Традиції на Водохреще: священник з Рівного пояснив, чому пірнання у воду не змиває гріхи

Традиції на Водохреще: священник з Рівного пояснив, чому пірнання у воду не змиває гріхи

Ексклюзивно
Традиції на Водохреще: священник з Рівного пояснив, чому пірнання у воду не змиває гріхи
. Фото: УНІАН

19 січня, — а за Юліанським календарем 6 січня, — християни східного обряду святкують Хрещення Господнє або Богоявлення. Це третє найбільше і завершальне свято різдвяно-новорічного циклу. У народі воно має декілька назв: Водохреще, Водохреща, Водохрестя, Водощі та Йордан.

Однією з популярних традицій у цей день є пірнання в ополонку. Про те, чи мають такі дії релігійне підґрунтя, розповів в етері телемарафону Суспільне. Спротив протоієрей рівненського Свято-Покровського собору ПЦУ Петро Мартинюк.

Традиція купання в ополонці на Водохреще не має нічого спільного зі змиванням гріхів, отриманням Божого благословіння чи духовного очищення, зазначив Петро Мартинюк.

"Я б скоріше назвав це навколоцерковною, а не церковною традицією, бо якогось історичного чи навіть духовного пояснення вона не має. А коли говорять, що занурення у воду змиває гріхи, то це, м'яко кажучи, не відповідає дійсності й люди повинні розуміти, що така фізична дія не допомагає їхній душі", — пояснив він.

За його словами, у молитві для освячення води немає жодного слова про занурення.

"Якщо уважно слухати, то можна почути: "хто з вірою цю воду зачерпує, споживає й окроплює домівки нею". Тобто навіть сама молитва не говорить нам ні про яке занурення, а тільки про споживання цієї води, яка зберігається протягом року у домівках, а також окроплення осель нею", — розповів протоієрей Свято-Покровського собору.

Петро Мартинюк зауважив, що свято Богоявлення, як і Різдво Христове, має традицію Надвечір'я, яке у народі називають Святвечір.

"Напередодні дня Богоявлення в храмах звершується богослужіння і святкування, як на Різдво. Свято розпочинається вже 18 числа. Окрім того, сьогодні в храмах освячується вода. Склалась така традиція, що 18 січня освячують воду у храмах, а 19-го — на відкритих водоймах", — розповів він.

Ввечері 18 січня можна прийти у храм, зачерпнути освячену воду і спожити її за святковим столом.

"Інколи люди запитують, яка вода важливіша: та, що ввечері освячується, чи та, що безпосередньо на саме Водохреще. Немає різниці. Чин освячення читається однаково у ці дні й благодатний дух, який освячує воду, рівносильний для кожної людини. Тому, хто має можливість сьогодні зачерпнути свяченої води, може перед Святим вечором її спожити", — додав Петро Мартинюк.

Читайте також

  • "Не хочеться відставати від життя": як у Рівному пенсіонери навчаються комп'ютерної грамотності
  • Скільки українців упевнені в перемозі у війні з РФ. Інститут соціології провів опитування
  • Рівненський Верес визначив трьох переможців "народного відбору". Хто має шанс потрапити в команду

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок