікувала у Facebook. Суспільному депутатка розповіла, що її приємно здивувало те, що ініціативу вже почали реалізовувати у Рівному.

вивіски рівне
Фото: скрин з Facebook Анастасії Кулакевич

"Очікувала з самого початку, що якщо люди самі будуть замовляти макети у дизайнерів, то будуть виникати певні нюанси, тому що прискіпливо, мабуть, буде відноситись лише той, хто це розробляв. Там чітко прописані відступи, розмір шрифту, колір. Як бачимо на першому прикладі — там є помилки у всьому. Але це не критично, все можна виправити. Приємно, що люди проявити ініціативу і вже це зробили. Я думала, буду першою, в мене вже є надрукована, плануємо на вулиці Мазепи днями її вчепити", — каже Анастасія Кулакевич.

Аби виключити питання одруківок на табличках — потрібен генератор адресних покажчиків, який дозволить, зокрема, згенерувати єдиний правильний варіант міської адреси, каже депутатка:

"У проєкті рішення, який проголосували, прописано, що до 1 червня мають розробити онлайн генератор адресних покажчиків. Євгеній Іванішин (заступник мера з питань цифрової трансформації, - ред), як відповідальний за це, знаю, консультувався з певними фірмами, які цим займаються, тобто, триває етап розробки".

Щодо покажчика на Грушевського, 37, то депутатка планує запропонувати власникам будівлі варіант макета, розроблений за правилами.

"І вже вони, якщо захочуть переробити, зможуть замовити правильний. Просто шкода, що гроші витратили. Зараз трохи подорожчало виготовлення. До війни ця табличка коштувала в районі 300 гривень, це була невелика сума для великого будинку. Зараз ціни виросли вдвоє, плюс, там треба шість кріплень і саме від того, чим кріпити, здорожується. Якщо обирати варіант з гарними кріпленнями, то виходить табличка разом з кріпленнями — більше тисячі гривень. Це якщо використовувати матеріали з покращеним покриттям, щоб воно служило мінімум п'ять років", — пояснює вона.

Чому змінили покажчик

Власниця магазину на вулиці Грушевського, 37, де реалізують домашній текстиль, Наталія Наумчук розповіла Суспільному, що до цього на будівлі була непрезентабельна табличка, відтак її захотіли змінити.

"Це наша ініціатива, ми поспілкувались з дизайнером, вирішили долучитися, з урахуванням вимог. Ми самі прийняли це рішення. Вивіску будемо змінювати ще і тому, що дизайнери "не вгадати з кольором". І дякую ініціаторці, що зауважила на помилку в написанні назви", — каже власниця магазину Наталія Наумчук.

Вона додала, що дизайнер, ймовірно, зробив технічну помилку, адже керувався інформацією з проєкту рішення Рівнеради. Там теж допущений хибодрук в назві вулиці Грушевського:

У Рівному встановлюють покажчики на будинках нового зразка. У чому нюанси
Фото: скрин з сайту Рівнеради

Наталія Наумчук зазначила також, що виготовлення покажчика їй обійшлося приблизно в тисячу гривень. Старі аншлаги на нові, не виключає, замінить незабаром у всіх своїх магазинах в Рівному.

Чому вирішили розробити вимоги

Які вимоги до покажчиків розробили і затвердили у місті, Суспільне розповідало у грудні 2022 року. На аншлагах, згідно з проєктом, додається і назва вулиці латиницею.

Однією і з причин розроблення вимог стало те, що єдиного шаблона для покажчиків у Рівному не було. Відтак, на будинках і будівлях висять таблички різних стилів. На деяких будинках їх узагалі немає, це ускладнює навігацію.

“Вимоги містять детальні технічні характеристики щодо вигляду табличок, висоти їхнього розташування тощо. В дизайні використані елементи з брендбуку Рівного. Також, враховуючи, що Україна інтегрується в європейську спільноту, на адресних покажчиках розміщені назви вулиць латиницею”, — йдеться у пояснювальній записці до проєкту.

Вимоги стають чіткими

Для створення інтегральної системи адресної навігації у місті потрібен такий перелік покажчиків:

 • іменний;
 • номерний;
 • адресний;
 • вхідний іменний;
 • вхідний номерний;
 • напрямок до входів або квартир;
 • рогові
вивіски рівне
Фото з сайту Рівнеради

В залежності від умов, таблички матимуть чітко визначені розміри. Для написів латинкою будуть використовувати англійські назви, скорочення та транслітерація за правилами географічної транслітерації Української комісії з питань правничої термінології 1996 року, у якій прибрано апострофи, усунено дублювання у “iie” та “iia”, “ьо” транслітерується як “io”. Посилання на ресурс для виконання транслітерації тут.

вивіски рівне
Фото з сайту Рівнеради

Родові імена та загальні назви перекладаються англійською мовою та скорочуються. Нижче наведено перелік англійських скорочень:

 • вулиця → St.
 • провулок → Ln.
 • проспект → Ave.
 • бульвар → Blvd.
 • площа → Sq.
 • проїзд → Pass.
 • узвіз → Desc.
 • шосе → Hwy.
 • тупик → blind Alley
вивіски рівне
Фото з сайту Рівнеради

вивіски рівне
Фото з сайту Рівнеради

Для відтворення всіх покажчиків палітра налічує три кольори: білий, чорний і синій. Якщо використовуються матеріали з кольоровою системою, відмінною від зазначених, кольори мають бути попередньо затверджені.

вивіски рівне
вивіски рівне. Фото з сайту Рівнеради

Позиція авторки проєкту

Авторка проєкту рішення, депутатка Рівнеради Анастасія Кулакевич у коментарі Суспільному тоді пояснила: рішення не стає обов’язковим до виконання для усіх після затвердження Рівнерадою.

“Ідея полягає в тому, що зараз ми не будемо змушувати всіх змінювати, як про це написали деякі сайти, що будуть і штрафувати. Ні. Це робиться на перспективу, на роки, на майбутнє. Зараз війна, зрозуміло, що ніхто не буде особливо змінювати щось. Це стосується новобудов, які будуть здаватись в експлуатацію, вони змушені будуть цим стандартам відповідати”, — пояснювала тоді міська обраниця.

Якщо хтось захоче змінити на своєму будинку адресний покажчик — теж треба буде дотримуватись цього стилю, зазначила вона:

“Коли закінчиться війна — ми будемо розробляти таку програму, щоб як мінімум в центральній частині міста замінити все і привести до одного вигляду”.

Читайте також

 • Нічні морози і трохи мокрого снігу вдень: якою погодою на Рівненщині розпочнеться весна
 • Декомунізація Ювілейного: у рівнян питають нову назву для мікрорайону
 • Скільки переселенців шукали роботу на Рівненщині з початку війни. Дані центру зайнятості

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок